Opis ksiązki
Kup Teraz

Lista marzeń

Ocena ( 9 osób )
5.1
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-08-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378184096
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:elibri

Miłość, która przekracza granice śmierci

W życiu trzydziestokilkuletniej Brett Bohlinger wszystko jest poukładane: ma dobrą pracę, jej partnerem jest ambitny, przystojny prawnik, a po śmierci matki ma odziedziczyć pakiet większościowy firmy wraz ze stanowiskiem dyrektora.

Jednak testament zmienia całe jej życie. Okazuje się, że matka zaplanowała dla niej zupełnie nową drogę życiową. No, może nie całkiem nową, bo zgodną z listą idealistycznych dziewczęcych postanowień, którą Brett spisała kiedyś jako nastolatka. Czy aspiracje i marzenia z dzieciństwa i wczesnej młodości mogą pasować do dorosłej kobiety? O tym właśnie opowiada Lista marzeń.

,,W tej książce jest wszystko, co kocham i czego szukam w kobiecej literaturze: jest mądra, zabawna i poruszająca".

Susan Elizabeth Phillips, autorka bestselleru Panna młoda ucieka

,,Niezwykły debiut... Ta książka chwyta za serce, a jeszcze bardziej wpływa na naszą duszę".

Sarah Addison Allen, ,,New York Times"

Lori Nelson Spielman pracuje jako nauczycielka, jednak jej prawdziwą pasją jest pisanie oraz podróże. Lista marzeń to jej debiut książkowy, który okazał się prawdziwym sukcesem. Prawa do publikacji książki zostały sprzedane do 18 krajów, a wytwórnia filmowa The Fox Film Corporation kupiła prawa do zekranizowania powieści.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
Każdy z nas ma taką własną listę marzeń do zrealizowania. Marzenia są piękne i warto marzyć! Wątek z listami od zmarłej matki momentalnie przypomniał mi książkę "P.S. Kocham Cię" Cecelii Ahern.

"Lista marzeń" to wzruszająca, zabawna i bardzo ciepła opowieść o miłości, o odnajdywaniu siebie i sensu życia.

Bohaterowie okazali się wyjątkowo wyraziści.

Zakończenie książki dla mnie okazało się nieprzewidywalne, ale nie będę nic zdradzać. Ci bardziej wrażliwi mogą przygotować sobie chusteczki... oczywiście do otarcia łez wzruszeń. Polecam!

Dodam, iż jest już podpisany kontrakt na nakręcenie "Listy marzeń".
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Brett Bohlinger jest piękną i bogatą 34-latką. Wydaje się, że ma wszystko czego młoda kobieta mogłaby oczekiwać od życia: przystojny i ambitny chłopak, dobrze płatna praca w rodzinnej firmie, ubrania od najlepszych projektantów, spore grono przyjaciół, wakacje all inclusive... Pewnego dnia jej życie diametralnie się zmienia, gdy po śmierci matki zamiast spadku otrzymuje listę marzeń, które zgodnie z życzeniem zmarłej powinna spełnić w ciągu roku. Jest to lista, której autorką jest sama Brett, tyle że napisała ją mając 12 lat. Zaskakujące jest jak wiele zmieniło się przez te ponad dwadzieścia lat od chwili napisania listy. Życiowe marzenia wydają się być teraz pozbawionymi sensu bzdurami. Pomimo to Brett próbuje spełnić ostatnią wolę swojej najukochańszej mamy.
Co ciekawe marzenia zamieszczone na liście nie są tak naprawdę niczym nierealnym. Jako mała dziewczynka, Brett marzyła m.in. by zostać nauczycielką,pomagać ludziom, mieć dobry kontakt z ojcem, mieć dziecko, zakochać się czy też by kupić sobie psa. To nie są wcale trudne i skomplikowane sprawy a jednak przysporzyły jej wiele strachu.

Niewiarygodne jak ludzkie marzenia zmieniają się z biegiem lat i jak łatwo można o nich zapomnieć. A jednak te najprostsze, dziecinne marzenia sprawiły, że Brett stała się szczęśliwa i zrozumiała co jest w jej życiu najważniejsze.

Jest to bardzo ciepła i pouczająca powieść jednak czegoś mi w niej brakuje. Cała ta historia jest zbyt banalna i mało zaskakująca przez co główna myśl po przeczytaniu książki brzmi: "I to wszystko?"
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 r.,Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
Marzenia... któż ich nie ma? Dobrze, gdy choć połowa się spełni! A o realizacji marzeń można przeczytać w Liście marzeń Lori Nelson Spielman, a właściwie liście marzeń głównej bohaterki - Brett Bohlinger, która jako 14-latka ją stworzyła, by zaraz potem zgnieść kartkę i wyrzucić ją do kosza. I zapomnieć na długie lata, o czym się marzyło jako dziecko. Powieść zaczyna się od stypy i rozpaczy Brett w pokoju mamy po jej śmierci. Kobieta przez łzy wspomina swą rodzicielkę i sama pije drogiego szampana kupionego dla nich dwóch na specjalną okazję. A potem robi z siebie widowisko przed całą rodziną, teatralnie spadając ze schodów. Brett była najbardziej związana z matką z całego rodzeństwa i to ona najbardziej przeżywała jej śmierć. Zaś na odczytaniu testamentu przeżywa totalny szok! Z oburzenia nie może mówić. Płacze, bo nie została prezesem wielkiej rodzinnej firmy kosmetycznej, czego się cała rodzina spodziewała. Płacze, bo jako jedyna nie dostała spadku. Ona dostała swoją "listę marzeń" z dzieciństwa, sprzed dwudziestu lat do zrealizowania! Pogniecioną kartkę wyjętą z kosza przez matkę... Na tej liście znajduje się 20 marzeń. Różnych, różnistych - typowo dziewczęcych, ale także bardzo dojrzałych. Wśród marzeń są: całować się z Nickiem Nicolem, być w drużynie cheerliderek, wziąć udział w gonitwie z bykami, pomagać biednym, być cudowną nauczycielką czy nauczyć się francuskiego. Spośród 20 marzeń 10 zostało wykreślonych przez matkę Brett z powodu ich wykonania lub absurdalności i opatrzonych odpowiednim komentarzem. Do listy marzeń dołączony był list od matki. On też wywołuje w Brett skrajne emocje. Kobieta nie może zrozumieć, postępowania matki. Jest zła. Już w drzwiach gabinetu młodego adwokata Brada Midara dowiaduje się, że w ciągu miesiąca musi zrealizować jeden punkt, a w ciągu roku wszystkie, jeśli chce dostać spadek. Brett jest wściekła na swoją ukochaną matkę.
Bohaterka przez kilka dni się miota, kombinuje, jak obejść testament albo oszukać w realizacji marzeń, np. wypisanie czeku na jakieś towarzystwo pomagające biednym ludziom miałoby załatwić sprawę punktu dwunastego. Wykonania testamentu ma dopilnować ów prawnik, a po każdym dobrze wykonanym zadaniu - spełnionym marzeniu, wręczyć jej właściwy list od matki. Od tej pory jej poukładane życie stanęło na głowie. Ale Brett ma jeszcze inny problem, za co żyć. Matka nawet z nieba kieruje jej życiem - bratowa zwalnia ją z rodzinnej firmy na polecenie teściowej, zaś oszczędności szybko topnieją. Z chłopakiem Andrew też jej się niezbyt układa, oddalili się od siebie. Rodzicielka nigdy nie lubiła tego mężczyzny, dlatego Brett musi się naprawdę zakochać, musi znaleźć w sobie siły i odwagę, żeby spełniać marzenia.
W ciągu roku dużo się dzieje w życiu Brett. Zostaje nauczycielką, jednak jej wrażliwość i dobre serce obracają się przeciwko niej. A serce nie sługa... musi się w kimś zakochać. Skoro nie jest to Andrew, to może prawnik Brad albo terapeuta dr Garrett Taylor. A może naukowiec dr Herbert Moyer albo nieznajomy pan Burberry, którego Brett widuje z rzadka i nie ma możliwości nawiązania bliższego kontaktu z różnych przyczyn losowych? Bohaterce nie jest łatwo. Musi sama stanąć na nogi i coś zrobić ze swoim życiem. Nie ma pracy ani narzeczonego, pozostaje tylko lista marzeń sprzed lat do zrealizowania. Dorosłe życie Brett w dobrobycie zmienia się o 180 stopni. Kobieta zaczyna realizować marzenia z wielkim lub mniejszym trudem. Jedne realizują się przypadkiem, nad innymi trzeba solidnie popracować i nawet dać się wygwizdać. Jej uczucia do matki to prawdziwa sinusoida - od oburzenia i złości, kiedy trzeba wykonać niemalże absurdalne zadanie-marzenie, aż po wielką miłość, zrozumienie i zaufanie, gdy po jego wykonaniu Brad odczytuje słowa listu pełne ciepła, uznania, gratulacji i miłości, matczynej miłości. Bo któż zna dziecko nie lepiej niż jego własna matka?
Już po kilku stronach czytania Listy marzeń przypomniał mi się film, a mianowicie PS Kocham Cię. Schemat ten sam - ktoś bliski umiera i zostawia zadania do wykonania. Jednak powieść Lori Nelson Spielman jest jedyna w swoim rodzaju, intryguje i wciąga. Mimo że opowiada o śmierci bliskiej osoby, bólu i przemijaniu, to również o radości i szczęściu, o spełnianiu marzeń, nawet tych mało realnych, i odnalezieniu sensu życia. Napisana została w sposób lekki i wciągający. To lektura (nie) łatwa i przyjemna, ale dotykająca ważnych ludzkich spraw. To książka z ważnym przesłaniem. W prostych, przystępnych słowach wzrusza czytelnika, smuci, ale też pociesza i daje nadzieję. Chusteczki dobrze mieć pod ręką. Bawi również, głównie przy dialogach Brett i Brada. Pewne wydarzenia można przewidzieć, a inne zaskakują. Zwłaszcza zakończenie! Oczywiście, jest happy end, ale jaki!
Lista marzeń to ciepła i mądra książka, i to dla każdego niezależnie od wieku i płci czy zainteresowań! Dlaczego? Bowiem to powieść nie tylko o realizacji marzeń, ale przede wszystkim o odnalezieniu samej siebie, swego JA, o metamorfozie, o tym, co w życiu ważne. Życie w luksusie wcale nie oznacza, iż jest to szczęśliwe życie, bowiem dobra materialne nie gwarantują szczęścia. Do tego wniosku stopniowo i z każdym marzeniem dochodzi Brett w trakcie przechodzenia wewnętrznej metamorfozy. I czytelnik też zaduma się nad swym życiem, zrozumie, że może je zmienić, jeśli tylko zechce. Teraz każdy z Was może stworzyć własną listę marzeń albo odkurzyć tę starą. A gdy nie będziecie mogli zrealizować któregoś marzenia, przypomnijcie sobie o tej książce i przeczytajcie ją jeszcze raz.
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Bardzo wciągająca opowieść. Dwa długie wieczory i książka przeczytana, bo wprost nie szło się od niej oderwać.Poukładane życie Brett Bohlinger zmienia się diametralnie po śmierci jej ukochanej matki. Pogrążona w żałobie kobieta dowiaduje się, że jej mama w testamencie nie zapisała jej nic oprócz.... jej własnej listy marzeń z dzieciństwa do zrealizowania w ciągu roku. Czy Brett się to uda? Czy uda jej się rzucić dotychczasowy tryb życia i "ukochanego" i podążyć za marzeniami z listy, oraz znaleźć prawdziwą miłość? Czy dostanie spadek, a może podczas ich realizacji zda sobie sprawę, że ma coś więcej?Po prostu trzeba sięgnąć po książkę i się dowiedzieć.Serdecznie polecam.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Mam,Recenzenckie/Autorskie,
Na wstępie pragnę podziękować Domowi Wydawniczemu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Chyba większość małych dziewczynek w pewnym wieku sporządza listę mniej lub bardziej poważnych celów, które zamierzają osiągnąć; Tak też było z bohaterką tej opowieści Brett Bohlinger. Kobieta obecnie ma nieco ponad 30 lat, dobrze płatną pracę w rodzinnej firmie i życiowego partnera Andrew... Jednakże po śmierci matki jej życie rozpada się na kawałki...

Odnajduje dziennik pisany kiedyś przez Elizabeth Bohlinger, który stanowi dla niej zagadkę, a gdyby tego było za mało szokiem jest dla niej testament matki, która zza grobu postanawia niejako wywrócić do góry nogami życie córki...

Brett dowiaduje się, iż aby otrzymać swoją część spadku musi w z góry określonym przez rodzicielkę czasie spełnić kilkanaście punktów, które umieściła na swojej liście marzeń sporządzonej w wieku zaledwie 10 lat...
Tak oto zaczyna się wielka przygoda Brett, podczas której na nowo odkrywa samą siebie i swoje prawdziwe choć głęboko ukrywane i zepchnięte na margines pragnienia...

Zmarła Matka cały czas wspiera ją poprzez wykonawcę testamentu Brada Midara, który po każdym spełnionym punkcie z listy oddaje w ręce młodej kobiety list od Elizabeth...
Jeśli chcecie wiedzieć z jakimi zadaniami przyjdzie zmierzyć się naszej bohaterce i jakie będą ostateczne skutki tych zmagań koniecznie zajrzyjcie do ,,Listy marzeń"...

Jest to niezwykle ciepła i pełna ładunku emocjonalnego opowieść o miłości, przyjaźni oraz marzeniach, które pozostają w nas na zawsze...

Gorąco polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2015-09-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe",52 książki 2013,
darr2 Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,moje 52 motywacje,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Alex9 Linia koment
Przeczytane:2013-08-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów