Opis ksiązki
Kup Teraz

Marzenie Celta

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-11-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-1817-8
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Marzenie Celta

Co by się stało, gdyby Roger Casement nie spotkał nigdy Josepha Conrada? Może nie trafiłby do więzienia, może jego własna podróż do jądra ciemności nie byłaby taka tragiczna? Słynny twórca raportu z czarnego Kongo, który uświadomił światu barbarzyństwo uprawiane przez białego człowieka w Afryce, znalazł się w niełasce. Dlaczego? Odpowiedzi jest kilka, ale ta najprawdziwsza kryje w sobie niechlubną tajemnicę.

 

Bohater powieści podczas śledztwa w Afryce odkrywa nie tylko bestialskie okrucieństwo ludzi, którzy w imię moralnej przewagi katują i mordują swoich podwładnych, "swoją własność". Za tymi karygodnymi czynami kryje się coś znacznie więcej, przerażająca prawda, która będzie go już zawsze prześladować - pod powierzchnią kultury i cywilizacji ukrywa się potwór, potwór, który zagraża i jemu samemu. Kiedy sam w sobie odkryje ciemne strony homoseksualizmu, z którym długo przyjdzie mu walczyć, zmieni się cały jego świat. Oskarżony o zdradę i osadzony w więzieniu, zaczyna opowiadać swoją historię. Mówi o dzieciństwie spędzonym w Irlandii, o matce, która potajemnie go ochrzciła, o ojcu, który oszalał z rozpaczy po jej śmierci. O idealizmie, z jakim wyruszył na wyprawę do Afryki. O pięknych czarnych tragarzach, których fotografował, i o swoim seksualnym wyzwoleniu w Brazylii. To właśnie jego dzienniki z wypraw z bulwersującymi homoseksualnymi zapiskami przyczynią się do podjęcia ostatecznej decyzji rządu o karze śmierci dla Rogera Casementa. Listu w jego obronie nie podpisze nawet jego przyjaciel Joseph Conrad.

 

Kim był Roger Casement? Bohaterem czy zdrajcą? Idealistą czy realistą? Osobą moralną czy niemoralną?

Recenzja
ankhxxl Linia koment
Na półkach:

Patrząc na okładkę Marzenia Celta Mario Vargasa Llosy, przedstawiającą czarną różę spoczywającą na dłoni, spod kwiatu której wycieka strużka krwi, jakby odruchowo budzi się w odbiorcy chęć wniknięcia w treść powieści. Co niesie taka właśnie wizualna interpretacja? W jaki wymiar może przenieść nas tym razem wyobraźnia twórcza peruwiańskiego noblisty?

 

Duchowy patronat nad

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
prylka + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Dobra książka opisująca kolonializm angielski oraz narodowowyzwoleńczą walkę Irlandczyków. To moje pierwsze spotkanie z noblistą ,ale na pewno nie ostatnie !
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Książkę ,,Marzenie Celta" Maria Vargasa Llosy brałam do rąk z pietyzmem. Ach, to nazwisko! Jakże piękne wydanie Znaku! Oczekiwałam literackiej uczty.
Niestety, moje życzenia spotkał zawód.

Książka jest opowieścią o niezwykle ciekawej postaci, jaką był Roger Casement, Irlandczyk, który na przełomie XIX i XX wieku z ramienia rządu Imperium Brytyjskiego raportował i udowadniał Europie, że kolonializm w Kongo i Amazonii, to nie cywilizowanie i chrystianizacja ,,dzikich", ale wyzysk, morderstwa i gwałty w celach korzyści finansowych czerpanych z bogactw tamtych ziem.
Jego kolega Joseph Conrad twierdził, że Casement powinien widnieć jako współautor ,,Jądra ciemności", bo to on właśnie jako pierwszy uświadomił Korzeniowskiego o prawdziwych przyczynach ekspansji Afryki i Południowej Ameryki.

Pierwszym moim zaskoczeniem po rozpoczęciu czytania był styl pisarski zaprezentowany w tym dziele przez Llosę. Nie był wyjątkowy, wykwintny czy wyrafinowany, z jakim dotychczas spotkałam się w twórczości noblisty. ,,Marzenie Celta" to powieść biograficzna, którą czyta się w dużej mierze jak reportaż, a momentami nawet (o zgrozo!) jak sprawozdanie. Tym bardziej jest to dziwne, że życie Rogera Casementa obfitowało w niezwykle ciekawe sytuacje, np. podczas pobytów na terenach skolonizowanych. Cóż z tego, że autor pisze o okrucieństwach, a w książce ludziom słuchającym o nich zbiera się na mdłości, podczas gdy czytelnik podobnych emocji nie odczuwa. W związku z tym powieść mnie nie intrygowała, a raczej zniechęcała.

Bardzo irytujące było w książce przedstawianie dat słownie (np. dwudziestego szóstego kwietnia tysiąc dziewięćset jedenastego roku - brrr!), gdzie (jak to w biografii) pojawiło się ich naprawdę wiele, a przecież większość ludzi jest wzrokowcami i łatwiej nam zapamiętywać daty zapisywane liczbowo.

Podczas podróży na odległe lądy Roger Casement przekonał się, jak nisko upada wola walki ciemiężonego narodu. Doszedł do wniosku, że jedynie powstanie może wyrwać Irlandię spod brytyjskiej okupacji i przywrócić ludziom tradycję oraz język gaelicki do urzędów (co ciekawe, sam nie zdołał się go dobrze nauczyć). Jego intensywne działania jako nacjonalisty doprowadziły Casementa do wyroku będącego karą śmierci.
Wątek walki o Irlandię jest opisany w książce w bardzo szczegółowy sposób i rozdział ten mógłby stanowić książkę historyczną, moim zdaniem jednak przeznaczoną dla osób rzeczywiście tematyką zainteresowanych ze względu na ogrom przedstawionych faktów historycznych dotyczących m.in. powstania wielkanocnego.

Roger Casement jest postacią uważaną za kontrowersyjną nawet w Irlandii, w sprawie której oddał życie. To z powodu jego pamiętników, w których pisał o doświadczeniach homoseksualnych, a do których autentyczności spór trwa do dziś.

Mario Vargas Llosa wykonał ogrom pracy, by dotrzeć do szczegółów życia ,,Celta", a książka nie jest napisana źle. Jednak to co przeważa w mojej niskiej ocenie książki, to słowa samego autora, który w wywiadzie powiedział, że: ,,Większość to fikcja. Są w książce postacie całkowicie fikcyjne, są prawdziwe, lecz potraktowane z całkowitą pisarską swobodą. Starałem się jedynie nie wymyślać niczego, co wydawałoby się niemożliwe w ramach ówczesnych realiów."
Szkoda.
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014,Przeczytałam,
Trochę się z tą książką '' męczyłam '' ,co znaczy że nie była to lektura '' lekka ,łatwa i przyjemna '' ,może z takiego powodu iż nie przepadam za tym autorem (chociaż nieraz dawałam mu szansę) a może z tego powodu że temat tej książki jest trudny ,ciężki i bolesny. Poznajemy Rogera Casementa, postać autentyczną ,człowieka który sporo '' namieszał '' publikacją dramatycznego raportu, który przedstawił przed brytyjskimi władzami 10 lutego 1904 roku.Jego dane i rzetelnie zebrane bulwersujące relacje, z oczywistego ludobójstwa w Kongu, stały się powodem odebrania Konga Leopoldowi II w 1908 roku .Poznajemy tego człowieka w celi śmierci .Opowieść jest prowadzona dwutorowo .Obserwujemy pobyt w celi skazanego ,odwiedziny osób mu bliskich ,nienawiść szeryfa i służby więziennej ,zapewnienia przyjaciół iż robią wszystko by Roger został ułaskawiony itd.Jednocześnie poznajemy życie Casementa ,od wczesnego dzieciństwa.Mały Roger bardzo lubił słuchać opowieści ojca o dalekich podróżach .Szczęśliwe dzieciństwo skończyło się właściwie wtedy kiedy umarła matka .Chłopiec miał wtedy 9 lat .Ojciec niemal oszalały po śmierci żony zamiast zająć się dziećmi (Roger miał trójkę rodzeństwa) ,oddaje je wszystkie na wychowanie stryjostwu ,a sam oddaje się co raz to nowym praktykom spirytystycznym ,celem porozumienia się ze zmarłą ,ukochaną żoną .W końcu niedługo po matce (3 lata) umiera ojciec Rogera . Pojawia się też w książce polski akcent w osobie Konrada Korzeniowskiego ,później Josepha Conrada który zaprzyjaźnia się z Casementem. Ale wracając do opinii o książce ,z trudem przez nią przebrnęłam ,bo mimo iż ciekawa ,to okrutna .Obcinanie rąk i penisów tubylcom ,to jedno z '' lżejszych grzechów '' europejczyków. Drugi raz bym jej nie przeczytała.Kiedy czytam nawet najkrwawszy kryminał ,mam świadomość że to literacka fikcja .W tym wypadku,cały czas coś z tyłu głowy mi szeptało '' to się wydarzyło naprawdę '' i dlatego to nie była dla mnie łatwa literatura i nie polecam...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Grojda Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów