Maniusia, Marynia, Maria

Wspomnienia autorki z czasów dzieciństwa w majątku ziemskim, młodości w małym miasteczku i dorosłego życia w leśnym uroczysku, wplecione w dzieje przodków herbu Suchekomnaty i Starża. Barwna i pełna anegdot opowieść o radościach i smutkach codziennego życia, o niepospolitych ludziach, smaku niegdysiejszej codzienności, celebrowanych uroczystościach i obyczajach.

Informacje dodatkowe o Maniusia, Marynia, Maria :

Maniusia, Marynia, Maria - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki (2013),
Generalnie rzecz ujmując wszelkiego rodzaju biografie to raczej literatura nie dla mnie, a początek tych wspomnień opisujący koligacje rodzinne raczej mnie nużył. Jednakże dalej było już ciekawiej i książka mnie trochę wciągnęła, a niektóre anegdoty czytałam z przyjemnością i ogromnym zainteresowaniem.

Saga przedstawiona pięknym, czasem już archaicznym językiem. Wątki przeplatają się i wzajemnie uzupełniają. Jedne postaci poznajemy dokładniej, inne pojawiają się na chwilę, przy okazji opisu jakiegoś zdarzenia. Przeważają historie dotyczące okresu międzywojennego, a później powojennego. Odnosząc się do zawieruchy wojennej, Autorka nie gloryfikuje działalności swojego męża, pisze o niej jak o innych zwyczajnych dniach. W zamian za to opisuje cudowne ocalene rodziny. Zresztą cała opowieść przekonuje, iż aniołowie czuwają nad tą rodziną. Warto przeczytać.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789