Makbet

Zaczynamy od jednej z najsłynniejszych i najbardziej widowiskowych sztuk mistrza ze Stratfordu. Makbet to tragedia powstała w początkach panowania Jakuba I Stuarta i osnuta na wątkach zaczerpniętych ze średniowiecznej historii Szkocji. To dramat władzy, ambicji i przemocy, ujęty w sugestywne ramy metafizyczne. Jednowątkowa, drapieżna fabuła ukazuje stopniową dezintegrację psychiki królobójcy i zbrodniarza, rozpad rodziny i państwa. Akcja rozgrywa się nie tylko na płaszczyźnie politycznej, przenosi nas także w przestrzeń małżeńską, kreśląc przejmujące obrazy presji emocjonalnej i wzajemnego uzależnienia.

Tłumaczenie Piotra Kamińskiego łączy precyzję z wyjątkową wrażliwością na brzmienie, rytm i zwięzłość wypowiedzi. Ta dyscyplina rodzi przekład dokładny, mocny i wyrazisty, o niepospolitych walorach muzycznych, wierny stylowi i retoryce oryginału, a zarazem zrozumiały w lekturze.

Dramatowi towarzyszy wnikliwy wstęp i komentarz naukowy Anna Cetery. Polski czytelnik dostaje zatem wszystko, co potrzebne, by w pełni docenić jedno z najznakomitszych dzieł w kulturze Zachodu.

Wspaniały warsztat i wielki talent translatorski. [...] Rzadko zdarzają się u nas tak interesujące i nowatorskie propozycje dotyczące Wielkiej Literatury.
prof. Marta Gibińska

W przekładach Piotra Kamińskiego [...] odnalazłem to, co mnie w tej poezji najbardziej zachwyca: jej rytm, bogactwo i płynność, a zwłaszcza jej energię.
Roman Polański

Naturalny puls i przejrzystość znaczeń, bez żadnych uproszczeń; dla aktora tekst taki to błogosławieństwo.
Andrzej Seweryn

Informacje dodatkowe o Makbet :

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-12-15
ISBN: 978-83-7747-514-0

Kup książkę Makbet

Makbet - opinie o książce

nienawidzę czegoś co nie jest napisane prozą

"Makbet" to jedno z najwspanialszych dzieł Williama Shakespeare'a. Ukazany w książce świat ukazuje czytelnikow prawdziwą naturę człowieka. Każdy, nawet najwspanialszy człowiek zdolny jest do okropnych czynów i tylko od nas zależy jaką drogę obierzemy. Po przeczytaniu tej lektury wiele dobrego wniosłam w swoje życie. Dzięki niej lepiej teraz rozumiem innych i rozumiem, co naprawdę przynosi szczęście w życiu. Serdecznie ją polecam tym, którzy stoją przed dokonaniem ważnych decyzji lub borykają się z trudnymi problemami. Owszem, książka jest ciężką lekturą, ale jest napisana lekkim językiem. Stwierdzam, iż każdy chociaż raz w swoim życiu powienien się z nią spotkać.

