Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999-2009

Dwujęzyczny zbiór tekstów teoretycznych i programowych głównego twórcy i teoretyka liberatury – Zenona Fajfera, zredagowany i przetłumaczony na język angielski przez Katarzynę Bazarnik, ze wstępem prof. Wojciecha Kalagi, oraz artykułami Katarzyny Bazarnik, Agnieszki Przybyszewskiej i Łukasza Jeżyka. Premiera książki odbyła się 5 czerwca 2010 roku na Uniwersytecie w Belfaście podczas międzynarodowej konferencji „Displaying Word and Image”, poświęconej m.in. zjawisku liberatury. „Wymagania lektury stawiane przez liberaturę kształtują nowy typ odbiorcy. Doświadczenie i zachowanie czytelnika empirycznego w formule tradycyjnej jest stosunkowo precyzyjnie zaprogramowane: podąża on śladami czytelnika modelowego po wytyczonych przez tekst ścieżkach, a jego zadaniem jest zbliżyć się możliwie najdoskonalej do swego wirtualnego prototypu. Pewnym wariantem i jednocześnie zaburzeniem tej struktury oczekiwań i strategii było wyodrębnienie dzieł otwartych (Umberto Eco) czy tekstów scriptible (Roland Barthes), wprowadzających opalizację, niepewność i grę w owe ustrukturowane oczekiwania i programy zachowań. (…) Zwieńczeniem tej tendencji jest tekst liberacki, w którym wizualność gra równie istotną rolę jak semantyka języka. Tekst taki wymusza lekturę niesekwencyjną, nielinearną, wymusza (bardziej lub mniej świadome, bardziej lub mniej przypadkowe) decyzje wyboru.” Wojciech Kalaga (ze wstępu)

Informacje dodatkowe o Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999-2009:

Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2017-06-05
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64057-77-9
Tytuł oryginału: polski
Język oryginału: polski, angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Bazarnik

Kup książkę Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999-2009

Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999-2009 - opinie o książce

Avatar użytkownika - AD
AD