Major Hubal. Historia prawdziwa

Hubal ­– czyli major Henryk Dobrzański – to postać na pozór znana: ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu. Olimpijczyk – był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni. Z temperamentu zagończyk i indywidualista. Jego postawa do dziś wywołuje spory. Wiele sądów i opinii, nierzadko diametralnie różnych, wypowiadali o nim historycy i publicyści, poczynając od samego Melchiora Wańkowicza. Narosła przez lata legenda przesłaniała życie Hubala.

Właśnie życie Dobrzańskiego opisał szczegółowo Łukasz Ksyta, wykorzystując nie tylko bogatą literaturę przedmiotu, ale też docierając do wielu nieznanych wcześniej dokumentów. Książka ukazuje życie bohaterskiego oficera od dzieciństwa, poprzez pierwszą wojnę światową i międzywojenne dwudziestolecie aż po śmierć na polu walki, rekonstruuje dzieje dowodzonego przez niego oddziału i losy jego żołnierzy. Pokazuje wiele nowych faktów, nie stroniąc od tematów trudnych. Hubal jawi się na jej kartach nie jako pomnikowy ideał, lecz człowiek z krwi i kości.

Informacje dodatkowe o Major Hubal. Historia prawdziwa:

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2014-05-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-244-0365-3

Kup książkę Major Hubal. Historia prawdziwa

Major Hubal. Historia prawdziwa - opinie o książce

Dobrze udokumentowana i rzeczowo opisująca wojenną zawieruchę pozycja. Niestety Hubal wymyka się nam, zwłąszcza z uwagi na fakt, że do tej pory miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Autor przedstawia środowisko, z któego sie wywodził, rodzinne strony, patriotyczne wychowanie, które było jego udziałęm. Chrzczony w 1897 r. był potomkiem zubożałego ziemiańskiego rodu z okolic Jasła. młody Henryk miał ułańską wręcz fantazję, nie garnął się do nauki, a gdy tworzyły sie Legiony w 1914, sfałszował datę urodzin by go przyjęli. Czyżby edukację formalnie zakończył na 7 klasie?
Kalisz, odsiecz Lwowa w 1918, Dobrzń, Golub, Puck, odznaczenia czyli krzyż Virtutu Militari.Bitwa pod Bielawiejką 1 czerwca 1920- zmysł taktyczny. Odwody pułku 24 sierpnia. 1922- Centralna szkoła kawalerii . Życie garnizonowe- problemy wieczne z dyscypliną i poszanowaniem regulaminu. Slubz z ukochaną w 1930r, narodziny córki Krystyny.
W jego życiorysie wiele było wątków, wszystkie dokłądnie zbadane. Piękną kartę zapisał jako olimpijczyk, wielokrotny medalista, reprezentant Polski w wyścigach końskich. Puchar Narodów- w Nicei. Super sezon w latach 1925-26, potem 1928.
Autor odbrązawia postać Dobrzańskiego. Mimo silnej miłości między nim a żoną uczucie nie przetrwało, gdyż zawsze przedkładał służbę ojczyźnie nad osobiste pragnienia, zresztą jako wojskowy ciałem i dusza niezbyt nadawał się do rodzinnych obowiązków.
Łukasz Ksyta podołał wyzwaniu, jakim było zmierzenie się z legendą. Opisał okolicznoci sformowania oddziałów, wahania liczbowe żołnierzy, przedstawił sylwetki towarzyszy broni i ich dalsze losy wojenne. Dotarł do rozkazów, ostatnich świadków tamtych wydarzeń , cywilów sprzyjających majorowi, świadectwa Józefa Słonia. Poruszająca lektura, po którą warto sięgnąć.