Niezwykle brutalna i krwawa opowieść o władzy i upadku wszelkich wartości. To jak ludzie się zmieniają pod wpływem zdobywania władzy, bądź bogactwa zawsze mnie zaskakiwało i przerażało zarazem, i chyba zawsze będzie. Nie byłam fanką tytułowego bohatera już od początku, jednak zatrważało mnie to jak rujnuje on swoją przyszłość i traci wszystko, co do tej pory miał na własne życzenie- przyjaciół, żonę, autorytet. Okrutny dramat, jednakże konieczny do przeczytania. _______________________________ zapraszam na moją skromną stronę z recenzjami i zapraszam do dyskusji: www.literatela.wordpress.com
Makbet to opowieść bardzo tajemnicza.... To opowieść O Życiu , aczkolwiek napisana w niesamowicie nietypowy sposób. To opowieść, czasem dość brutalna....
Kolejna książka z musu, ale z obopólną korzyścią :) Jak zwykle Szekspir zaczarował i urzekł mnie swoją twórczością, jego czasy stały się moimi i wprowadziły nutkę melancholii w moim życiu. Prawdziwy klasyk :)
Lektura jak lektura jest ciekawa dla mnie tylko wtedy jak nie czytam ją z musu :D W.Sz. zawsze mi się pobada i na niej też nie zawiodłam ;)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-01-24,
Tuż przed sięgnięciem po ową historię, miałam niewielki problem z motywacją. Bałam się, że niełatwo będzie zrozumieć mi tej treść, dlatego też wcześniej przeczytałam streszczenie, a dopiero potem zabrałam się za lekturę. Miałam obawy, że mimo to nie będzie łatwo. Myliłam się jednak, gdyż Szekspir postawił mnie zaskoczyć. Ciekawość moją wzbudziły już na samym początku postaci czarownic, które nieźle namieszały w całej opowieści, równie lady Makbet okazała się być sprytną kobietą. Czegoż się nie robi dla władzy? Kobieta wpływa na męża, który zabija króla. Kolejno trzeba przecież zatrzeć za sobą ślady... ale... Jedno zabójstwo czy kilka musi pociągnąć za sobą skutki. Lady Makbet nie wytrzymuje psychicznie ciężaru jaki na siebie wzięła. Podświadomość wypływa na powierzchnię snów kobiety...
Lektura, a więc przeczytana z przymusu co odbiera każdej książce wartości i urody dla czytelnika. W dodatku to dramat, nie przepadam za takimi utworami, pisany ciężkim językiem z okresu baroku. Autor chyba każdemu znany. Lektura opowiada o Makbecie, który usłyszawszy przepowiednię na swój temat za wszelką cenę chcę ją wprowadzić w życie. Nawet idąc po trupach do celu. O dziwo nie było tak źle jak sobie wyobrażałam. Często musiałam spoglądać w przypisy, aby wszystko dobrze zrozumieć, ale czytało mi się szybko i przyjemnie. Lektura pokazuje siłę przeznaczenia. Zastanawia mnie fakt czy gdybyśmy znali swój los to chyba każdy, nawet podświadomie dążył by do jego spełnienia. Nawet jeśli krzywdziłby tym innych. Taka jest ludzka natura. Bohaterowie są dość dobrze wykreowani. Najbardziej spodobała mi się postać Lady Makbet. Tak, wiem to czarny charakter, ale nic na to nie poradzę. Makbet był pod jej dużym wpływem i tak naprawdę nie miał własnego zdanie przez to go nie polubiłam. Książkę będę wspominać dobrze, jednak wiem, że gdyby nie przymus nie sięgnęłabym po nią. Opinia pojawiła się już na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Avatar użytkownika - helmud
helmud
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 6, Przeczytałam,
Klasyka, którą trzeba znać
Lektura dosyc ciekawa, pouczająca. Tragiczna historia, ciekawa fabuła.
Avatar użytkownika - sylagas
sylagas
Przeczytane:2019-03-07, Ocena: 3, Przeczytałam,

Lektura ciekawa aczkolwiek dla mnie osobiście ciężka.

Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dramat, który rzeba znać.

Avatar użytkownika - Glowworm
Glowworm
Przeczytane:2019-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Makbet to ułożony rycerz. Pewnego dnia spotyka wiedźmy, które przepowiadają, że zdobędzie tron. Studium psychologiczne zachowań człowieka pragnącego władzy, zdolnego do zatracenia własnych wartości dla zdobyci upragnionego celu.

Avatar użytkownika - Karolina077
Karolina077
Przeczytane:2019-01-07, Ocena: 1, Przeczytałam,

Nudy, nudy i jeszce raz nudy.....

Zdobywanie władzy i wpływów na drodze zamachu stanu to rzecz znana od najdawniejszych czasów, bo krew i korona są z sobą nierozerwalnie złączone. Autor „Makbeta” pokazuje, jakie konsekwencje dla królobójcy ma akt zabójstwa i dokąd prowadzi agresja. Na oczach widza Makbet z wzorowego rycerza zmienia się w bestię, która osobistych wrogów upatruje nawet w małych dzieciach!

Avatar użytkownika - Ksiazna
Ksiazna
Przeczytane:2018-05-19, Ocena: 2, Przeczytałam,

Lektura
Szkolna
Podsumowując jednym zdaniem: zasnęłam na 30 stronie.
Ja wiem, wiem, wiem, Shakespeare'a każdy powinien poznać. I miałam to nawet w planach. Wstawienie tej książki w kanon lektur pierwszej klasy technikum mnie uprzedziło. I ja się po prostu wymęczyłam. Chciałabym powiedzieć coś dobrego o tej książce, ale zwyczajnie dramaty to nie jest mój gatunek. Moje oczy tylko śledziły tekst podczas, gdy mózg zupełnie nie rejestrował słów. Żadnego bohatera nie polubiłam. Makbet to dla mnie najbardziej drażniąca postać. Irytuje mnie to, że tekst jest wierszowany, wszystko jest rymowanką, a ostatecznie przenośnią, którą musisz co chwilę interpretować. Chcę czerpać przyjemność z czytania, poznać ciekawą historię. Lektura tej książki mi tego nie zapewniła, mimo moich szczerych chęci.

Tymon Ateńczyk
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Tymon Ateńczyk

Bardzo ciekawe opowiadanie o bogatym człowieku, który uważał, że ma przyjaciół. Jakże był zdziwiony, kiedy w obliczu tragedii wszyscy jego...

Love`s Labour`s Lost
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Love`s Labour`s Lost

A king and his lords form an austere academy, swearing to have no contact with woman for three years. But when the Princess of neighbouring France arrives...

Forget Me Not
Julie Soto