Opis ksiązki
Kup Teraz

Liurgie Kościoła Prawosławnego

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014-08-11
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7595-633-7
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:darekolsztyn

Liturgie Kościoła prawosławnego – czyli Niebo tu i teraz! Duchowość Kościoła prawosławnego od wieków kształtuje się wokół wspaniale rozwiniętej liturgii. Czym jest liturgia, która zajmuje tak wyjątkowe miejsce w duchowości Kościoła prawosławnego? Książka jest zbiorem źródłowych tekstów liturgicznych Eucharystii Kościoła prawosławnego, które zostały opatrzone komentarzem zarówno historycznym jak i teologicznym. Z całego bogactwa pierwotnych liturgii chrześcijańskiego Wschodu Kościół prawosławny zachował pięć: Liturgię św. Jana Chryzostoma, Liturgię św. Bazylego Wielkiego, Liturgię św. Jakuba, Liturgię Świętego Marka Apostoła oraz Liturgię Uprzednio Przygotowanych Darów. Przytaczane teksty zostały przetłumaczone i opracowane przez wybitnego teologa prawosławnego ks. prof. Henryka Paprockiego. Publikacja ma na celu zapoznanie Czytelnika z bogactwem liturgicznym prawosławia. KS.HENRYK PAPROCKI, profesor, teolog i duchowny prawosławny. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Patrystycznych, redaktorem pisma „Elpis” oraz Międzynarodowej Komisji ds. dziedzictwa św. Grzegorza Peradze. Pełni funkcję rzecznika prasowego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wykłada w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie oraz na Uniwersytecie w Białymstoku. Pracę duszpasterską prowadzi w Prawosławnym Punkcie Duszpasterskim św. Męczennika Archimandryty Grzegorza w Warszawie. Za wybitne zasługi w pracy naukowo-publicystycznej i działalności dydaktycznej, za upowszechnianie wiedzy o liturgiach wschodnich, został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. http://www.mwydawnictwo.pl/p/1193/liturgie-kościoła-prawosławnego

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
darekolsztyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Dla ,,szeregowego" katolika uczestnictwo w liturgii kościoła prawosławnego może być niezwykłym przeżyciem. Bogactwo liturgii chrześcijaństwa wschodniego wyraźnie odróżnia je od pozostałych kościołów. Inny wystrój świątyni, duża ilość palących się świec, wszechobecne ikony, długie śpiewy i modlitwy oraz liturgiczny język starocerkiewnosłowiański często mylony z językiem rosyjskim. Zdarzyło mi się raz doświadczyć w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan uczestnictwa w nabożeństwie prawosławnym. Niezapomniane wrażenie, trochę można powiedzieć ,,egzotyczne", wyczuwa się sacrum i mistycyzm odłączonego, a jednak nadal chrześcijaństwa kościoła. Prawosławni żyją wśród nas, często o tym nie wiemy, nie zdajemy sobie sprawy jak wyglądają ich modlitwy i jaka jest ich historia.
Wydawnictwo M wydało kolejną książkę z serii Biblioteki Ojców Kościoła poświęconą tym razem tekstom liturgicznym Kościoła Prawosławnego. Zawiera w języku polskim pięć głównych celebracji liturgicznych - Jana Chryzostoma, Bazylego Wielkiego, Jakuba Apostoła, Darów Uprzednio Poświęconych oraz Marka Ewangelisty. Warto zapoznać się z tymi tekstami ze względu na to, że są one istotnym kluczem do poznania duchowości wschodniego chrześcijaństwa.

Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów