Opis ksiązki
Kup Teraz

Marek Edelman. Życie. Do końca

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-04-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788326812415
Liczba stron: 752
Dodał/a książkę:czytam
„Marek Edelman. Życie. Po prostu” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, autoryzowana biografia Marka Edelmana ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie objechał wiele festiwali na całym świecie.

Nowe wydanie, bogatsze o ponad 200 stron od poprzedniego, zostało uzupełnione m.in. o:
 sensacyjne, nieznane materiały podziemnej prasy Bundu z getta, prasy, którą drukował, redagował i kolportował Marek Edelman a w nich relacje z okupacji, porażające zeznania ocalałych z Zagłady i reportaże z getta, ujmująca publicystyka polityczna z okresu wybuchu wojny hitlerowsko-sowieckiej;
 opis ostatniego okresu życia Edelmana i dzieje jego spuścizny;
 zapis nieznanej, rozrachunkowej rozmowy dwóch bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej: Kazika Ratajzera i Marka Edelmana przeprowadzonej w blisko w 50 lat po wybuchu powstania w getcie;
 obszerny, nowy wybór mało znanych fotografii;
 wydaną w kwietniu 1946 r. jednodniówkę "Za Waszą i Naszą Wolność" wydaną przez komitet Centralny Bundu z tekstami Edelmana

Witold Bereś (1960) – publicysta, producent filmowy i scenarzysta, dziś szef portalu Polska ma Sens. Pracował w Tygodniku Powszechnym, TVP1, Gazecie Wyborczej, przez lata związany z radiem RMF. Współprowadził magazyn kulturalny Dobre książki. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym m.in wywiadów-rzek z Czesławem Kiszczakiem, opowiadań – Trzecia Rzeczpospolita od płota do płota…, książki Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia III RP. Producent takich filmów fabularnych jak Anioł w Krakowie, Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku, Wszystkie kobiety Mateusza czy dokumentalnych Goralenvolk, Tischner – życie w opowieściach czy Bartoszewski. Droga. Współtwórca Fundacji Świat ma Sens promującej pozytywne myślenie o Polsce i świecie.

Krzysztof Burnetko (1965) - dziennikarz prasowy i publicysta, z wykształcenia prawnik. Pracował w Tygodniku Powszechnym i w Polityce, z którą związany jest do dziś m.in jako autor popularnego bloga narciarskiego W śniegu i po śniegu. Współautor książki Wałęsa. Epoka. Ludzie.

Bereś i Burnetko współpracują jeszcze od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo „Promieniści” i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali m.in: wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem, książki: Kapuściński: nie ogarniam świata oraz Nasza_historia. 20 lat RP.pl, biografię Kazika Ratajzera Bohater z cienia czy ostatnio monografię Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945- 99 (wspólnie z Joanną Podsadecką).

Równocześnie z książką Marek Edelman. Życie. Po prostu powstał ich film dokumentalny Dowódca Edelman w reżyserii Artura Więcka „Barona”.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
india5 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów