Opis ksiązki
Kup Teraz

Maestro

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-11-07
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-268-1282-8
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:czytam
„Maestro” Marcina Kąckiego to pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Władza, urzędnicy, dziennikarze, nawet rodzice otrzymywali przez 40 lat sygnały, że splendor chóru przeplata się z niewyobrażalną krzywdą wyrządzaną dzieciom. Poznańscy radni nie tylko milczeli, ale utajnili swoje obrady, gdy przyszło im zmierzyć się z prawdą.

Autor książki w 2003 roku przyczynił się do upadku Kroloppa, odsłaniając kulisy molestowania. Po latach znów się spotkali. Krolopp nazywa reportera "diabłem", ale otwiera przed nim szuflady, by wydobyć dokumenty, które tworzą kolejne, zaskakujące rozdziały tego dramatu.
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nunachopin plusminus Linia koment
O pedofilii nie czyta się przyjemnie. Nie sięgnęłabym więc po tę książkę, gdyby nie wywiad z autorem, na jaki trafiłam w radio. Opowieści Marcina Kąckiego mnie po prostu powaliły. Bo okazuje się, że sprawa nie dotyczy jednego pedofila, który skrzywdził kilku chłopców. Skala zjawiska jest znacznie szersza, okoliczności przerażające, a stosunek do sprawy osób mogących skończyć z tym dużo wcześniej, po prostu niewiarygodny.

W pewnym sensie to rozważania nad społeczeństwem. Autor wchodzi właściwie wszędzie, gdzie ktoś coś mógł wiedzieć (a wiedzieli właściwie wszyscy): zarówno do ofiar, ich rodziców, polityków, osób publicznych, przyjaciół i rodziny Krolloppa. Pyta, słucha, zastanawia się nad motywami. Całość daje do myślenia: czy jest coś (kwota, zaszczyt, spokój), za którą każdy jest gotów przymknąć oko na krzywdę dziecka?

Rzetelne śledztwo. Polecam tym, którzy chcą wiedzieć. Ostrzegam jednak, że to wiedza trudna i bolesna.
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Maestro Grobowiec Lenina. Ostatnie dni radzieckiego imperium
David Remnick
Okładka - Maestro Leśna mafia
Maciej Zaremba Bielawski
Okładka - Maestro Spacerownik po żydowskiej Warszawie
Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski
Okładka - Maestro Dziarski Dziadek. Mój sposób na długowieczność
Antoni Huczyński
Okładka - Maestro Czerwony Tybet
Robert Stefanicki
Szmira
Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Wspomnienia w kolorze sepii

osób online: