LonNieDyn

Książka nagrodzona wyróżnieniem Mały Dong 2010.

W LonNiedynie trwa wojna. Atakuje nas nieustępliwy przeciwnik. Ale długie stulecia temu zostało napisane, że ty – właśnie ty – przybędziesz i nas ocalisz.

LonNiedyn to Londyn w krzywym zwierciadle, miejska Kraina Czarów, w którym pełno jest rzeczy dziwnych i niecodziennych, i do którego trafiają wszystkie zagubione i zepsute przedmioty... a także część zagubionych i niedopasowanych Londyńczyków. Mieszka tam między innymi Złammasol, wódz plemienia zepsutych parasoli; Obaday Fing, projektant mody z głową, która jest w istocie olbrzymią poduszeczką na igły, a także pusty kartonik po mleku imieniem Kwaśny. LonNiedyn to miejsce, w którym ożywają słowa, a w zwykłym szeregowym domu wyrasta dżungla; to miasto, w którym krwiożercze żyrafy grasują na ulicach, a wielka czarna chmura snuje swe maniakalne sny o spaleniu świata. LonNiedyn to miasto czekające na swoją – zapowiedzianą dawno temu – bohaterkę, o której wzmianki można znaleźć na kartach gadającej księgi.

Kiedy dwie dwunastolatki – Zanna i jej przyjaciółka Deeba – odnajdują tajemne przejście, prowadzące z Londynu wprost do tego dziwacznego miasta, wszystkim wydaje się, że starożytne przepowiednie zaczynają się spełniać. Ale wtedy wszystko zaczyna iść nie tak... Obie dziewczyny, w towarzystwie najprzedziwniejszej zbieraniny mieszkańców LonNiedynu, pod przewodnictwem magicznej księgi, której wszystko się pomieszało, spróbują powstrzymać trującą chmurę, zanim uda się jej spalić cały świat. Czy im się powiedzie?

“Fascynująca bohaterka Mieville'a i jej fantastyczna podróż przez labirynt dziwacznych, na wpół londyńskich ulic tworzą opowieść, która na pierwszy rzut czytelniczego oka – mimo że na wskroś nowoczesna – wydaje się klasykiem”. Holly Black, autorka „Kronik Spiderwick”

“Książka, która ukazuje świat takim, jaki jest naprawdę: pełen cudów, potworów i niespodziewanych momentów, w których przydają się nam heroizm i magia. 'Lon Nie Dyn' to książka przesycona wspaniałą, wykręconą, dziką zabawą, powieść tak pełna nowości, zachwytu i nieoczekiwanych zwrotów akcji, że zaraz po zamknięciu ostatniej strony zechcecie zacząć ją od początku”. - Kelly Link, autorka „Magii dla początkujących.”

Informacje dodatkowe o LonNieDyn:

Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Dworzec Perdido
Mieville China0
Okładka ksiązki - Dworzec Perdido

Metropolia Nowe Crobuzon to centralny punkt świata Bas-Lag. Ludzie, mutanty i niezwykłe obce rasy żyją tu obok siebie, w ponurym labiryncie walących się...