Mara Dyer. Przemiana

Tom 2 cyklu Mara Dyer
Ocena: 4.63 (8 g³osów)

Mara Dyer wierzy³a, ¿e mo¿e uciec od przesz³o¶ci. To nieprawda. My¶la³a, ¿e jej problemy istniej± tylko w jej g³owie. Nie tylko. By³a pewna, ¿e po wszystkim, co przeszli, jej ukochany nie bêdzie mia³ przed ni± wiêcej tajemnic. Myli³a siê...

Druga czê¶æ fascynuj±cej trylogii, w której prawda ci±gle siê zmienia, a wybory mog± okazaæ siê zabójcze.

Informacje dodatkowe o Mara Dyer. Przemiana:

Jêzyk orygina³u: Angielski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Mara Dyer. Przemiana

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Mara Dyer. Przemiana - opinie o ksi±¿ce

"Mara Dyer. Przemiana" Michelle Hodkin
Jest to powie¶æ nale¿±ca do literatury m³odzie¿owej. Jest to drugi tom nale¿±cy do cyklu "Mara Dyer".
Jest to fascynuj±ca kontynyacja poprzedniej czê¶ci. Czyta³am j± z zapartym tchem. Ju¿ nie mogê siê doczekaæ ostatniego tomu. Jak na razie zarówno pierwsza jak i druga czê¶æ s± po prostu rewelacyjne pod ka¿dym wzglêdem.
No dobra je¶li za¶ chodzi o to, jakie ksi±¿ki mi przypomina to te same, co w pierwszym tomie plus dodatkowo jeszcze jedn±, a mianowicie "Zobacz, jak oni k³ami±" Sue Wallman
No dobra to na koniec jeszcze fabu³a.
Mara wierzy³a, ¿e mo¿e uciec przed przesz³o¶ci±. Niestety siê myli³a. Jakby tego by³o ma³o my¶la³a, ¿e po tym wszystkim co przesz³a z ukochanym nie bêdzie mia³ on przed ni± ¿adnych tajemnic. Niestety rzeczywisto¶æ rysuje siê nieco inaczej.
W ka¿dym razie polecam z ca³ego serca. W koñcu czas na ostatni tom tej rewelacyjnej trylogii.

Avatar u¿ytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-09-14, Ocena: 5, Przeczyta³am, 2017, liceum,

Trzyma poziom pierwszej czê¶ci, ale te¿ nagle zaczyna przypominaæ inne powie¶ci tego typu - g³ównie po wyja¶nieniu wiêkszo¶ci w±tków. Obstawiam, ¿e ostatnia czê¶æ nie bêdzie za specjalna - po prostu taka byæ nie mo¿e. Nie ¿ebym mia³a jakie¶ wiêksze zastrzerzenia, ale gen koduj±cy jakie¶ paranormalne zdolno¶ci to ju¿ prze¿ytek!

Avatar u¿ytkownika - Atol
Atol
Przeczytane:2017-03-10, Ocena: 5, Przeczyta³am,
Druga czê¶æ jeszcze bardziej wci±ga, staje siê mroczna powoduj±c chêæ poznania zakoñczenia...
Avatar u¿ytkownika - roxiXDCool
roxiXDCool
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 5, Przeczyta³am, Czytam regularnie w 2016 roku,
no tak ¶mieræ musi byæ, a w tej ksi±¿ce jest jej a¿ nadto.
Avatar u¿ytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 2, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015, Mam,
Michelle Hodkin stworzy³a seriê, która sta³a siê s³awna w naszym kraju jeszcze przed polskim wydaniem. Sza³ na Marê Dyer by³ naprawdê spory i pamiêtam, ¿e mnóstwo czytelniczek chcia³o jak najszybciej zapoznaæ siê z histori± g³ównej bohaterki. Nie ukrywam, ¿e podobnie by³o ze mn± i pierwszy tom rzeczywi¶cie nie by³ najgorszy. By³ zapowiedzi± ca³kiem dobrej serii, gdzie liczy³am na to, ¿e pani Hodkin rozwinie potencja³ owej historii. Niestety, zawiod³a mnie prawie na ca³ej linii. Mara pragnie powróciæ do normalnego ¿ycia - po tym wszystkim, co wydarzy³o siê w przeci±gu ostatnich paru miesiêcy, dziewczyna marzy o chwili spokoju. Jednak zarówno jej bliscy, nauczyciele, jak i lekarze s± wrêcz przekonani, ¿e jej wizje i dziwne zachowania s± skutkiem traumy i szoku pourazowego. Jedyn± osob±, która jej wierzy jest Noah. Jednak z czasem Mara sama zaczyna podejrzewaæ, ¿e po prostu cierpi na zaburzenia psychiczne. Tym bardziej, ¿e zaczyna widzieæ rzeczy i osoby, których widzieæ nie powinna. Czy krwawe ostrze¿enia i paranoiczne wizje Mary s± tylko wytworem jej wyobra¼ni? Historia Mary i Noaha mog³a rozwin±æ siê w naprawdê dobrym kierunku, ale niestety nie uwa¿am, ¿eby droga obrana przez autorkê by³a trafna. Wiele momentów wyda³o mi siê wrêcz naci±ganych, jakby pani Hodkin chcia³a wprowadziæ co¶ nowego, pój¶æ o krok dalej, ale posz³a raczej krokiem wê¿a i siê pogubi³a. Dodatkowe rozdzia³y z nieokre¶lonego przedzia³u czasowego, gdzie znamy jedynie miejsce akcji, wprowadzi³y w mojej g³owie jedynie zamêt i do tej pory nie mam pojêcia, co mia³y na celu. Podejrzewam, ¿e mia³y pe³niæ jak±¶ konkretn± funkcjê, jednak ja jej nie dostrzeg³am. Byæ mo¿e dopiero w kolejnym tomie nadejdzie rozwi±zanie owej tajemnicy, ale w³a¶ciwie nie czuje siê ni± a¿ tak zainteresowana, ¿eby nad ni± dumaæ. Coraz s³abiej wychodzi³o autorce budowanie napiêcia. O ile pocz±tkowo faktycznie czu³am zainteresowanie lektur± i chwilami da³am siê porwaæ, tak z ka¿dym kolejnym rozdzia³em by³o coraz gorzej. Pewne sytuacje by³y zbêdne, nie wnosi³y ¿adnych konkretów do historii Mary, a moja ciekawo¶æ podupada³a. Z czasem wszystko sta³o siê do bólu przewidywalne i oczywiste, wiêc elementy zaskoczenia te¿ leg³y w gruzach. Powie¶æ mo¿e i ma dobry klimat, nieirytuj±cych bohaterów (chocia¿ nie jestem zbyt wielk± fank± Mary czy Noaha), jest napisana dobrym jêzykiem i nie mo¿na zarzuciæ autorce braku zdolno¶ci pisarskich, ale wci±¿ czujê niedosyt, ci±gle jest mi ma³o. Jedyna nadzieja w tym, ¿e w±tek romantyczny nie jest ckliwy, przes³odzony i dziecinny. Widaæ, ¿e Mara i Noah pragn± siê wspieraæ, z¿yli siê ze sob± i s± dla siebie wa¿ni. Sam pomys³ zaburzeñ czy zdolno¶ci, jakie posiadaj± bohaterowie nie jest zbyt oryginalny, ale podoba mi siê sposób postrzegania tego przez ich otoczenie - motyw terapii, zamkniêtych o¶rodków i wprowadzenie do fabu³y innych, m³odych ludzi, którzy byæ mo¿e równie¿ s± niepowtarzalni tak jak Mara, albo po prostu cierpi± na pewne zaburzenia, by³o dobrym zabiegiem. Postaæ g³ównej bohaterki sta³a siê w tej czê¶ci nieco bardziej intryguj±ca, ale wci±¿ nie znamy ¿adnych konkretów. Nie jestem pewna, czy ,,Mara Dyer. Przemiana" to dobra kontynuacja. Wiele niedopowiedzeñ, zbêdnych sytuacji, przewidywalno¶æ fabu³y, a co za tym idzie brak zaskakuj±cych zwrotów akcji s³abo mnie przekonuje. Naprawdê spodziewa³am siê po tym cyklu czego¶ znacznie wiêcej, jednak nie zawsze mo¿na wierzyæ cudownej otoczce i etykietom przypiêtym do ksi±¿ki. Trzeba siê przekonaæ na w³asnej skórze, jak jest naprawdê, a ja w tym przypadku poczu³am jedynie rozczarowanie. Nie czu³am siê ani trochê zafascynowana, jednak wci±¿ ¿y³am nadziej±, ¿e to tylko chwilowy kryzys autorki, który trwaæ bêdzie zaledwie parê stron - jak dla mnie trwa³ do samego koñca. Przyznajê, ¿e zniechêci³am siê do historii s³awnej Mary Dyer i nie jestem pewna, czy siêgnê po trzeci tom. Wystawiam 4/10.
Avatar u¿ytkownika - xrosemarie
xrosemarie
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam,
Jaki¶ czas temu mia³am okazjê przeczytaæ pierwszy tom trylogii autorstwa Michelle Hodkin pt. "Mara Dyer. Tajemnica". I przepad³am. Ta ksi±¿ka spodoba³a mi siê w ka¿dym mo¿liwym aspekcie, bo zawiera wszystko, czego poszukujê w tego rodzaju ksi±¿kach, a nawet wiêcej. Nic wiêc dziwnego, ¿e z utêsknieniem wyczekiwa³am kontynuacji. Jeste¶cie ciekawi, jakie mam wra¿enia po lekturze dzie³a "Mary Dyer. Przemiana"? W takim razie zapraszam do przeczytania mojej recenzji! Mara Dyer po tragicznych wydarzeniach i przeprowadzce do nowego miejsca jedyne, czego chce to powrotu do normalno¶ci. Jednak to wcale nie jest takie proste, nie wtedy, gdy nikt ci nie wierzy, kiedy mówisz, ¿e nie jeste¶ szalona. Wszyscy zgodnie uwa¿aj±, ¿e szaleñstwo dziewczyny wi±¿e siê zespo³em stresu pourazowego. Jedynie ch³opak Mary - Noah Shaw jej ufa, ale on sam tak¿e nie nale¿y do najzwyczajniejszych ludzi. Wspólnymi si³ami bêd± próbowali odkryæ tajemnice z przesz³o¶ci, nie tylko samej Mary, ale tak¿e i Noaha... Jestem pod ogromnym wra¿eniem kontynuacji historii Mary. Zazwyczaj ¶rodkowe tomy s± najs³absze, jednak Michelle Hodkin zaprzeczy³a tej teorii. Sequel ma w sobie równie du¿o napiêcia, co prequel, a mo¿e i nawet wiêcej, bo czytelnik razem ze swoimi ulubionymi bohaterami stara siê rozwi±zaæ tê mistern± ³amig³ówkê, jak± jest przesz³o¶æ Mary i Noaha. Ka¿d± stronê czyta³am z ogromnym wyczekiwaniem, nie mog³am siê doczekaæ, kiedy odkryjê, dlaczego Mara ma swoje "nietypowe" umiejêtno¶ci. Pisarka jednak najwyra¼niej postawi³a wysoko poprzeczkê i nie poda³a swoim fanom wszystkiego na talerzu. Co to, to nie. I bardzo mi siê to podoba, tak wiele niewiadomych sprawia jedynie, ¿e lekturê tê czyta siê jeszcze szybciej i z nieustaj±cym zaciekawieniem, i fascynacj±. Sposób ukazania szaleñstwa g³ównej bohaterki jest niesamowicie dobry, podobnie jak jej portret psychologiczny. W pierwszym tomie nie do koñca by³o wiadomo, czy ta protagonistka jest szalona, czy nie, natomiast w drugim wszystko zaczyna siê powoli klarowaæ... Napiszê jedno: wszystko siê jeszcze bardziej pokomplikuje! To, za co absolutnie kocham tê powie¶æ to psychodeliczny, a chwilami przera¿aj±cy klimat, ale tak¿e i za zwi±zek Mary i Noaha. Autorka na ca³e szczê¶cie uczyni³a ich relacjê piêkn± i pe³n± zaufania, a nie s³odk± i cukierkow±. Czêsto by³o tak, ¿e ksi±¿ki, których grup± docelow± jest m³odzie¿ by³y zbyt przes³odzone, a relacje w nich ukazywane ma³o realistycznie. W tym przypadku jest inaczej i to dlatego ten duet zyska³ tak wiele fanów. To, jak Mara i Noah wzajemnie siê uzupe³niaj±, jak siê przekomarzaj± jest po prostu urocze i ¶wietnie siê to czyta. Zakoñczenie... Jak Michelle Hodkin mog³a to zrobiæ swoim czytelnikom? Z jej punktu widzenia to ¶wietny chwyt, poniewa¿ niemal gwarantuje jej, ¿e fani siêgn± po kolejny tom, ale z punktu widzenia osoby zakochanej w tej ksi±¿ce... Jedyne, czego chcia³am po lekturze powie¶ci "Mara Dyer. Przemiana" to fina³ow± czê¶æ w moich d³oniach, a u mnie nieczêsto ma to miejsce. "Mara Dyer. Przemiana" totalnie Was poch³onie. Sprawi, ¿e zapomnicie o swoich obowi±zkach, które nie bêd± mia³y ¿adnego znaczenia w obliczu tak wci±gaj±cej i pe³nej napiêcia lektury. Czy Mara jest szalona? I uczestniczy razem z ni± w tym szaleñstwie? Gwarantujê, ¿e psychodeliczny klimat tej powie¶ci urzeknie ka¿dego fana fantastyki i romansu. Ja tymczasem z niecierpliwo¶ci± wyczekujê fina³owego tomu tej trylogii! Gor±co polecam! "Za ka¿dym razem, gdy nadchodzi³ atak, kontury rzeczywisto¶ci zaciera³y siê i czu³am narastaj±cy lêk. Dezorientacjê. Niepewno¶æ, co jest realne, a co nie. Przestawa³am sobie ufaæ i to by³o jeszcze trudniejsze do zniesienia."
,,Mara Dyer. Przemiana" to druga czê¶æ fenomenalnej trylogii, która mnie urzek³a od pierwszych stron. Czeka³am niecierpliwie na kontynuacje i wielki plus dla wydawnictwa, które ³askawie nie torturowa³o czytelników i do¶æ szybko wyda³o drug± czê¶æ. Mara prze¿y³a tragediê, w której zginê³a jej przyjació³ka oraz siostra ch³opaka. Jak siê okaza³o Mara w pewnym stopniu jest za to odpowiedzialna, poniewa¿ posiada pewne zdolno¶ci. Dziewczyna rozpoczyna nowe ¿ycie w nowym miejscu. Przez jej izolacyjn± postawê przebija siê tylko Noah, którego darzy wielkim uczuciem oraz zaufaniem. Tylko on jej wie¿y, ¿e by³y ch³opak Jude ¿yjê i jest zagro¿eniem dla wszystkich, których Mara kocha. Dziewczyna musi uporaæ siê nie tylko z Judem, ale i ze zmianami, które w niej nastêpuj±, oraz perspektyw± zamkniêcia w o¶rodku zamkniêtym. ,,Przemiana" ca³kowicie obna¿a duszê i charakter g³ównej bohaterki. Ukazuje Marê w dobrym oraz z³ym ¶wietle, jednak jej wady, obawy oraz mog³oby siê wydawaæ wyrachowane postêpowanie, jest prawdziwe. £atwo sobie wyobraziæ tê zagubion± dziewczynê i wczuæ w sytuacje, w której siê znalaz³a. Wszystkie dziwne rzeczy, które j± spotyka³y chwilami mrozi³y krew w ¿y³ach. Nie wyolbrzymiam moich odczuæ, jednak mia³am gêsia skórkê i niejednokrotnie czu³am dreszcz niepokoju. Sama bohaterka gubi³a siê w realnym postrzeganiu ¶wiata, chwilami w±tpi±c w prawdê. Sama siê zastanawia³am, czy aby czê¶æ wydarzeñ nie jest wytworem wyobra¼ni g³ównej bohaterki a fakt, ¿e to Mara jest narratorem, u³atwi³ mi wdro¿yæ siê w historiê tajemnicz± i nieobliczaln±. Bardzo istotn± rolê odgrywa Noah, który nadal jest dla mnie tajemnic±, wielk± niezg³êbion± osobowo¶ci±, któr± chcia³abym poznaæ lepiej. Niestety tylko po czê¶ci moje pragnienie siê spe³ni³o i jestem pewna, ¿e jeszcze ch³opak mnie zaskoczy. Jest on niezwykle skrytym i kontroluj±cym siê ch³opcem i chcia³abym zobaczyæ jak ta zbroja pêka. Akcja nie jest szybka, raczej wywa¿ona, bez wiêkszych rewelacji. To mroczny klimat, którym ocieka ta powie¶æ sprawia, ¿e nie mo¿na siê oderwaæ od czytania. Ksi±¿a jest bardzo dobrze napisana i szybko siê czyta, mam wra¿enie, ¿e za szybko. Psychologiczne obrazy bohaterów s± bardzo istotne i ciekawe. Paranormalny aspekt ksi±¿ki, jest nadal zagadk±, która tylko czê¶ciowo zosta³a ujawniona. Mam nadziejê, ¿e autorka dobrze rozwi±¿e ten w±tek, poniewa¿ jak na razie domys³ów ma spora, a co z tego wyniknie nie mam najmniejszego pojêcia. ,,Mara Dyer. Przemiana" jest bardzo dobr± ksi±¿k±. Pokusi³abym siê o stwierdzenie- rewelacyjn±, zjawiskow± i po prostu piêkn±. Dla takich ksi±¿ek siê czyta. Mara przyprawia o szybsze bicie serca i ca³kowicie absorbuje czytelnika. Mrok i ¶mieræ, w który obfituje powie¶æ wstrz±sa i zaskakujê. Dla mnie ta powie¶æ jest osobliwo¶ci±, któr± szanujê i ³aknê wiêcej. Bez wahania polecam! Po zakoñczeniu Mary mogê tylko wstaæ i klaskaæ, dla Pani Michelle, dla Mary, dla Noaha i ca³ej tej historii. 6-/6
Avatar u¿ytkownika - Reev
Reev
Przeczytane:2017-02-02, Ocena: 3, Przeczyta³am, Dla m³odzie¿y, Mam,
Inne ksi±¿ki autora
Mara Dyer. Tajemnica
Michelle Hodkin0
Ok³adka ksi±zki - Mara Dyer. Tajemnica

Pierwsza czê¶æ trylogii z Mar± Dyer. M³odzie¿owe miasteczko Twin Peaks. Po tragicznym wypadku Mara traci pamiêæ i zaczyna widzieæ ¶mieræ innych ludzi...

Mara Dyer. Zemsta
Michelle Hodkin0
Ok³adka ksi±zki - Mara Dyer. Zemsta

Genialne po³±czenie literatury m³odzie¿owej z ciê¿kim, psychodelicznym thrillerem. W ostatniej czê¶ci trylogii Mara musi stawiæ czo³a rzeczywisto¶ci. Trzecia...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa