Magia sprzątania

Bałaganiarstwa się nie dziedziczy, nie jest ono także związane z brakiem czasu, to raczej nagromadzenie błędnych przekonań o porządkowaniu.

Autorka prezentuje własną metodę - konMari - na uporządkowanie najbliższego otoczenia, zmianę podejścia do życia i sposobu myślenia. Omawia istotne decyzje, które należy podjąć, aby było to możliwe. Pokazuje, jak skutecznie zmienić nawyki.

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Jak selekcjonować przedmioty? Jak utrzymać porządek wokół siebie? Jak rozróżnić to, co naprawdę cenne? Jak sprawić, aby przedmioty odnalazły swoje właściwe miejsce? Co zrobić, gdy nie potrafisz niczego wyrzucić?

Informacje dodatkowe o Magia sprzątania:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-04-08
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Magia sprzątania

Magia sprzątania - opinie o książce

Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2017-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Nie mogę powiedzieć, że zgadzam się ze wszystkim, co znalazłam w tej książce. Zdecydowanie widać różnice kulturowe i dla mnie idea dziękowania rzeczom albo zastanawiania się, które z nich dają mi radość jest trochę abstrakcyjna. Ponadto mimo wszystko stawiałabym na więcej indywidualnego podejścia do każdej osoby. Nie lubię otaczać się zbyt dużą ilością rzeczy, ale pewne sugestie autorki akurat mnie nie przekonują. Oddawanie nieprzeczytanych książek? Przykro mi, ale nie. Na każdą prędzej czy później przychodzi pora. Ot taki przykład. Niemniej jednak dowiedziałam się kilku cennych rzeczy, które zamierzam wprowadzić w życie i w ogólnym rozrachunku uważam lekturę Magi sprzątania za owocną.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2017-05-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Po lekturze książki spodziewałam się uzyskania cennych wskazówek jak łatwo i przyjemnie posprzątać mieszkanie. Rad zauważyłam niewiele, być może kilka spróbuję wcielić w życie, jednak większość mnie nie przekonuje. Te które najbardziej mi się podobały stosuję już od dawna, także poradnik raczej nie zachęcił mnie do siebie. Robiłam notatki, z których miałam nadzieję korzystać podczas sprzątania, lecz autorka co chwilę powielała te same formułki. 220 stron spokojnie można było ując na 30 stronach i efekt byłby taki sam. Marie Kondo twierdzi, że trzeba zostawić tylko te rzeczy które dają radośc i wszystkim przedmiotom dziękować po spędzonym z nimi dniu - np. torebce, butom itd. Na pewno zostałam trochę zmotywowana do posprzątania, ale ogółem nie mam z tym problemu, lubię porządki, lecz spodziewałam się, że książka przekaże mi jakieś proste i sprytne sposoby na ulepszenie moich technik. Cóż, autorka namawia, aby nie zwijać skarpetek w kulki, bo tak zwinięte się męczą - haha,w zasadzie nie przekonała mnie swoimi dziwnymi radami.
Bardzo szybko się czyta. Łatwa w odbiorze, ale... czegoś jej brakuje. Czegoś, co skłania do natychmiastowego działania. Metody intrygujące. Jedną z nich z powodzeniem wykorzystałam i uważam za genialną. Mowa o składaniu skarpet i układaniu ich w pionie. Wprawdzie nie dziękuję kawałkom tkanin za to, że dobrze mi służyły, jak radzi autorka, ale bez modlitw do noszonych rzeczy metoda też działa ;)
Avatar użytkownika - CicheBaBum
CicheBaBum
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Poradnik dla tych, którzy chcą w końcu rozprawić się z wiecznym bałaganem. Bardzo mobilizująca! Strona- kilka i do roboty! Już wiem, dla czego jest bez ilustracji. Chodzi o indywidualne porządki- każdy z nas inaczej wyobraża sobie cel do którego dąży. Autorka nie narzuca swojego perfekcjonizmu. Twierdzi, że dzięki porządkowi zapanujemy nad własnymi myślami, zyskamy poczucie kontroli nad sobą, większe poczucie własnej wartości. Nauczymy się być zorganizowanymi dzięki porzucaniu przeszłości. Już działam! I sprawia to mnóstwo satysfakcji! Nie dziwi mnie patronat pisma "Charaktery". Książka jest mądra psychologicznie. Dla czego bałaganimy? Co daje posprzątany pokój? Małe rozdziały dopingują do dalszej pracy- można czytać w dowolnej chwili. Autobiograficzne wątki są najbardziej ilustrującym zagadnienie sposobem. Na własnym przykładzie Autorka pokazuje gdzie tkwił błąd i jak do niego już nie dopuścić. Zaskakuje mnie jej historia życia. Polecam!
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2016-06-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ chciałam się przekonać, co to za cudowna metoda utrzymywania porządku. Cóż, może nie jest to nic odkrywczego, bo metoda ta to po prostu wyrzucanie jednych rzeczy i odkładanie na miejsce drugich. Kiedy zaczęłam ją czytać, miałam smutne wrażenie, że ta biedna autorka marnuje sobie życie, nieustannie sprzątając. Co drugą stronę opisuje ona, jak to od piątego roku życia sprząta (ewentualnie myśli nad organizowaniem i układaniem rzeczy). I choć przez całą książkę to powtarza, na końcu znajdujemy zdanie, że jeśli myślimy, że całe życie trzeba sprzątać, to jesteśmy w błędzie. Martwię się, że ta dziewczyna obudzi się pewnego dnia i zrozumie, że jej życie to jedno wielkie sprzątanie. Obawiam się też, że autorka ma już pewną obsesję. Przy takich zdaniach jak: "To konkretne ubranie spełniło swoje zadanie i możesz ze spokojem powiedzieć: lub i puść je wolno" lub "Czynność składania nie tylko pozwala na zmniejszenie objętości ubrań. To wyraz troski, miłości i docenienia ubrań, które wspierają cię w realizacji planów życiowych. Składając ubrania, powinniśmy włożyć w to nasze serce i podziękować im za ochronę naszego ciała. Składanie upranych i wysuszonych ubrań to także okazja, żeby dokładnie się im przyjrzeć. (...) Składanie to jak rozmowa z własną garderobą" poważnie zastanawiałam się, czy autorki coś nie opętało. Pewności nabrałam przy rozdziale o książkach. Marie Kondo twierdzi bowiem, że jeśli człowiek kupuje książki i one stoją na półkach nieprzeczytane, to już się NIGDY ich nie przeczyta. I należy je WYRZUCIĆ. Jeśli dojdzie się jednak do wniosku, że daną książkę chętnie by się przeczytało, trzeba ją kupić jeszcze raz i tym razem OD RAZU PRZECZYTAĆ. Twierdzi też, że im mniejszy księgozbiór, tym lepiej. W trakcie tego rozdziału miałam trzy zawały, ale pozbierałam się i czytałam dalej. Czy czas poświęcony na tę lekturę był zmarnowany? Nie do końca, ponieważ wczoraj cały dzień sprzątałam i wyrzucałam niepotrzebne rzeczy, więc jednak mnie trochę natchnęło i zmotywowało do sprzątania. A w zasadzie tylko tego oczekiwałam od tej książki.
Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Bardzo zabawna książka
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2015,
Koleżanka stwierdziła, że książka ta zmieniła jej życie, a ponieważ jest wyjątkowo nieuległą istotą to mimo iż jest to poradnik dotyczący sprzątania ściągnęłam e-book. No i.... powyrzucałam sporo przydasiów, zrobiłam remanent w szafach, porozdawałam ciuchy zbyt dobre by wyrzucić, zbyt złe/małe/duże by nałożyć i przeorganizowałam półki. Sporo pracy jeszcze przede mną bo lata PRL-u i biedy w znacznym stopniu odcisnęły na mnie swe piętno. Jak widać mnie ta książka zainspirowała. Może zainspiruje kogoś jeszcze...
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2015-06-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek w 2015 roku, ePUB,
"Magia sprzątania" mówi głównie o wyrzucaniu rzeczy jako o pierwszym etapie uporządkowania domu. Nie jest to dla mnie jakaś nowość czy rzecz szczególne odkrywcza. Logiczne jest, że nadmiar rzeczy generuje bałagan a ich uporządkowanie i pozbycie się tych niepotrzebnych pomaga w utrzymaniu ładu. Dziwne dla mnie wydawało się rozmawianie z rzeczami czy z domem, który chcemy uporządkować. Nie do końca przekonuje mnie tez wyrzucanie rzeczy ze stwierdzeniem, że w razie czego kupimy taką rzecz znowu, jeśli wyda nam się potrzebna. Uważam również, że mając dzieci jestem niejako narażona na posiadanie większej ilości przedmiotów w domu.
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2021-11-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Książka mocno przereklamowana. Autorka cały czas powtarza, że jej rewolucyjna metoda zmienia życie, ale nic w niej niezwykłego. Generalnie należy wszystko wyrzucać, pozbywać się rzeczy, których się nie lubi. I dziękować rzeczom.  Wiele rad kompletnie niepraktycznych jak na nasze zwyczaje. Są wskazówki dotyczące składania ubrań, ale bez rysunków mało wartościowe. I dotyczą układania ubrań w szufladzie, ani słowa o układaniu w szafie. Jedyna sensowna rada dotyczy tego, żeby pozbywać się rzeczy, których się nie potrzebuje, ale to raczej oczywiste. I można to zawrzeć w jednym zdaniu, nie trzeba pisać książki.

Na ogół nie czytam poradników. Po ten sięgnęłam przypadkowo. Książką ma swoje plusy i minusy. Autorka wielokrotnie się powtarza, ale być może żeby wbić do głowy czytelnika główną i bardzo prostą ideę jej metody. Również niektóre rozwiązania uważam za nieekologiczne i zakrawają na marnotrawstwo. Jednak za ogromny plus uważam to, że poradnik zwrócił mi uwagę na nadmiar rzeczy wokół mnie i zmusił do działania. Dlatego uważam ją za godną polecenia.

Dość ciekawa pozycja, choć nie ze wszystkimi kwestiami jestem w stanie się zgodzić. Idea rozmawiania z rzeczami , przedmiotami do mnie osobiście nie przemawia. Ale podoba mi się idea zmniejszenia ilości posiadanych przedmiotów prowadzącą do uporządkowania innych kwestii w życiu ogólnie. Bez wątpienia skorzystam z niektórych rad.

Avatar użytkownika - soluska
soluska
Przeczytane:2018-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2018,

Przedstawia dość ciekawy sposób uporania się z bałaganem i uporządkowania swojego domu, a również życia.

Avatar użytkownika - manuela_orkan
manuela_orkan
Przeczytane:2021-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce
Marie Kondo0
Okładka ksiązki - Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce

Ilustrowany przewodnik, który objaśnia metody porządkowania, daje szczegółowe wskazówki, jak pozbyć się raz na zawsze starych bałaganiarskich nawyków...

Manga sprzątania
Marie Kondo0
Okładka ksiązki - Manga sprzątania

Zmień swoje życie, ulegając magii porządkowania! Chiaki jest młodą kobietą z Tokio, nawiązującą krótkotrwałe związki. Mieszka w domu, w którym króluje...