Maestro

Data wydania: 2013-11-07
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-268-1282-8
Dodał/a książkę:czytam
„Maestro” Marcina Kąckiego to pisana przez 10 lat reporterska historia pedofilskiego skandalu w chórze Polskie Słowiki oraz jego dyrygenta Wojciecha Kroloppa. To jednocześnie wielowymiarowy obraz sieci zależności, uwikłań, kłamstw i interesów, który sprawił, że przez dziesięciolecia sprawa była zamiatana pod dywan. Władza, urzędnicy, dziennikarze, nawet rodzice otrzymywali przez 40 lat sygnały, że splendor chóru przeplata się z niewyobrażalną krzywdą wyrządzaną dzieciom. Poznańscy radni nie tylko milczeli, ale utajnili swoje obrady, gdy przyszło im zmierzyć się z prawdą.

Autor książki w 2003 roku przyczynił się do upadku Kroloppa, odsłaniając kulisy molestowania. Po latach znów się spotkali. Krolopp nazywa reportera "diabłem", ale otwiera przed nim szuflady, by wydobyć dokumenty, które tworzą kolejne, zaskakujące rozdziały tego dramatu.
nunachopin plusminus Linia koment
O pedofilii nie czyta się przyjemnie. Nie sięgnęłabym więc po tę książkę, gdyby nie wywiad z autorem, na jaki trafiłam w radio. Opowieści Marcina Kąckiego mnie po prostu powaliły. Bo okazuje się, że sprawa nie dotyczy jednego pedofila, który skrzywdził kilku chłopców. Skala zjawiska jest znacznie szersza, okoliczności przerażające, a stosunek do sprawy osób mogących skończyć z tym dużo wcześniej, po prostu niewiarygodny.

W pewnym sensie to rozważania nad społeczeństwem. Autor wchodzi właściwie wszędzie, gdzie ktoś coś mógł wiedzieć (a wiedzieli właściwie wszyscy): zarówno do ofiar, ich rodziców, polityków, osób publicznych, przyjaciół i rodziny Krolloppa. Pyta, słucha, zastanawia się nad motywami. Całość daje do myślenia: czy jest coś (kwota, zaszczyt, spokój), za którą każdy jest gotów przymknąć oko na krzywdę dziecka?

Rzetelne śledztwo. Polecam tym, którzy chcą wiedzieć. Ostrzegam jednak, że to wiedza trudna i bolesna.
ali9 Linia koment
Okładka - Maestro KAT. Biografia Huberta Wagnera