Malarz świata ułudy

Rok 1948. Zniszczona Japonia przeżywa czas gruntownych przewartościowań. Z ruin powstaje nowy świat i porządek rzeczy.

Emerytowany malarz Masuji Ono, który całe dnie poświęca prozaicznym czynnościom – pielęgnacji ogrodu, naprawie domu, opiece nad wnukami – nie potrafi uwolnić sie od przeszłości. Kierowany wewnętrzną potrzebą wytacza sam sobie proces, w którym wytacza sam sobie proces, w którym jest jednocześnie oskarżycielem, oskarżonym i sędzią. Porządek, który niegdyś współtworzył i wspierał, został zburzony. Japoński imperializm poniósł druzgocąca klęskę. Masuji musi na nowo określić samego siebie i relacje z dwoma córkami, Setsuko i Noriko, dokonać moralnego rozrachunku z dotychczasowym życiem.

Informacje dodatkowe o Malarz świata ułudy:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-05-01
Tytuł oryginału: An Artist of the Floating World
Tłumaczenie: Maria Skroczyńska-Miklaszewska

Kup książkę Malarz świata ułudy

Malarz świata ułudy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Japonia, Mam,
Akcja książki dzieje się kilka lat po drugiej wojnie światowej w jakimś nie nazwanym japońskim miasteczku. Pierwszoosobową narrację prowadzi owdowiały ojciec rodziny, który ma dwie córki, zamężną i z dzieckiem Setsuko oraz niezamężną, wokół której skupia się dużo akcji, Noriko, dla której rodzina stara się znaleźć męża. Syn, który zginął podczas wojny, jest tylko czasem wspominany. Cała powieść jest takim jakby moralnym rozrachunkiem głównego bohatera, emerytowanego malarza, który doskonale przedstawia obraz życia w Japonii zaraz po wojnie, ale także czasem cofa się w swoich opowieściach do czasów przedwojennych. Książka nie jest łatwa w odbiorze, ma charakter obyczajowo - psychologiczny, ale też momentami pojawia się humor, np. podczas wyprawy wnuka i dziadka do kina na film o strasznym potworze.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2021-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

„Malarz świata ułudy” pokazuje jak wyglądała Japonia po II wojnie światowej i w jaki sposób próbuje się nią rozliczyć. Głównym bohaterem książki jest Masuji Ono - emerytowany artysta malarz, który w młodości wierzył w wartości sprzed i z czasów wojny. Sam uczestniczył też w ich rozpowszechnianiu.
Ono wspomina przeszłość, dawnych znajomych oraz obrazy które namalował. Utwierdza się dzięki temu w przekonaniu, iż jego działanie nie było słuszne czego obecnie niezwykle żałuje. Widzimy tu proces jaki następuje oraz jego wewnętrzną przemianę.

W tym wszystkim jest jeszcze najmłodsza córka Ono, która znajduje się w trakcie małżeńskich pertraktacji, a dodatkowo pojawia się obawa, że jego przeszłośc może w tym przeszkodzić czy wręcz nie dopuścić do małżeństwa.

Z książki przebija się wręcz poczucie obowiązku i honoru zarówno wobec rodziny i przyjaciół jak i wobec całego społeczeństwa. Widać go właściwie w każdej rozmowie i zdecydowanie pokazuje jaj jest on niezwykle głeboko zakorzeniony w mentalności Japończyków.

Książka pisana jest pięknym językiem, a nieśpieszna narracja zdecydowanie nastraja do refleksji, a przy tym nie jest nużąca.

Avatar użytkownika - Tambonietu
Przeczytane:2015-06-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Pejzaż w kolorze sepii
Kazuo Ishiguro0
Okładka ksiązki - Pejzaż w kolorze sepii

Mieszkającą w Anglii japońską wdowę Etsuko nieustannie prześladuje wspomnienie samobójstwa córki. Czy ponosi odpowiedzialność za jej śmierć...

Never Let Me Go
Kazuo Ishiguro0
Okładka ksiązki - Never Let Me Go

From the Booker Prize-winning author of The Remains of the Day comes a devastating new novel of innocence, knowledge, and loss. As children Kathy, Ruth...