Literatura faszystowska w obu Amerykach

z okładki: "Literatura faszystowska w obu Amerykach" (1996) to najdziwniejsza książka Roberto Bolaño, która otworzyła mu drogę do literackiej kariery. To apokryficzny słownik biograficzny latynoamerykańskich pisarzy flirtujących z faszyzmem. A może- alternatywna wizja historii literatury? Piętrowy i brawurowy żart? Poruszające opowieści o ludziach i o książkach, o namiętnościach, w zlotach i upadkach? Radykalne w formie i treści spojrzenie na koneksje między polityką i sztuką? Tak, to wszystko- ale też dużo więcej.

Informacje dodatkowe o Literatura faszystowska w obu Amerykach:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7758-087-5

Kup książkę Literatura faszystowska w obu Amerykach

Literatura faszystowska w obu Amerykach - opinie o książce

Avatar użytkownika - kjts
kjts
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Na różne sposoby można odczytywać to dzieło Chilijczyka. Dla jednych może to być rozliczenie z Ameryka Południową jako rajem dla faszystowskich uciekinierów po II WŚ, dla innych satyrą na wyznawców ideologii faszystowskiej ukazującą ich jako zbiór megalomanów, szaleńców i zbrodniarzy. Dla mnie jest jednak przede wszystkim graniem na wyobraźni czytelnika. Po przeczytaniu "Literatury faszystowskiej (..)" chciałoby się sięgnąć po opisane tu dzieła. Niestety jesteśmy pozbawieni takiej możliwości- nie istnieją. Ich lektura musi się więc odbyć w całości w naszej głowie. Ich ramy są naszkicowane przez Bolano, porównuje twórczość "swoich" literatów do tych rzeczywistych, ale o ich ostatecznym kształcie decydują stopień oczytania i wrażliwość każdego czytelnika z osobna. Dlatego nie polecałbym "Literatury faszystowskiej (..)" niedzielnym czytelnikom, którzy szybko poddadzą się w walce o odróżnienie postaci rzeczywistych i fikcyjnych, którymi Bolano zręcznie żongluje.