Londyn NW

Leah jest w samym środku egzystencjalnego kryzysu – kłopoty z mężczyzną, matką i pracą nie ułatwiają jej życia. Jej przyjaciółka Nathalie nie wiadomo kiedy zamieniła się w sfrustrowaną matkę, choć niegdyś była przebojową prawniczką. Nathan, obiekt ich dziewczęcych westchnień, dziś jest kloszardem i narkomanem. A Felix, niezrealizowany filmowiec i życiowy nieudacznik ginie w przypadkowej bójce. Łączy ich jedno – NW, czyli północno-zachodni Londyn. Stamtąd pochodzą, tam dorastali.

„NW” to przenikliwa powieść o współczesnych londyńczykach skazanych na samotność. Ludzkie więzi, uczucia, relacje, powiązania i kontakty – to prawdziwa mapa tego miasta. Londyn w powieści Zadie Smith to nie tylko miejsce, w którym sama dorastała, to centrum świata, pełne mieszających się kultur, jezyków, tradycji i wartości. Centrum świata, w którym najtrudniej jest odnaleźć drugiego człowieka.

Informacje dodatkowe o Londyn NW:

Londyn NW - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Londyn NW" to najnowsza powieść brytyjskiej pisarki Zadie Smith. Tytuł został zaczerpnięty od nazwy północno-zachodniego Londynu, gdzie rozgrywa się fabuła. To zubożała dzielnica. Poznajemy kolejno dzieje Leah, Natalie, Felixa i Nathana, którzy tam się wychowali. Poznałam prywatne domy bohaterów, miejsca ich relaksu, pracy. Piękne, a jednocześnie brutalne miejsce, gdzie często droga kończy się w niebezpiecznym zaułkiem.

Każda z postaci jest tu poddana dogłębnej analizie. Smith odsłania ich hipokryzję, niekiedy chorobliwą ambicję, niepewność, bezsilność, uprzedzenia i obawy. Te cztery postaci są przedstawicielami różnych szczebli drabiny społecznej. Głównym tematem tej książki jest wpływ klasy i tożsamości społecznej na ich relacje z otoczeniem. To portret osób z problemami, którzy próbują się pogodzić ze zmianami w ich życiu.

Powieść to dogłębna obserwacja życia. Tego jak mówią, gestykulują, zachowują się względem siebie, publicznie i prywatnie. Historia jest bogato zróżnicowana i zawsze niespodziewana. To portret dzisiejszych 30-latków uwikłanych w plątaninie miłości, nienawiści, kryzysu tożsamości, zazdrości, kompleksów. Nasi bohaterowie pogrążeni są w slangu przeszłości. Mimo, że znają się od dzieciństwa, tak naprawdę niewiele o sobie wiedzą. Nie rozumieją swoich problemów. Czują się uwięzieni, wydrążeni, przerażeni. Pragną wolności. Różnice kulturowe doprowadzają do ich nieporozumień. Jednak wszyscy szukają tego samego: kogoś, kto ich pozna i zapamięta. Jednak, podobnie jak w życiu, nie jest to proste.

Powieść można nazwać eksperymentalną. Nie ma tu zbyt wiele z fabuły i postacie nie zawsze są tu sympatyczne. Niektórzy nawet twierdzą, że bohaterowie stworzeni przez Smith są w jakiś sposób nieprawdopodobni. Faktem jest, że postacie ulegają tu dużym przemianom i że angażują się niekiedy w szalenie niekonsekwentne, nieracjonalne działania. Jednak moim zdaniem właśnie to sprawia, że stają się jeszcze bardziej realni.

O innowacyjności tej pozycji świadczy także zastosowanie tu różnorodności stylów i technik narracyjnych. Autorka przy ich pomocy stara się tu odzwierciedlić polifoniczny charakter współczesnego życia miejskiego. Każda część poświęcona innej postaci została napisane w innym stylu. Zdania są czasem jakby niekompletne lub rozproszone. Niektóre fragmenty są jakby w formie poezji, inne jakby były częścią rozmowy na czacie. W przeważającej mierze jednak powieść to seria scen, które zgrabnie zarysowują bohaterów. Spodobała mi się ta różnorodność stylów. Nie utrudniało mi to lektury.

Często czułam się jakbym widziała tą historię w krzywym zwierciadle. Nie wiedziałam czy mam się śmiać czy płakać. Proza Smitha jest pełna wdzięku i nieprzewidywalna jak kłębowisko. Tempo jest spokojne. Historia wydaje się nieco meandryczna. "Londyn NW" to wynik pojedynczych żyć. Obraz społeczeństwa wyłania się jak puzzle - kawałek po kawałku. Smith powoli zbiera elementy tej skomplikowanej układanki. To książka, w której nigdy nie wiadomo, jak wszystko się potoczy, co będzie dalej. Napisana przez kogoś, kto wie jak słuchać, rozumie jacy są ludzie i kim mogą się stać.

Zadie Smith ukazuje tu dzielnicę swego dzieciństwa. To obraz nowoczesnej, miejskiej strefy, gdzie dochodzi do wielu wydarzeń. Traktat o współczesnym życiu miasta, o długotrwałej przyjaźni, o poszukiwaniu tożsamości... Historia koncentruje się na poszczególnych fragmentach. Bije z niej ogromny realizm. Pozycja pomogła mi zrozumieć, że nikt nie ma perfekcyjnego życia. Ciągle dążymy do tego, stawiając czoło zmianom. Książka jest brutalna, przerywana. Jak walka, którą prowadzimy każdego dnia.

Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-07-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Trzy rozdziały oddane trzem bohaterom. Każdy w swoim stylu narracji, języka. Każdy zbudowany od podstaw, jakby z osobnych książek. Trójkę bohaterów poznajemy w środku życia, bez wstępów, bez naszkicowania sytuacji. To powoduje, że łatwo się zgubić w natłoku informacji. Ostatnie dwa rozdziały mialy chyba zamknąć tę historię, ale tego nie robią. Całość, mimo że prawdziwa, mocno realistyczna i bardzo ciekawa... nie tworzy całości. Ta historia to bardziej zbiór opowiadań lub strumień świadomości niż powieść. Nie ma początku i nie ma końca.
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2014-06-12, Ocena: 5, Przeczytałem,
Drogi czwórki bohaterów najnowszej powieści Zadie Smith, przyjaciół ze szkolnych lat, znów się przecinają. Ich losy są bardzo zwyczajne, a mimo dynamiki wydarzeń narrator nie popycha akcji do przodu, lecz pozwala jej toczyć się normalnym tempem i uważnie ją obserwować. Właśnie w tych obserwacjach Z. Smith mówi najwięcej o samotności i zagubionej tożsamości.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-05-20, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zadie Smith jest już sprawdzoną pisarką – jej nazwisko tworzy markę. „Londyn NW” spełnił moje oczekiwania, książka okazała się świetnie napisana i ciekawa, choć muszę przyznać, że pierwsze, co bym o niej powiedziała to (niestety?) przygnębiająca. Liczę na to, że zbliżenie nas do czwórki młodych ludzi mieszkających w jednej dzielnicy Londynu, pozwoliło nam zorientować się, z jakimi problemami boryka się jednostka w ponowoczesnym świecie. Wciąż nie mogę pogodzić się z trzecią aborcją Leah (żaden spoiler) oraz brakiem możliwości autentycznego porozumienia się z mężem… No więc liczę na to, że po etapie przygnębienia przyjdzie dzień, w którym powiemy sobie „liberum veto”. Wierzę, że właśnie dlatego ta książka powstała. Polecam, jak najbardziej polecam.
Avatar użytkownika - MagdaMc
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
O pięknie
Zadie Smith0
Okładka ksiązki - O pięknie

Podobnie jak bestsellerowe "Białe zęby", nowa powieść Zadie Smith "O pięknie" opowiada historię dwóch rodzin, a poprzez tę opowieść...

Przebłyski
Zadie Smith 0
Okładka ksiązki - Przebłyski

Intymne zapiski czasu lockdownu. Pierwsze miesiące nowej dekady przyniosły zupełnie nową rzeczywistość. Zadie Smith w Przebłyskach, niezwykle intymnych...