Limes inferior

Sztandarowa powieść twórcy nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Główny bohater, Adi Cherryson, alias Sneer, wzorowany jest na postaci kolegi po piórze, Adamie Wiśniewskim-Snergu. Stanisław Lem uznał "Limes inferior" za najoryginalniejszą polską powieść SF, jaką czytał.

Informacje dodatkowe o Limes inferior:

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7054-116-X

Kup książkę Limes inferior

Limes inferior - opinie o książce

Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2017-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2017, e-book, Mam,
Utopia. Świetnie zorganizowana społeczność ludzka w skali globalnej, wysoko zmechanizowana, gdzie pracuje jedynie niewielki procent społeczeństwa z najwyższymi ilorazami inteligencji poświadczanymi fikuśnymi, komputerowymi testami w stanie pół-hipnozy. Reszta społeczeństwa pracować nie musi, gdyż nie jest to potrzebne, za to zapewnia się im odpowiednie środki do bezpiecznej egzystencji i w miarę godnych warunków życia. Świat idealny.. Niemniej ludzie są ludźmi i jak w każdym społeczeństwie, znajdą się kombinatorzy, oszuści i różne inne indywidua, które będą dla własnej korzyści zajmować się nielegalnymi lub półlegalnymi działalnościami, jak np. fałszowanie wspomnianych testów na zlecenie, czy produkowanie rękawiczek imitującymi cudze odciski palców. Do takiego właśnie środowiska przynależy główny bohater i dobrze sobie życiowo, dzięki temu, radzi. Jednak nawet w tak dobrze zorganizowanym społeczeństwie, gdzie nic nikomu nie brakuje, znajdą się niedoskonałości, niespójności i wątpliwości, czy wszystko jest takie na jakie wygląda i czy taki ustrój nie toczy się niechybnie ku upadkowi, jak każdy wcześniejszy. Świetnie opisany fikcyjny ustrój społeczny. Można odnaleźć w nim odniesienia do aktualnych i historycznych elementów różnych ustrojów. Kolejna książka o tym, że utopia nie istnieje, ponieważ ludzie są ludzcy, a może poza tym wszystkim kryje się coś jeszcze... Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - Gyero-Saski
Gyero-Saski
Przeczytane:2011-07-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zgadzam się przedmówcami. Fantastyczna książka, która pokazuje jak powinna fantastyka wyglądać. Absolutnie nic jej nie potrafię zarzucić, tym bardziej, że mimo upływu lat, nadal wydaje się świeża i aktualna. Jedna z tych powieści, po których przeczytaniu człowiek zatrzymuje się na chwilę. Polecam!
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2009-12-20,
To jedna z tych książek po które warto sięgnąć i do których warto wracać. Kiedyś fantastyka służyła często opisywaniu rzeczywistości, bowiem wprost nie wolno było jej krytycznie opisywać. Pisarze tworzyli nie dla kasy, starali się pisać o tym co czuli i co myśleli, w takiej formie jaka była realnie możliwa. Dzisiaj często fantastyka nie dotyka żadnych problemów, jest czystą rozrywką.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2009-12-20,
Lem się nie mylił.Jest to naprawdę wspaniała pozycja.Polska rzeczywistość, lat osiemdziesiątych, umieszczona w przyszłości.Koniki, hakerzy i obcy.Wszystko to kończy się niedosytem gdy przeczytamy ostatnią stronę.Chcemy więcej, wiec wracamy do początku.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,
"Każdy krok każdego obywatela znaczony jest kolorowymi punktami, zostawionymi na jego drodze. W sklepie, w automacie barowym, w kinie, w bramce metra, na kluczu dziwki. Zamiast śledzić obywatela, wystarczy przejrzeć zapis bankowy jego wydatków. Jeśli wydaje, to znaczy, że żyje, jeśli żyje, musi wydawać..." O Panie, jam nie wiedziała, że z Pana taki Kozak był panie Zajdel, w dodatku taki Mądry Kozak... Pewnie gdyby Pan dziś jeszcze żył, zdziwiłby się Pan, że historia "Limes Inferior" jest aż TAK aktualna ?? (Prócz zakończenia oczywiście). Ale i tak, mocna ósemka ode mnie ? P.S Kółko było dla mnie zawsze "tylko" kółkiem, ale od dziś wiem dokładnie, co to jest "kółko graniaste" ?

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2023-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2023,

Limes Inferior, czyli z łaciny - dolna granica...

Lepsze od "Cylindra van Troffa", bo bardziej wymowne... Stoi na tej samej półce, co "Nowy wspaniały świat"...

Z jednej strony nie jestem przeciwniczką postępu ani zbytnią entuzjastką tzw. "teorii spiskowych", ale faktem jest, że w literaturze odnajdujemy wiele "spełnionych przepowiedni" nie tylko w odniesieniu do rozwoju technologicznego, ale również zmian społecznych.

To, o czym czytamy u Zajdla, widzimy na własne oczy dookoła siebie.

Globalizacja, a jednocześnie zamknięte, odizolowane społeczności vs pomysł miast 15-minutowych.

Skomputeryzowane, elektryczne samochody z zaprogramowaną blokadą jazdy poza określonym obszarem vs pomysł likwidacji aut spalinowych do 2035 roku.

Płatności wyłącznie za pomocą punktów zapisanych na kluczu vs pomysł likwidacji gotówki i, już zrealizowany w krajach rozwiniętych, praktyczny przymus posiadania konta bankowego.

Kontrola lokalizacji poprzez klucz vs kontrola poprzez smartfon logujący się automatycznie do nadajników.

Akceptacja pewnych patologii vs zwiększenie progu finansowego "niskiej szkodliwości czynu".

Automatyzacja i dążenie do tego, by ludzie mniej lub wcale nie pracowali przy zapewnieniu pewnej puli punktów niezbędnych do życia vs pomysł skrócenia tygodnia pracy i wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Zrównanie szans poprzez powszechne studia wyższe vs obniżenie poziomu szkolnictwa, by każdy był w stanie zdobyć wykształcenie - stąd plaga magistrów z dysortografią, dyskalkulią i o wątpliwej wiedzy ogólnej, gdyż - powtarzając za Zajdlem - "umożliwić to znaczy dostosować poziom wymagań do poziomu studentów".

I tak jak u Zajdla pewien niepokój wzbudziło nagłe porozumienie skłóconych państw, tak nasz niepokój powinna wzbudzać podejrzana, wybiórcza jednomyślność pomiędzy krajami, a nawet partiami politycznymi, które z kolei na co dzień się pożerają i dla zasady sprzeciwiają każdemu słowu spoza własnego ugrupowania.

Polecam. Niby oczywistości, ale dobrze jest przeczytać, w dodatku Zajdla czyta się znakomicie! Fantastyka naukowa i socjologiczna, a także historia i różne (krwawe) ustroje polityczne pokazują, że ludzie od dawna dążyli, dążą i będą dążyć do utopii, jednak takowa już z samej definicji nie istnieje i zawsze sprowadza się do komfortowego i luksusowego życia jednostek kosztem reszty obywateli.

No cóż, czekam na następców Zajdla i wieczory literackie w zadymionych knajpach, jak za starych, dobrych czasów;)

Socjologicznie ta książka jest przynajmniej na równi z ,,1984". Jednak brakuje jej tego czegoś, żeby dać jej jeszcze jeden punkcik. Nie powinna się również zagnieździć w głowie tak samo jak wcześniej wspomniana książka. Chociaż co do ostatniego zdania nie jestem do końca taki pewien.
Trochę razi sposób w jaki autor ,,tłumaczy" funkcjonowanie akurat tego społeczeństwa. Można to było jakoś inaczej wpleść, szczególnie w pierwszej połowie książki.
Można narzekać, jednak jest to pozycja wspaniała, ale nie doskonała. Obowiązkowa jeśli ktoś lubi tego typu literaturę.
Pewnie wrócę do tej książki za jakiś czas. Bo mam wrażenie, że jest to pozycja WIELOwymiarowa, zasługująca na dokładniejsze wykopanie wszystkich warstw.

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-03-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Zajdel trafnie opisuje “ogłupienie, pozbawienie ludzkiego oblicza, zautomatyzowanie, zatomizowanie, rozbicie na pojedyncze elementy, kierujące się drobnymi, własnymi interesami. Rozbicie solidarności ludzkiej, pozbawienie poczucia przynależności do ludzkiego gatunku”

Cylinder van Troffa. Audiobook
Janusz A. Zajdel0
Okładka ksiązki - Cylinder van Troffa. Audiobook

Istnieje urządzenie, które pozwala trwać poza upływem czasu. Gdzie jednak znajduje się ów cylinder van Troffa? Co spowodowało rozbicie i...

Cylinder van Troffa
Janusz A. Zajdel0
Okładka ksiązki - Cylinder van Troffa

Klasyczna powieść jednego z twórców polskiej fantastyki socjologicznej. Autor w formie sensacyjno-rozrywkowej przedstawia problemy zawsze...