Opis ksiązki
Kup Teraz

Martwy sezon

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Korporacja Ha!Art
Data wydania: 2014-12-15
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64057-53-3
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę:edytka222
Martwy sezon to powieść graficzna oparta na motywach utworów literackich Brunona Schulza – zarówno opowiadań ze zbiorów Sklepy cynamonowe oraz Sanatorium pod klepsydrą, jak i rozproszonych esejów, a także fragmentów prozy.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
catarina78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-06, Na półkach: Przeczytałem,

 


Czy można przedstawić graficznie apokaliptyczne wizje końca cywilizacji wielkomiejskiej opierając się na cytatach z twórczości Brunona Schulza? Trzeba do tego wielkiego talentu, wyobraźni i... odwagi.


 


Jakub Woynarowski posiada to wszystko. Udowodnił to już nie raz, tworząc oryginalne projekty, które znalazły szersze uznanie.


 


Tym razem stworzył książkę, która jest serią wizji upadku miasta, w którego tkanki wdziera się przyroda. Najpierw są to tylko pęknięcia na murach, drobne rysy, szpary, przez które widać czarną otchłań. „Pociemniałe słońce zdaje się więdnąć w oczach w tych straconych krajobrazach” - pisze Schulz, a Woynarowski świeci z białej kartki pomarańczowym kołem, wchłanianym po kawałku przez ciemność. Słońce znika, pojawia się czarna plama – czeluści odpływu w zlewie, z którego wyłaniają się pierwsze rośliny.


 


Przyroda zagarnia, albo raczej odbiera zagarnięte sobie przestrzenie. Wdziera się do mieszkań, wchodzi przez rury, zadomawia się pod kaloryferami. Przygotowuje przestrzeń dla bardziej ruchliwego życia. Wszystko zdaje się gnić w ciemnościach: „Nagle świat cały zaczyna więdnąć i czernieć.” „Szybko wydzielał się zeń majaczliwy zmierzch, którym zarażały się wszystkie rzeczy.” Z ciemności zaczyna wyłaniać się nowe życie, tworzone gdzieś na poziomie komórkowym, wyłaniające się z mikroelementów zasianych przez hulający w mroku wiatr.


 


Na początku było słowo. I teraz wraca ono do swoich prapoczątków, rozkłada się, by złożyć się na nowo, tworząc nową jakość. Bez obecności pierwiastka ludzkiego. Świat ludzi zostaje pochłonięty przez Naturę. To ona obejmuje teraz pełne panowanie. Jak kiedyś, jak w swych początkach.


 


Za pomocą dwóch kolorów i serii obrazów Autorowi udało się opowiedzieć apokaliptyczną historię upadku i podnoszenia się do nowego życia, całkiem nowego, wypełnionego rojami mrówek, karaluchów i innych niezidentyfikowanych robali, które obejmują władzę nad światem.


 


Co będzie dalej? „I może dobrze się stało, że wszystko legło w gruzy i wszystkiego można się spodziewać, że wolno raz według swego kaprysu odbudować się według chimery, której się jeszcze nie przeczuwa.”


 


To niepokojąca książka, którą doświadcza się jak filmu animowanego z narratorem, który gdzieś z offu opowiada, co może się zdarzyć na koniec czasów.

Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
NaWidelcu Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,Na wymianę,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów