Opis ksiązki
Kup Teraz

Marzenia Joy

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7799-733-8
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:jusia
Dalsze losy bohaterów „Dziewcząt z Szanghaju”. W „Dziewczętach z Szanghaju” poznaliśmy dwie siostry, Pearl i May, uciekające do Ameryki przed koszmarem wojny z Japonią. Pearl była w ciąży, o czym nie wiedziała… Jest rok 1957. Jej córka, dziewiętnastoletnia Joy, zła na matkę i ciotkę, że nie wyjawiły jej prawdy, ucieka do Chin, by odnaleźć rzeczywistego ojca. Wchodzi w tamtejsze „wyższe sfery” nie wiedząc, jak niebezpieczny jest komunistyczny reżim… Dramatyczna opowieść o miłości, zdradzie i rodzinnych sekretach na doskonale opisanym tle epoki. See pisze tak obrazowo jakby sama to wszystko przeżyła. "
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
To kontynuacja cyklu "Dziewczęta z Szanghaju", ale można po nią sięgnąć bez czytania tej pierwszej. Joy jest Amerykanką Chińskiego pochodzenia. Jak to bywa z młodym człowiekiem buntuje się przeciw dotychczasowym zwyczajom, tradycjom rodzinnym i nie docenia dorobku przodków, własnego ojca. Rani tym rodzinę.
Po samobójczej śmierci ojca decyduje się potajemnie uciec do Chin w poszukiwaniu tego biologicznego, w poszukiwaniu szczęścia w komunie. Uważa, że ówczesny system polityczny Chin jest najlepszym systemem pod słońcem.
Lisa See opisuje podróż Joy, kontrast jaki stanowi mentalność Amerykanina, a obskurne realia kraju pogrążonego w reżimie komunistycznym. See w każdej książce chce spełnić jakąś misję, pokazać część historii Chin. W tej książce porusza temat Wielkiego Głodu lat 60-tych. Niewłaściwe, pochopne reformy Mao doprowadzają do śmierci głodowej milionów Chińczyków. W tym czasie Joy zdążyła już poznać biologicznego ojca, zakochać się w chłopie, zaaklimatyzować się w wiejskiej komunie i urodzić pierwsze dziecko. W tamtych czasach człowiek ulegał zezwierzęceniu. Nie rzadko dochodziło do kanibalizmu.
Książka stara się być o komunizmie, o utopii, o wielkim głodzie, dojrzewaniu przez cierpienie, o miłości matki.
Dialogi mnie rozczarowują, fabuła przewidywalna. Największą wartość książki stanowi odsłonienie prawdy o cierpieniu niewinnych i bezbronnych ludzi.
Nie potrzebne jak dla mnie było też przypominanie tego co wydarzyło się w "Dziewczętach z Szanghaju". Pewnie chodziło o to, aby książka była atrakcyjna też dla tych, którzy jej nie czytali, ale dla mnie ten zabieg był uciążliwy.
Decydując się na tą książkę przygotujcie się nie na ckliwy melodramat, ale na trudną do zaakceptowania katastrofę głodu. Po lekturze zajrzałam do internetu i robię tak po każdej książce See. Zawsze czegoś uczy, zawsze pisze o czymś ważnym.
burlesque90 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Tak jak się spodziewałam - druga część sagi o szanghajskich dziewczętach mnie nie rozczarowała. Zupełnie inny klimat książki, inne wydarzenia, które wciągnęły mnie w swój świat.
kasandra_85 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:

Lisy See nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ostatnio wpadła mi w ręce książka „Marzenia Joy”, będąca kontynuacją lektury „Dziewczęta z Szanghaju”. Nie mogłam odmówić sobie tej książki, ponieważ lubię egzotyczną literaturę, jak i sagi obyczajowe. Cóż... Po prostu zabrałam się za czytanie i wciągnęłam się bez reszty:).


Kilka słów o fabule... Z racji, że jest to drugi tom, osoby które nie miały okazji zapoznać się z pierwszą częścią czytają na własną odpowiedzialność:). Siostry Pearl i May w obawie przed wojną uciekają do Stanów Zjednoczonych. Pearl była w tym czasie w ciąży, o której nie miałam wtedy pojęcia. Tymczasem przenosimy się do 1957 roku, kiedy to Joy, córka Pearl, jest już nastolatką i w przypadkowych okolicznościach dowiaduje się prawdy o swoim ojcu i pochodzeniu. Pod wpływem tego, co usłyszała oraz chęci przeżycia przygody i poznania Chin, które ją fascynują wyjeżdża do obcego i jakże innego od USA kraju. Nie ma jednak pojęcia czym jest reżim, komunistyczne państwo, głód, codzienny widok śmierci oraz niełatwe problemy polityczne i gospodarcze tam panujące. Śladami córki wyrusza Pearl, która sama musi pokonać strach przed krajem, który tak bardzo ją zranił. Co z tego wyniknie? Jak potoczą się losy bohaterów? Nic nie zdradzę!


Świetna, życiowa książka. Jestem pod wrażeniem z jak wielką autentycznością autorka oddała ducha epoki, jak wnikliwie opisała dramatyczną sytuację w Chinach i problemy z jakimi musi się zmagać tamtejsza społeczność. Co więcej, od pierwszych stron zostałam wciągnięta w ciekawie skomponowaną historię, w której nie zabrakło silnych, skrajnych emocji, trudnych decyzji, niespodzianek i kopniaków od życia czy też obfitych odnośników do chińskiej kultury. Odkrywanie sekretów rodzinnych oraz próba zrozumienia rządów Mao i walka o przetrwanie w niesprzyjających warunkach również będą tu odgrywać ważną rolę. Wszystko to opisane barwnie, z pasją i zaangażowaniem, co znacznie polepsza odbiór książki.


„Marzenia Joy” to niezwykła, poruszająca opowieść o miłości w jej najszerszym aspekcie. To także piękna książka o tajemnicach rodzinnych i odkrywaniu swoich korzeni, szukaniu szczęścia, dojrzewaniu i wewnętrznej przemianie. Polecam serdecznie!!!

EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,
Książki Lisy See są pisane niezwykle ciekawie i w taki sposób, że wszystko można sobie wyobrazić tak, jakby się oglądało film. Nie można się wręcz od nich oderwać. Ta książka jest kolejną powieścią, którą czyta się z wielką przyjemnością. Joy ucieka z Los Angeles do Chin. Tam poznaje inny świat, ale nie od razu dociera do niej prawda. Stopniowo jednak odkrywa, co się wokół niej dzieje i jak wielki błąd popełniła. Jak każda książka Lisy See, ta również jest pełna emocji.
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2016-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,
arven1989 Linia koment
Na półkach: Czytam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów