Opis ksiązki
Kup Teraz

Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2012-11-03
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 978-83-63248-54-3
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:agoosiaczek

Piwo, jedzenie i przyjaciele - trzy rzeczy, które każdy szanujący się hobbit wymieni jako najbliższe swojemu sercu (prawdopodobnie w tej właśnie kolejności).

Mądrości Shire skupiają się także na innych ważnych dla niziołków sprawach. Przeczytacie o odwadze, życiu w zgodzie z naturą i odwiecznej walce dobra ze złem. Będziecie mieli również okazję zapoznać się z tajemniczym tematem romansów w Shire. Oddając się lekturze dojdziecie do wniosku, że hobbici to świetny wzór do naśladowania.

Podobnie jak pracowici i egalitarni mieszkańcy Shire, my także posiadamy potencjał do stworzenia dobrze prosperującej i trwałej społeczności, szczęśliwych i zdrowych rodzin oraz do omyślnego rozwijania karier, tak by nie powodować konfliktów z moralnością.

Nawet najmniejsza osoba może być równie mężna, co jeździec Rohanu.

W jakim stopniu proste przyjemności, jak prace w domowym ogródku, długie spacery lub spożywanie przepysznych posiłków z najbliższymi wpływają na poziom Twojego zadowolenia? Dlaczego we własne urodziny lepiej jest rozdawać prezenty, a nie je przyjmować? W jaki sposób możemy ponieść brzemię naszego "Pierścienia" nie poddając się jego zgubnemu wpływowi? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań odnajdziecie w Mądrościach Shire.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
PO ROZUM DO SHIRE

Powieści o Śródziemiu, bo nie sam ,,Hobbit" i ,,Władca Pierścieni" tylko, to istny światowy fenomen, który trwa nieprzerwanie od długo ponad pół wieku i trwać będzie chyba do końca świata. Dlatego oprócz ekranizacji doczekały się także niezliczonej ilości hołdów, naśladownictw czy dodatków we wszystkich możliwych mediach, z niepowstrzymaną łatwością adaptując się na każdy nowy grunt. ,,Mądrości z Shire" to jedna z takich właśnie książek, książek-hołdów, napisana przez człowieka niepowtarzalnym światem wykreowanym przez Tolkiena urzeczonego. I choć wygląda niepozornie, szybko okazuje się naprawdę ciekawą i udaną pozycją, którą fani angielskiego mistrza (ojca!) Fantasy powinni zdecydowanie poznać.

Noble Smith wpadł na pomysł żeby napisać poradnik inspirowany życiem i poglądami na świat i egzystencję literackich postaci. Niby nic odkrywczego, wielu robiło to wcześniej, wielu zrobi też potem, nikt jednak przed nim nie wpadł na pomysł by wykorzystać do tego hobbicką brać. A przecież kto, jak nie małe wzrostem, lecz wielkie sercem istoty zamieszkujące Shire, dla których jedzenie to sposób bycia, które tak niechętne są do wszelkich zmian, a jednak zmieniają cały świat, doskonale się do tego nadają? Właśnie! A jeśli podać to jeszcze z lekkością i humorem, zabawa jest zdecydowanie świetna.

Poradnik to jednak tylko jedna strona tego medalu, drugą jest zdecydowanie własna analiza ,,Hobbita" i ,,Władcy Pierścieni", łącząca się oczywiście ze streszczeniem poszczególnych, ściśle powiązanych z poradnikową treścią, fragmentów obu dzieł. Jest też i trzecia strona, a mianowicie - fakty i ciekawostki. Bo choć znam życie Tolkiena dość dobrze, a przynajmniej tak myślałem, Smith potrafił nieraz mnie zaskoczyć, a także pogłębić wiedzę już posiadaną. Na koniec zaś dla rozprężenia, serwuje nam autor test czy jesteś Hobbitem, test zabawny i przywołujący miły uśmiech.

I chociaż zdawało się, że to dodatek tylko, ,,Mądrości Shire" obudziły we mnie jakąś tęskną nutę i przypomniały co czułem, kiedy pierwszy raz czytałem dzieła Tolkiena. Sprawiły także, że nabrałem ochoty ponownie do nich zajrzeć i znów zagłębić się w świat wielkich przygód, podróży, która zmienia świat i ideałów, jakie zdaje się dawno uciekły z naszych serc. Kto więc lubi Hobbitów, kto choć raz dał się uwieść wizji J.R.R., niech bez wahania sięgnie po tą książeczkę. Warto. A ja dziękuję wydawnictwu SQN za udostępnienie mi jej do recenzji.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów