Okładka - Marcin Kozera, Przyjaźń, Wilczęta z czarnego podwórza

Marcin Kozera, Przyjaźń, Wilczęta z czarnego podwórza

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2010-10-19
Dodał/a książkę:helion

Audiobook zawiera trzy opowiadania "Marcin Kozera", "Przyjaźń" oraz "Wilczęta z czarnego podwórza".

"Marcin Kozera"
Bohaterem opowiadania jest syn polskiego emigranta w Londynie, tytułowy Marcin Kozera. Mając dwanaście lat zaczyna uczyć się języka polskiego w Domu Polskim. Pod wpływem koleżanek i kolegów, a przede wszystkim nauczycielki - budzi się w Marcinie świadomość narodowa, duma z tego, że jest Polakiem. Ma nadzieję, że Polska odzyska niepodległość, a on kiedyś pojedzie do rodzinnej wsi ojca.

"Przyjaźń"
Opowiadanie dla młodzieży o przyjaźni dwóch chłopców: Karola, jedynaka z ziemiańskiej rodziny i Stefana, jednego z kilkorga dzieci rolnika Jasnoty. Początki przyjaźni, potem choroba Stefana i jego pobyt w szpitalu, poświęcenie Karola dla przyjaciela kosztem zaniedbania obowiązków wobec rodziców i domu. Opowieść wprowadza młodego czytelnika w skomplikowany świat uczuć i wartości, pozwala ocenić walory takich cech, jak: szczerość, zaufanie, wdzięczność.

"Wilczęta z czarnego podwórza"
Opowiadanie dla młodzieży z 1938 r. Grupa chłopców z brudnego podwórka ubogiej warszawskiej kamienicy wspólnie bawi się i psoci. Kiedy choremu dozorcy - ojcu jednego z chłopców - grozi utrata posady, dzieci biorą się do pracy. Organizują dyżury przy sprzątaniu, wykonują drobne naprawy. Zdarzają się też sytuacje trudne, skomplikowane... Młody czytelnik poznaje takie cechy, jak: koleżeństwo, solidarność, dzielność.