Opis ksiązki
Kup Teraz

Maria Magdalena. Od skruszonej grzesznicy do oblubienicy Jezusa

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2005-03-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7033-561-6
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Maria Magdalena. Od skruszonej grzesznicy do oblubienicy Jezusa
Maria Magdalena kusi od wieków. Na jej postać - w Ewangelii ledwie zarysowaną - każda epoka nakłada swoją maskę. Dla fanów "Kodu Leonarda da Vinci" jest świętym Graalem, kochanką Jezusa. W czasach Reformacji była wzorem pokuty i kontemplacji. Średniowiecze widziało w niej błogosławioną grzesznicę, potężną orędowniczkę, do której grobu (fałszywego) pielgrzymowały tłumy. Chrześcijanie pierwszych wieków czcili w niej doskonałą uczennicę Chrystusa, apostołkę zmartwychwstania.

Przeszła długą drogę: od nawróconej grzesznicy - sztandarowej postaci dawnych kaznodziejów - do symbolu "kobiety wyzwolonej", służącej feministkom do walki z "opresywnym Kościołem". Jaka była naprawdę, tego nie dowiemy się nigdy. Regis Burnet śledzi jednak z historyczną i niemal detektywistyczną pasją dwutysiącletnią historię tej legendarnej postaci, mówiąc o niej wszystko, co można powiedzieć na podstawie historycznych i współczesnych zapisów.
Recenzja
wyrwany Linia koment
Na półkach:

Maria z Magdali, zwana Magdaleną, w Ewangeliach pojawia się tylko trzy razy. Raz w towarzystwie Jezusa i jego apostołów – posługiwała im podczas ich wędrówki przez wsie i miasta, gdy głosili Dobrą Nowinę. Potem u stóp krzyża i przy grobie (św. Jan pisze, że była pierwszą osobą, która ujrzała zmartwychwstałego Jezusa). Informacji jak na lekarstwo, co jednak nie przeszkodziło potomnym w stworzeniu z nich postaci, która jeszcze dwa tysiące lat później będzie intrygować i zachwycać, Ba

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,Przeczytane,
Maria Magdalena jest jedną z najpopularniejszych świętych. Jej postać od wieków intryguje, a przecież w Ewangelii napisano o niej zaledwie kilka słów. Regis Burnet, francuski historyk specjalizujący się w początkach chrześcijaństwa, postanowił prześledzić rozwój kultu Marii Magdaleny.
W swojej publikacji profesor Burnet wychodzi od faktu, że na kartach Ewangelii pojawiają się trzy kobiety, z których przez wieki stworzono jedną postać - Marię Magdalenę. Granice między Marią z Magdali (to z niej Jezus wypędził siedem złych duchów, to ona stała wśród kobiet pod krzyżem, to jej ukazał się zmartwychwstały Chrystus), Marią z Betanii (siostra Marty i Łazarza, namaściła stopy Jezusa drogocennymi olejkami, po czym wytarła jego stopy swoimi włosami) oraz jawnogrzesznicą z olejkami, która włosami otarła nogi Jezusa (utożsamiana jest zarówno z Marią z Betanii, jak i z Marią z Magdali) zaczęły się zacierać na tyle, że niektórzy uważają te trzy kobiety za jedną i tą samą osobę. Autor zaznacza, że połączenie kilku Marii nie powinno być zasadne, ponieważ ewangeliści nie kojarzą ze sobą tych kobiet.
Regis Burnet z historycznym zacięciem, krok po kroku, śledzi wszystkie znane fakty związane z Marią Magdaleną i rozwijającą się legendą, która towarzyszyła jej od samego początku. W początkach chrześcijaństwa Maria Magdalena czczona była jako uczennica Jezusa, świadek jego życia, śmierci i przede wszystkim zmartwychwstania. W średniowieczu widziano w niej świętą mistyczkę, pogrążoną w żalu grzesznicę wzywająca do nawrócenia, ubóstwa i pokuty, która bez wahania ruszy z pomocą do wszystkich, którzy o to poproszą. Co ciekawe niemal od początku została ona powiązana z zakonami żebraczymi, czyli dominikanami i franciszkanami, a także uważa się ją za przodka braci kaznodziejów, bo przecież jako pierwsza ogłosiła prawdę o zmartwychwstaniu. Z kolei Maria czasów nowożytnych okrzyknięta została wzorem pokuty oraz mistycznego zjednoczenia z Bogiem. Jej postać miała przyciągać ludzi do konfesjonałów, przecież Jezus odpuścił jej najcięższe grzechy. A przy tym stała się bohaterką klasztorów pustelniczych i wszystkich miejsc służących do kontemplacji. Natomiast w dzisiejszych czasach popkultura chce widzieć w Magdalenie kochankę Jezusa, jego życiową towarzyszkę, a nawet feministkę. Kim Maria Magdalena była naprawdę? Tego się pewnie nigdy nie dowiemy. Sam autor nie próbuje snuć na jej temat żadnych hipotez.
Postać Marii Magdaleny intrygowała mnie od dawna, dlatego też tomik Regisa Burnet przeczytałam z ogromną ciekawością i przyjemnością. Lektura napisana została w sposób przystępny i zrozumiały, autor ani przez moment nie nudzi czytelnika. W swojej książce posiłkuje się innymi publikacjami traktującymi o Marii Magdalenie, porównuje wiadomości, prostuje niektóre informacje, rozwiewa wątpliwości.
,,Maria Magdalena" Regisa Burnet to znakomicie napisana książka o jednej z najważniejszych kobiet, o których mowa na kartach Ewangelii. Ponadto trzeba zauważyć, że publikacja francuskiego profesora to także szybki przegląd zmieniających się czasów, w których postać i kult świętej zostały dostosowywane w zależności od potrzeb społecznych. Polecam!
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów