Ludzie na walizkach

Ocena: 4.87 (15 g³osów)

Ludzie na walizkach to zbiór rozmów Szymona Ho³owni z osobami, które choroba, nieszczê¶liwy wypadek albo z³y los doprowadzi³y na granicê ¿ycia i ¶mierci. Czy stamt±d widaæ wiêcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddaæ siê zw±tpieniu? Co o ¿yciu mog± nam powiedzieæ ci, którzy na w³asnej skórze przekonali siê, jak bardzo jest ono kruche? W¶ród bohaterów ksi±¿ki znale¼li siê nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale równie¿ ich najbli¿si oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagaj±cy siê na co dzieñ w ¿yciu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przysz³o im siê zmierzyæ, rozmówcy Ho³owni opowiadaj± jednak bez ckliwo¶ci, za to z ogromnym dystansem i m±dro¶ci±. Z cierpi±cymi trzeba rozmawiaæ jêzykiem znanym tylko tym, którzy przeszli przez cierpienie. Wie pan, kiedy umar³a moja córka, a moja ¿ona le¿a³a w szpitalu, mia³em wokó³ siebie wielu pocieszaczy, t³umaczy, mêdrców przekonanych, ¿e skoro wpisz± cierpienie w jaki¶ ³añcuch przyczyn i skutków, przestanie byæ ono gro¼ne, ¿e je¶li co¶ zrozumiem - przestanê czuæ ból. To bzdury. Najwiêcej zrobili dla mnie ci, którzy nic nie mówili, po prostu przyszli i siedzieli. To ja robi³em im herbatê, pyta³em, czy czego¶ im nie trzeba. Wbrew dzwoni±cym do mnie wtedy psychologom, którzy proponowali, ¿e wyprowadz± mnie z poczucia ¿a³oby, cierpienie ma i musi mieæ swoje miejsce w naszym ¿yciu. fragment rozmowy z Kazimierzem Sza³at± pt. Pamiêta pan Hioba? Ludzie na walizkach to zbiór rozmów Szymona Ho³owni z osobami, które choroba, nieszczê¶liwy wypadek albo z³y los doprowadzi³y na granicê ¿ycia i ¶mierci. Czy stamt±d widaæ wiêcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddaæ siê zw±tpieniu? Co o ¿yciu mog± nam powiedzieæ ci, którzy na w³asnej skórze przekonali siê, jak bardzo jest ono kruche? W¶ród bohaterów ksi±¿ki znale¼li siê nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale równie¿ ich najbli¿si oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagaj±cy siê na co dzieñ w ¿yciu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przysz³o im siê zmierzyæ, rozmówcy Ho³owni opowiadaj± jednak bez ckliwo¶ci, za to z ogromnym dystansem i m±dro¶ci±. Z cierpi±cymi trzeba rozmawiaæ jêzykiem znanym tylko tym, którzy przeszli przez cierpienie. Wie pan, kiedy umar³a moja córka, a moja ¿ona le¿a³a w szpitalu, mia³em wokó³ siebie wielu pocieszaczy, t³umaczy, mêdrców przekonanych, ¿e skoro wpisz± cierpienie w jaki¶ ³añcuch przyczyn i skutków, przestanie byæ ono gro¼ne, ¿e je¶li co¶ zrozumiem - przestanê czuæ ból. To bzdury. Najwiêcej zrobili dla mnie ci, którzy nic nie mówili, po prostu przyszli i siedzieli. To ja robi³em im herbatê, pyta³em, czy czego¶ im nie trzeba. Wbrew dzwoni±cym do mnie wtedy psychologom, którzy proponowali, ¿e wyprowadz± mnie z poczucia ¿a³oby, cierpienie ma i musi mieæ swoje miejsce w naszym ¿yciu. fragment rozmowy z Kazimierzem Sza³at± pt. Pamiêta pan Hioba?

Informacje dodatkowe o Ludzie na walizkach:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008-03-07
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-24-01047-9

wiêcej

Kup ksi±¿kê Ludzie na walizkach

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Ludzie na walizkach - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2016-07-01, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016,
¦wietna ksi±¿ka.Zawiera wywiady z osobami ,ktore przeszly w soim ¿yciu ciê¿kie chwile.Choroba,¿aloba,wypadek i konsekwencje z tym zwiazane.Jak sobie radziæ z bólem ,rozpacza czy zalem.Jak rozmawiac z kims kto w³a¶nie znalaz³ sie w trodnej sytuacji zyciowej.Autentyczne przezycia ludzi i ich sposoby radzenia sobie z nimi.Ka¿dy bczlowiek doswiadcza w swoim zyciu roznych sytuacji ktore sa trodne i warto wtedy spojrzec na swoje zycie oczami ludzi ktorzy doswiadczyli podobnej tragedii.
Avatar u¿ytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 5, Przeczyta³am, Wyzwanie czytelnicze 2015,
Ksi±¿ka trudna dla kogo¶, kto ma empatyczne podej¶cie do ¿ycia, choroby i cierpienia. Pokazuje jednak, ¿e nawet osoby terminalnie chore nie s± skazane na wieczny strach, potrafi± walczyæ i zara¿aæ ¿yciem tych, którzy stracili nadziejê. To ksi±¿ka wprowadzaj±ca w ¶wiat czêsto trudny do zrozumienia dla przeciêtnego, zdrowego cz³owieka. Szymon Ho³ownia rozmawia z lud¼mi, dla których choroba czy utrata kogo¶ bliskiego staje siê codzienno¶ci±. Rozmawia z lekarzami, dla których chory czêsto jest wyzwaniem trudnym do pokonania. Ksi±¿ka trudna w swojej tre¶ci, ale wyj±tkowo wa¿na, dlatego polecam j±, ale i uczciwie ostrzegam, potrafi wywo³aæ ³zy.
Avatar u¿ytkownika - kkkkk
kkkkk
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015, Mam,
"Ludzie na walizkach" to zbiór dziewiêciu krótkich wywiadów z lud¼mi, którzy na swojej drodze napotkali ¶mieræ i cierpienie. Znajduj± siê tu rozmowy z osobami, które musia³y zmierzyæ siê ze ¶mierteln± chorob± swoj± lub swoich bliskich, a tak¿e z lekarzami (anestezjologami, neurochirurgiem, neonatologiem). Z ksi±¿ki mo¿na wynie¶æ kilka ¿yciowych lekcji. Ch³opak, który w wyniku wypadku zosta³ sparali¿owany i przykuty do wózka inwalidzkiego nie poddaje siê, walczy o zdrowie, za³o¿y³ fundacjê i cieszy siê ka¿dym dniem. Czy jego postawa nie zmusi do refleksji osoby, które s± zdrowe, a mimo to ci±gle narzekaj± i nie potrafi± cieszyæ siê ¿yciem? Mê¿czyzna, którego ¿ona umar³a na chorobê nowotworow± opisuje jak za ni± têskni, ¿e brakuje mu ich rozmów i pytañ:"Co jutro robimy"? Czy to nie zmusi nas do docenienia bliskich osób, które s± tu¿ obok nas, a czasem po¶wiêcamy im za ma³o uwagi i czasu? W pewnych momentach irytowa³ mnie jednak sposób prowadzenia wywiadu przez Szymona Ho³owniê, szczególnie w rozmowach z lekarzami, gdzie okazywa³ swój sceptycyzm wobec medycyny. Poza tym nie spodoba³ mi siê fakt, w którym autor przyzna³ siê do tego, ¿e w jednej z rozmów pozmienia³ kilka wypowiedzi rozmówcy, tak aby by³y m±drymi puentami. By³ to wywiad, który spodoba³ mi siê chyba najbardziej - z aktorem Krzysztofem Kolbergerem. Mia³am jednak mieszane uczucia, gdy¿ nie wiedzia³am, które s³owa rzeczywi¶cie by³y autorstwa Kolbergera, a które zosta³y dodane przez Ho³owniê. Ogólnie jednak ksi±¿kê polecam, gdy¿ mo¿emy siê z niej wiele nauczyæ.
Avatar u¿ytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Szymon Ho³ownia ma niesamowity dar zjednywania sobie ludzi, co pokazuje ksi±¿ka "Ludzie na walizkach". Jest to cykl rozmów, które autor przeprowadzi³ z osobami, których codzienno¶ci± jest niesienie swojego krzy¿a z cierpieniem - ale nie tylko. S± to tak¿e relacje lekarzy, którzy ze wszystkich si³ staraj± siê ul¿yæ owemu cierpieniu wykazuj±c siê przy tym niezwyk³± trosk±, wra¿liwo¶ci± i si³± (bo nie ka¿dy przecie¿ jest w stanie dokonywaæ decyzji, które moj± zawa¿yæ na dalszej przysz³o¶ci chorego). Mimo wszystko ksi±¿ka pokazuje, ¿e ¿adne przeszkody ani przeciwno¶ci losu nie s± w stanie pokonaæ nadziei, daj±cej si³ê by walczyæ do koñca. Co mnie osobi¶cie wzruszy³o to wywiad z Krzysztofem Kolbergerem, który do koñca swojego ¿ycia nie podda³ siê chorobie i uparcie z ni± walczy³. Podoba³o mi siê te¿ to, ¿e ludzie, których spotka³a choroba nie mieli pretensji ani wyrzutów do Boga (co jest do¶æ czêsto spotykane). Mo¿na ich tylko podziwiaæ za tak wielk± si³ê wiary i niesamowit± wolê ¿ycia.
Avatar u¿ytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014, Mam,
Mnóstwo historii ludzkich, tych nieszczê¶liwych, cierpi±cych. A¿ dziw bierze, ¿e cz³owiek potrafi siê otrz±sn±æ i ¿yæ dalej. Niesamowite, ¿e po pora¿kach, po cierpieniach, wstaje i walczy dalej. Znajduje cel dla którego warto przetrzymaæ to ca³e cierpienie. Widzi, ¿e mo¿e byæ lepiej. Naprawdê historie ludzi w tej ksi±¿ce s± wspania³e. Wzruszaj±ce, ale daj±ce te¿ nadziejê.
Avatar u¿ytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 3, Przeczyta³am, WYZWANIE 2014-52 ksi±¿ki,
Najbardziej zaciekawi³a mnie rozmowa z Ignacym Bambergiem. Dowiedzialam siê, ¿e pierwsi ratownicy. którzy przybywaja na miejsce wypadku maj± pó³ minuty na zbadanie kazdego rannego i oznaczenie go plakietk±. Czerwon±-znak ¿e ranny potrzebuje pomocy natychmiast, ¿ó³ty-¿e pilnie, zielony-z dzia³aniami ratowniczymi mo¿na na razie sie wstrzymaæ, czarny-niestety cz³owiek nie zyje.
Avatar u¿ytkownika - Iwona067
Iwona067
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±zki 2014,
Nie przepadam za programami telewizyjnymi typu Talk Show. Brzydzi mnie uzewnêtrznianie swoich problemów, "pranie brudów" na forum. I tak te¿ my¶la³am o tej ksi±¿ce. Z lekkim rozczarowaniem, bo przecie¿ znam Szymona Ho³owniê, jego ksi±¿ki m±dre i refleksyjne. Skuszona poleceniem kole¿anki, ¿e warto siêgn±æ po tê lekturê rozczarowa³am siê pozytywnie, nie po raz pierwszy zreszt±. "Ludzie na walizkach" to zbiorek wywiadów autora z lud¼mi ciê¿ko do¶wiadczonymi przez los. Choroba, która dotknê³a osobi¶cie ich b±d¼ ich bliskich sprawi³a, ¿e zetknêli siê z cienk± granic± ¿ycia i ¶mierci. Próbuj± odpowiedzieæ na pytania dotycz±ce eutanazji, ¶mierci mózgowej czy wreszcie granicy decydowania o ludzkim ¿yciu. Kiedy nastêpuje ¶mieræ cz³owieka? Czy rodzic ma prawo decydowaæ o od³±czeniu swojego dziecka od respiratora? Jak reaguje lekarz staj±cy przed wyborem: zwiêkszyæ dawkê leku przeciwbólowego czy pozostawiæ pacjenta na granicy ¶mierci? Ten zbiór to nie tylko rozmowy z lud¼mi chorymi, do¶wiadczonymi przez los. To równie¿ wywiady ze specjalistami na co dzieñ ratuj±cymi ¿ycie ludzkie: anestejzolog, pediatra i neonatolog, koordynator ratownictwa medycznego. Wydawaæ by siê mog³o, ¿e ci ostatni tak czêsto spotykaj±cy siê ze ¶mierci± znaj± odpowiedzi tak do koñca na stawiane przez Ho³owniê pytania. A on dr±¿y, zaskakuje....Ksi±¿ka przejmuj±ca, ju¿ nie tylko dlatego, ¿e ca³y czas uzmys³awia o krucho¶ci ludzkiej egzystencji, ale równie¿ dlatego, ¿e zasiewa ziarenka niepewno¶ci. Autor nie daje swoim rozmówcom - lekarzom przej¶æ do nastêpnego pytania. Ich odpowiedzi go nie satysfakcjonuj±, jest bardzo dobrze przygotowany. Czy lekarz mo¿e byæ pewien, ze nast±pi³a ¶mieræ, ¿e jego decyzja o zaprzestaniu reanimacji jest s³uszna a mo¿e "czyhaj±cy" zespó³ transplantologów tylko j± przy¶piesza? Ju¿ i tak kontrowersyjny w naszym kraju temat przeszczepu organów jeszcze bardziej po tej lekturze chwieje naszym przekonaniem: "Chyba, ¿e wcze¶niej przyjedzie zespó³ transplantologów, by je pobraæ do przeszczepu. To ryzykowna zabawa, gdy do porz±dku rzeczy ostatecznych wprowadza siê logikê zysków i strat: ty cos stracisz, by zyskaæ móg³ kto¶." (s. 97-98). Dla mnie ta ksi±¿ka ma jeszcze jeden wymiar: podziw dla ludzi, którzy czuj±c oddech ¶mierci na plecach potrafi±, niejednokrotnie mimo bólu, cieszyæ siê resztk± darowanego ¿ycia, porz±dkuj± swoje sprawy, rozdzielaj± obowi±zki i przede wszystkim pocieszaj±c najbli¿szych sprawiaj± wra¿enie silniejszych od wielu silnych. Lektura d³ugo pozostaje w pamiêci. Zasieje mnóstwo w±tpliwo¶ci, zburzy harmoniê my¶lenia. I nie przyniesie odpowiedzi na pytania o sens cierpienia i s³uszno¶æ podejmowanych decyzji. "Bo najwa¿niejsze decyzje dotycz±ce ¿ycia i ¶mierci podejmuje nie ludzko¶æ, tylko cz³owiek (...) Takie sprawy rozstrzyga siê w sumieniu. A kiedy nie wiadomo, jak siê zachowaæ, trzeba siê zachowaæ najpro¶ciej, czyli dobrze..." (s. 135). Mimo tego wszystkiego warto j± przeczytaæ.....
Tytu³owi ludzie na walizkach to osoby, które los wystawi³ na ciê¿k± próbê - dolegliwo¶ci, cierpienie, przedwczesn± ¶mieræ lub chorobê najbli¿szych - dziecka, partnera. Oprócz nich w ksi±¿ce pojawiaj± siê ci, którzy staraj± siê im pomóc lub rozwiaæ problemy etyczne zwi±zane ze s³u¿b± zdrowia. Powiem wprost - nie lubiê czytaæ o ludzkim cierpieniu, bo wpêdza mnie to w poczucie winy. Mimo wszystko parê wstrz±saj±cych fragmentów utkwi³o w moim sercu. Brakowa³o mi wiêkszego nawi±zania do religii - mo¿e jakich¶ historii nawróceñ pod wp³ywem choroby czy godnego znoszenia cierpienia. Moim zdaniem z powodzeniem mog³yby zast±piæ rozmowy autora z lekarzami, którzy opowiadali np. o testach, jakie wykonuje siê, aby sprawdziæ, czy umar³ pieñ mózgu pacjenta albo o ró¿nych rodzajach bólu. Jednym zdaniem - nastawia³am siê na co¶ zupe³nie innego i nie wiem, czy gdybym by³a lepiej poinformowana, siêgnê³abym po tê ksi±¿kê ponownie.
Avatar u¿ytkownika - asza
asza
Przeczytane:2013-04-14, Ocena: 3, Przeczyta³am,
I ja to kupi³am... Tytu³ z kosmosu chyba bo nie wiem, jacy ludzie na jakich walizkach. Kilka fragmentów jednak... znalaz³o miejsce w mojej pamiêci. Trwa³e.
Avatar u¿ytkownika - Sylzia
Inne ksi±¿ki autora
Ko¶ció³ dla ¶rednio zaawansowanych
Szymon Ho³ownia0
Ok³adka ksi±zki - Ko¶ció³ dla ¶rednio zaawansowanych

Anio³ek automatyczny Strój godny Matka Boska Elektryczna Modlitwa stresem Je¶li chcesz siê dowiedzieæ, o czym mowa, ksi±¿ka Szymona Ho³owni jest...

Tabletki z krzy¿ykiem
Szymon Ho³ownia0
Ok³adka ksi±zki - Tabletki z krzy¿ykiem

Je¶li Bóg jest Ojcem, kto jest Matk±? Czy ryby te¿ utonê³y w potopie? A gdyby Pi³at nie skaza³ Jezusa? Kiedy bêdzie koniec ¶wiata? A je¶li Obcy to nie...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa