Mansfield Park

Powieść autorki Dumy i uprzedzenia to jedno z arcydzieł XIX-wiecznej prozy angielskiej. Bohaterką jest wrażliwa i nieśmiała Fanny Price, która w wieku dziesięciu lat przyjeżdża do bogatego wujostwa, mieszkających w pięknym dworze Mansfield Park, by wychować się razem z ich dziećmi. Dziewczynka traktowana jest życzliwie, mimo że jest dla rodziny tylko ubogą krewną. W spokojne życie dworu wkracza pewnego lata wielki świat w postaci zmanierowanej pary rodzeństwa przybyłej z Londynu. Brat i siostra są przyczyną ciągu dramatycznych wydarzeń, Fanny zaś, pełna skromności, dobroci i poświęcenia, staje się dla krewnych pociechą w nieszczęściu i dobrym duchem rodziny. Powieść powstała w roku 1814 odzwierciedla obawy Jane Austen przed nadchodzącą epoką, niosącą zniszczenie zasad, tradycji i dawnych eleganckich form życia, których symbolem był stary dwór.

Informacje dodatkowe o Mansfield Park:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7648-302-3

Kup książkę Mansfield Park

Mansfield Park - opinie o książce

Avatar użytkownika - NataliaM
NataliaM
Przeczytane:2023-07-02, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Niewątpliwie jednak liczba majętnych mężczyzn na tym świecie nie dorównuje liczbie pięknych kobiet, które na nich zasługują” [1].

Jeszcze w XIX wieku w niemal wszystkich grupach i klasach społecznych zawarcie małżeństwa było dla kobiety gwarancją pewnego bezpieczeństwa. Chociaż mogła jako żona cierpieć niedostatek i padać ofiarą przemocy, to paradoksalnie dzięki małżeństwu nie znajdowała się poza nawiasem społeczeństwa. Stare panny najczęściej nie miały środków do życia, były zdane na pomoc innych i spotykały się z uszczypliwymi uwagami. Stąd małżeństwo zdawało się być życiowym celem każdej kobiety, a presja aby je zawrzeć była ogromna.

„Mansfield Park” jak żadna inna z powieści Jane Austen poświęcona jest rodzinie i związkom. Fanny Price to uboga siostrzenica żony zamożnego posiadacza ziemskiego, przez którego zostaje przyjęta na wychowanie. Dziewczynka dorasta wraz z kuzynostwem w komfortowych warunkach – w dobrze utrzymanej posiadłości położonej w malowniczej okolicy. Jednak Fanny nie funkcjonuje na równych prawach z pozostałymi członkami rodziny – przydzielono jej nieogrzewaną sypialnię, a z czasem może korzystać z dawnego pokoju do nauki, przy czym nie przysługuje jej możliwość rozpalania w nim kominka. Rola ubogiej krewnej narzuca też i inne ograniczenia – Fanny spełnia każdą prośbę i polecenie ciotek, ubiera się skromnie, jest cicha, pokorna i zna swoje miejsce w Mansfield Park.

Kuzynki Bertram wchodzą na rynek matrymonialny, co staje się okazją do obserwacji panujących obyczajów i moralności młodzieży. Bo przecież „ze wszystkich transakcji na świecie małżeństwo jest tą właśnie, w której człowiek najwięcej oczekuje od drugiego, a sam jest najmniej uczciwy” [2]. W dodatku w Mansfield Park zaczyna coraz częściej gościć rodzeństwo pastorowej z pobliskiej plebanii. Nowe znajomości skutkują nie tylko flirtami, rozrywkami i wspólnymi spacerami, ale również dyskusjami, które obnażają niejednokrotnie moralność rozmówców i ich materializm. Bo czyż rzeczywiście, „małżeństwo jest dla każdego jeśli jest to małżeństwo odpowiednie. Nie jestem za tym, żeby się daremnie poświęcać; trzeba wychodzić za mąż wtedy, kiedy można wyjść za mąż z korzyścią” [3]? Ponadto nie zawsze wymiany poglądów prowadzą do twórczej i intelektualnej konwersacji, w większości rozmów królują banały i obiegowe opinie. Jak powie jedna z urodziwych bohaterek  „mówię to, co mi się wydaje powszechną opinią, a opinia jeśli powszechna, na ogół jest słuszna” [4].

„Mansfield Park” to również uwieczniony obraz codzienności z początku XIX wieku. Austen zamknęła w niej migawki z życia dwóch sfer – zamożnych posiadaczy ziemskich i zubożałej klasy średniej. Znudzona i żądna zabawy młodzież zamierza w Mansfield Park wystawić sztukę (której treść Austen przedstawia jako wątpliwą moralnie – co nie przetrwało próby czasu), ich rówieśnicy, którzy nie mieli tyle szczęścia z urodzenia, w tym czasie już pracują i nie dbają o zachowanie dobrych manier.

Zasadniczym problemem, oprócz roli małżeństwa w życiu, podejmowanym przez Austen w tej powieści jest moralność i postawy etyczne. Młode pokolenie zaczyna kwestionować tradycyjne wartości, nie traktuje małżeństwa poważnie, angażuje się w liczne flirty i przelotne znajomości. W pewnym sensie następuje kryzys rodziny – rodzice nie są autorytetami, małżonków nie łączą głębokie więzy. W tym kontekście przesłanie „Mansfield Park” nie przetrwało do współczesnych czasów, archaiczne zdaje się być oczekiwanie potępienia rozwódek (podczas gdy rozwiedziony mężczyzna mógł liczyć na powrót na łono społeczeństwa, kobieta była praktycznie wyeliminowana na zawsze z życia towarzyskiego). Gdzieś obok toczy się również wątek Fanny, od której oczekuje się wdzięczności i posłuszeństwa za okazaną jej łaskę. Austen nieco moralizuje starając się udowodnić, że skromność i pokora popłaca, a za każdy występek czeka kara.

„Mansfield Park” to okno, przez które możemy oglądać świat sprzed ponad dwustu lat oraz przyglądać się stosunkom społecznym w Anglii i podpatrywać ówczesną codzienność. I chłonąć niepowtarzalny, skrzący się humorem styl Jane Austen.

[Recenzja została opublikowana na innych portalach czytelniczych]

[1] Jane Austen, „Mansfield Park”, przeł. Anna Przedpełska – Trzeciakowska, wyd. MG, 2023, str. 5.

[2] Tamże, str. 52.

[3] Tamże, str. 49.

[4] Tamże, str. 124.

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-02-20,

Jane Austen "Mansfield Park" 🌺 Fanny Price jako dziesięcioletnia dziewczynka trafia pod opiekę do bogatych krewnych. Wychowywana z kuzynami - Marią i Julią oraz Tomem i Edmundem. Od początku traktowano ją zgorsza, bo pochodziła z biednej rodziny. Szczególnie ciotka Norris, dzięki której Fanny zawdzięczała przybycie do Mansfield Park najbardziej jej dokuczała. Dziewczynka nabawiła się kompleksu niższości. Ciotka wścibska i skąpa. Nie ukrywam, że ta postać denerwowała mnie, jak i również próżni i "doskonali" dzieci państwa Bertramów. Tylko Edmund okazał Fanny zrozumienie i pocieszenie. Nic dziwnego, gdy podrosła to się w nim zakochała.
Nieśmiała, niepewna siebie, płaczliwa, niewinna, skromna w domu wyrosła na bystrą i inteligentną kobietę. Aby nie było tak nudnawo mieszkańcy Londynu, zepsuci i gruboskórni, rodzeństwo Crawford - Mary i Henry wywołują chaos i skandal w spokojnym Mansfield Park.
XIXw. Romantyzm. Przedstawienie szlachty angielskiej i biedoty.
Wielkie uznanie dla Jane Austen za szeroki wachlarz portretów psychologicznych. Umiejętnie pokazuje konsekwencje złych wyborów.
Przyjemna lektura, ale nie leży w zakresie tych lekkich. Barwna i melancholijna.
Klasyka! 😉

Mansfield Park to trudna książka,zwłaszcza dla współczesnego czytelnika.Odmienna od pozostałych książek autorki,brak w niej lekkości i ironii zawartej choćby w Dumie i uprzedzeniu...Po jej przeczytaniu mam mieszane uczucia.Lubię pióro Austen,ale ta konkretna książka nie przypadła mi specjalnie do gustu.Przede wszystkim nie polubiłam bohaterów.Fanny to osoba,która za swoje motto uznaje słowa "przepraszam że żyję".Niepewna siebie,zakompleksiona,nie wierząca,że zasługuje na nic.Podobnie nie polubiłam pozostałych bohaterów.Jedni są próżni,inni są hipokrytami,jeszcze innym brakuje choćby zdrowego rozsądku...Poza tym nagromadzenie pewnych wątków społecznych może być przeszkodą w odbiorze tej książki.Autorka ukazuje poprzez swoich bohaterów i ich postępowanie zmiany społeczne zachodzące w XIX-wiecznym Londynie,upadek obyczajów i tworzące się nowe,nie zawsze korzystne wartości życiowe.
Dość trudny jest język powieści,również w tłumaczeniu użyto wielu zwrotów,które od dawna nie funkcjonują w potocznym języku.przez co książka traci na lekkości.
Nie było mi łatwo przeczytać tę książkę.Drażnili mnie bohaterowie,drażniło ich postępowanie,przeszkadzał mi również fakt,że Edmund i Fanny są blisko spokrewnieni,przez co trudno mi było zaakceptować ich związek.

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-07-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Klasyk XIX-wiecznej powieści. Jane Austen, jak zwykle, nakreśliła ciekawe, ponadczasowe rysy psychologiczno-charakterologiczne postaci. Gdy rozejrzymy się dookoła odnajdziemy wielu sir. Thomasów, Crawfordów, Edmundów oraz wiele Lady Bertram, Marii, Julii czy Fanny Price. Tytułowy Mansfield Park to rozległa posiadłość państwa Bertram. To tu wychowuje się mała Fanny, tu dojrzewa i kształtuje swój charakter. Sir Thomas stoi na straży ładu domowego, ale szerzej również na straży obyczajów panujących w XIX-wiecznej Anglii. Jego wyjazd w interesach powoduje rozluźnienie, odejście od zasad, a niespodziewany powrót sprowadza domowników na właściwe tory. Równoznaczne jest to również z zakończeniem "nieodpowiednich" znajomości. "Mansfield Park" czaruje swoim językiem i stylem. Odbiega od innych powieści Jane Austen, ale również zachwyca, jak chociażby "Duma i uprzedzenie", czy "Rozważna i romantyczna".
Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Cóż można powiedzieć... Klasyka XIX-wiecznej angielskiej powieści. Fanny, dziewczyna z wielodzietnej, niezbyt dobrze sytuowanej rodziny, zostaje wzięta pod opiekę przez wujostwo. Zamieszkuje z nimi w dworze na wsi. A tam - konwenanse, konwenanse i jeszcze trochę konwenansów. Życie, zwłaszcza kobiet, obraca się głównie wokół dwóch tematów - poszukiwań odpowiednio postawionego kandydata na męża oraz obiadów lub kolacji, względnie spacerów i przejażdżek z sąsiadami (oczywiście tylko tymi z dobrych domów). Fanny, z natury prostolinijna i nieśmiała, pod wpływem nowego otoczenia wyrasta na kobietę ustępliwą, zgodną, ale jednocześnie z dużym poczuciem obowiązku i silnym kręgosłupem moralnym. Lubię książki Jane Austen, bo w jakiś dziwny sposób fascynuje mnie tamten, nie tak jeszcze odległy czasowo, a jednak zupełnie inny od współczesnego świat. Zwykle przyjmuję opisane w nich historie takie, jakimi są, czasem śmiejąc się z naiwności bohaterów (głównie: bohaterek), czasem burząc się na ich hipokryzję, trochę też dziwując się zasadom, którym wtedy hołdowano (ani wtedy, ani teraz nie jest idealnie, to na pewno). Jednak Mansfield Park jest pierwszą powieścią tej autorki, która skłoniła mnie do głębszych przemyśleń. Nie chcę nikomu zdradzić finału tej historii, więc z konieczności muszę pisać dość ogólnikowo. Powiem tak - w moim odczuciu zakończenie dowodzi pewnej hipokryzji tamtych czasów. W innych okolicznościach los Fanny nie mógłby potoczyć się tak, jak się potoczył.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-03-09, Mam, 52 książki w 2016 roku,
Kilka lat temu przeczytałam dwie książki Jane Austen, jakoś szczególnie mnie nie zachwyciły. Ostatnio udało mi się kupić w promocyjnej cenie Mansfield Park, więc postanowiłam na nowo zapoznać się z twórczością autorki. Książka sama w sobie może nie porywa, akcja jest przewidywalna i toczy się nieśpiesznie, jednak ma coś w sobie. Kontrast miedzy czasami współczesnymi a XIX-wieczną Anglią jest ogromny, aż trudno uwierzyć, że w sumie nie tak dawno temu życie mogło wyglądać tak zupełnie inaczej. Te wszystkie reguły, zwroty grzecznościowe, porządek dnia i wieczoru. Raczej nikt z nas nie chciałby żyć w tamtych czasach, ale nie da się zaprzeczyć, że mają w sobie jakiś urok i na kilka dni chętnie bym się tam przeniosła.
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Mansfield Park to miejsce zamieszkania pewnej bogatej rodziny, która bierze do siebie na wychowanie Fanny, krewną pani domu. Dziewczynka na początku niezbyt odnajduje się w niezbyt przyjaznym i zupełnie obcym środowisku, ale w końcu jej się to udaje za pomocą kuzyna Edmunda. W pewnym momencie do domu wkraczają nowe postacie- rodzeństwo Crawfordów: piękna, uwodzicielska i niezwykle utalentowana panna Crawford oraz jej czarujący brat. Rodzeństwo wzbudzi w mieszkańcach domu burzliwe uczucia, co stanie się przyczyną rodzinnej tragedii. Na początki książkę trudno się czytało, ale po pewnym czasie nie można się było oderwać. J. Austen stworzyła wiele pięknych i barwnych postaci i mimo tego że główna bohaterka niezbyt przypadła mi do gustu polecam tę książkę każdej miłośniczce literatury pięknej. =)
Avatar użytkownika - maadr43a
maadr43a
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Książkę zaczyna się czytać dość "ciężko" ale gdzieś w połowie już nie można się oderwać. A po skończeniu trzeba trochę czasu by wrócić do rzeczywistości i przestać mówić tym pięknym archaicznym językiem.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:1993-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
Mansfield Park to posiadłość bogatej rodziny, która wzięła na wychowanie skromną, młodziutką Fanny, siostrzenicę pani domu. Dziewczynie trudno się odnaleźć w środowisku, które nie odnosi się do niej z sympatią, bez przerwy uświadamiając jej, że jest na łasce. Jedynym przyjacielem staje się grzeczny Edmund, jeden z synów właściciela i wuja dziewczyny. W towarzystwie młodzieży, pokorna postawa jaką zauważa się u przyjaciół, jest nie modna. Należy się bawić, lekceważyć obowiązki, uczucia, a brak odpowiedzialności uważać za nonszalancję. Młodzi ludzie są wyniośli i lekceważąco odnoszą się do zasad moralnych. W związku z tym główna bohaterka boryka się z wieloma problemami, staje się obiektem knowań. Czytając książkę z całej siły trzyma się kciuki za tę uczciwą i dobrą dziewczynę. W "Mansfield Park" Jane Austen jak zwykle prezentuje galerię ludzkich charakterów, a każdy jest wyrazisty i ciekawie zaprezentowany. Otoczenie, w jakim dzieją się wydarzenia, jest typowe dla autorki: posiadłości rozsiane w dużych odległościach, pomiędzy łąkami, polami, pagórkami i lasami. Piękno przyrody bywa ukojeniem w życiu bohaterów przepełnionym problemami uczuciowymi. Opisana historia umiejscowiona jest około początku XIX wieku. "Mansfield Park" to bardzo przyjemna kobieca lektura pełna wzruszeń i emocji.

,,Entuzjazm zakochanej kobiety przewyższa nawet zapał biografa. Dla niej błogosławieństwem są same litery, niezależne od treści, jaką przekazują."

Młodość od zawsze kierowała się swoimi prawami, nie zmieniło się to w żadnym calu. Tu jest miejsce na pierwsze sympatię, złamane serca, czy popełniane błędy. To też czas, kiedy kreuje się droga, która będziemy podążać.

Z pewnością Jane Austin można uznać za promotora klasycznej literatury angielskiej, która tworząc swoje dzieła w czasach, kiedy kobieta miała z góry przypisaną rolę, zaczęła ukazywać inne spojrzenie na naszą płeć, tworząc niejako kontrowersje w socjecie.

Jest to niezwykle intrygująca powieść, która zaprasza czytelnika do zanurzenia się w subtelnych relacjach społecznych, moralnych dylematach i zawiłościach ludzkich serc. Bawi się również tematem moralności i etyki.

Poprzez niektóre postacie jesteśmy zaintrygowani, aby zastanowić się nad skutkami próżności, pychy i materializmu. Te postaci stanowią swego rodzaju ostrzeżenie dla nas przed utratą wartości moralnych i dają chwilę refleksji nad naturą ludzkich decyzji. W ten sposób autorka obserwuje wpływ otoczenia na charaktery i decyzje bohaterów, co stawia pod znakiem zapytania etyczne aspekty ich wyborów.

Styl pisania Austen jest pełen wdzięku i wnikliwości, a zarazem niezwykle obrazowy wraz z subtelną obserwacją, która dodaje powieści uroku, a opisy otaczającego świata ożywiają wyobraźnię czytelnika.

Z pewnością jest to literacka przygoda pełna refleksji moralnych i romantycznych emocji.

Powieść ta to literacki klasyk, który wciąż dotyka serc współczesnych czytelników, zachwycając ich mądrością, delikatnością i uniwersalnością treści.

Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2019-09-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Mansfield Park opowiada o perypetiach Fanny Price, dziewczynce z wielodzietnej rodziny, która została "wybrana" do wychowania przez zamożniejszych krewnych. Wyrwanej z rodzinnego domu dziewczynce ciężko jest czuć wdzięczność w pierwszej chwili. Uroki nowego życia zaczyna dostrzegać dopiero za sprawą swojego kuzyna Edmunda. Przez wiele lat jest on jedyną osobą w Mansfield Park, która okazuje jej względy i stara się zadbać o jej komfort. Problemy zaczynają się, kiedy już dorosłe towarzystwo gotowe jest, by odnaleźć partnerów na dalszą drogę życia. Fanny jest jedyną osobą, która widzi, że nie do końca wszystko jest tak, jak być powinno.

Jest to kolejna powieść Jane Austen, która mnie zachwyciła. Czytając czułam się, jakby, siedząc przy kominku, ktoś opowiadał mi historię. Jane Austen miała zachwycający talent, który sprawia, że na każdej stronie, we wszystkich je powieściach, coś się dzieje! W moim odczuciu nie ma tam nigdy nic za dużo, ani za mało, mimo, że zawsze wprowadzonych jest wielu bohaterów. Dzięki Jane Austen epoka, w której żyła, stała mi się niewyobrażalnie bliska i jeśli ktoś chciałby się czegoś dowiedzieć o obyczajowości Anglii z tamtych czasów, to zdecydowanie polecam lekturę tej autorki. Nie można żałować czasu spędzonego przy jej powieściach.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2022-04-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - AnetaKunowska
AnetaKunowska
Przeczytane:2020-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam, E-booki, 2020, Lektury do matury, Literatura piękna,
Duma i uprzedzenie. Audiobook
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Duma i uprzedzenie. Audiobook

Historia Elizabeth Bennet i pana Darcy'ego to historia przezwyciężania dumy i uprzedzeń obojga bohaterów, ich dojrzewania do porozumienia i szczerej miłości...

Perswazje
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Perswazje

Bohaterką powieści jest Anna Elliot, niezależna i szlachetna młoda panna. Poznajemy losy i charakter postaci. Przede wszystkim będziemy świadkami rozwoju...