Opis ksiązki
Kup Teraz

Marzenie Jurka Nowaka

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2013-11-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379001279
Liczba stron: 117
Dodał/a książkę:izabela81
Jurka od bardzo wczesnych lat wychowywał jedynie ojciec po niewyjaśnionej śmierci matki. Ich relacje definitywnie nie wyglądały nigdy jak z podręcznika do wychowania do życia w rodzinie. Wszystkie swoje cierpienia i nadzieje Jurek przelał na fizykę, która – jak wskazywały teksty popularnonaukowe, w których zaczytywał się w młodości – umożliwiała dokonanie tego, co stało się nadrzędnym celem życia mężczyzny. Ten tok myślenia zaprowadził go na obce, angielskie ziemie, z którymi średnio się utożsamiał. Angielski uniwersytet dawał mu jednak szansę rozwoju i prowadzenia badań, których – zdawałoby się – nijak nie mógłby przeprowadzić w Polsce. Jednak poprzez kilka sprzężonych ze sobą incydentów, losy Jurka wracają go na rodzinne ziemie, gdzie w pragnieniu rozwiązania jednej tajemnicy z przeszłości – natrafia na inne. Gdy po żmudnym procesie dochodzenia do prawdy ma już w ręku wszystkie odpowiedzi, ma także swojego rodzaju władzę nad decydowaniem o losie ludzi mu najbliższych. Ale czy w równaniu: pozwolić komuś umrzeć, czy nie dać się urodzić jest jakieś właściwe rozwiązanie?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

 CZAS..na nim opiera się wszystko i to on odmierza każdą Naszą myśl, decyzję, czynność.., Od  niego zależy to kim jesteśmy i jak wygląda Nasz każdy kolejny dzień, miesiąc, rok, gdyż to on pozwala, lub też nie, na to byśmy spełniali swoje marzenia, postanowienia, plany, korzystali z podarowanych Nam okazji i szans..I wbrew wszystkiemu to nie My decydujemy o tym jak wygląda Nasze życie, a robi to za Nas właśnie ten nie ubłaganie pędzący czas, który czasami daje Nam tę jeszcze jedną chwilę na to, byśmy mogli znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej sekundzie, zaś innym razem zabiera Nam ów moment, byśmy mogli tam zdążyć..O takiej chwili w życiu człowieka, o wpływie czasu na jego życie i próbie pokonania jego nieubłaganego pędu do przodu bez oglądania się wstecz.., opowiada niezwykła  powieść Amadeusza Putzlachera pt. "Marzenie Jurka Nowaka".


 


 Głównym bohaterem książki jest tytułowy Jerzy Nowak - Polak mieszkający i pracujący w Anglii na jednym z tamtejszych Uniwersytetów. Od dzieciństwa zafascynowany fizyką i podróżami w czasie, którym poświęca całą swoją karierę zawodową. Na wskutek pewnych nieprzyjemnych wydarzeń z romansem z jedną ze studentek na czele, a także wdaniem się w bójkę z jednym z kolegów z pracy, traci zarówno posadę na uczelni jak i również ukochaną kobietę. Zdruzgotany i zrezygnowany, postanawia powrócić do Polski by tu  rozpocząć nowy rozdział swojego życiu. Niespodziewanie właśnie tu, w jego rodzinnej miejscowości,  kryje się największa tajemnica i szansa dla Jurka, by zmienić bieg czasu w swoim życiu..Ów tajemnica kryje się za ścianami pewnego starego i opuszczonego domu..


 


 Książka Amadeusza Putzlachera to jedna z najbardziej niesamowitych, nieprzewidywalnych, metafizycznych i ekscytujących podróży literackich, jakie miałam okazje odbyć w przeciągu ostatnich miesięcy. Lektura tej książki jest tak bardzo niecodzienna, niezwykła i "inna" od większości spotkań ze współczesną literaturą, iż nie mogłabym określić tej pozycji innym słowem, aniżeli "fantastyczna". Otrzymujemy tutaj niezwykłe połączenie literatury obyczajowej, z gatunkiem fantasy, thrillera, a nawet horroru. I co najważniejsze, ta mieszanka wypada tutaj niezwykle realistycznie, płynnie, naturalnie, tak iż czytając tę opowieść nie możemy oprzeć się wrażeniu, że to autentyczna relacja, gawęda kogoś, kto od kogoś innego usłyszał o historii pewnego mężczyzny o imieniu Jurek..I nawet styl pisania autora, jego niecodzienne prowadzenie narracji jak i również same dialogi sprawiają, że opowieść tę czyta się jednym tchem, jak najlepszą relacją z tajemniczego i niepokojącego wydarzenia. To wielki plus tej książki i zarazem duży punkt uznania dla autora, który potrafił w taki sposób przedstawić swoją opowieść.


 


 "Marzenie Jurka Nowaka" wykorzystują znany i wielokrotnie sprawdzony już motyw wielkiej tajemnicy i miejsca (w tym przypadku starego domu), które ją skrywa. Ważne jest przy tym to, iż ów tajemnica nie zostaje rozwikłana do ostatnich stron książki i przez całą lekturę trzyma w napięciu, niewiedzy i oczekiwaniu, na to jak zakończy się ów niezwykła historia. Autorowi udało się w pełni wykorzystać potencjał swojego pomysłu, który oparty na prostym założeniu, potrafił przykuć uwagę czytelnika w tak wielkim stopniu, iż po pewnym czasie zapominamy o całym realnym świecie, zatapiając się w pełni w tym literackim świecie Jurka Nowaka. I tylko szkoda, że książka ta liczy zaledwie 117 stron, które dosłownie "połykamy" w ciągu 2 godzin.., a apetyt na więcej wcale nie gaśnie wraz z ostatnią kropką w tekście..Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kolejne książki Amadeusza Putzlachera będą nieco bardziej obszerne, stwarzając tym samym szansę na co najmniej kilkudniową przygodę z ich wnętrzem:)


 


 Książka ta z pewnością nie była tak udana, gdyby nie postać głównego bohatera - Jurka Nowaka. To człowiek z "krwi i kości", któremu już od samego początku wierzymy, ufamy i z którym się identyfikujemy. Co więcej bardzo szybko go lubimy i kibicujemy my w jego poczynaniach, tak by ich finalny rezultat doprowadził go do miejsca, o którym marzy. Ważne jest także to, iż postać ta jest w gruncie rzeczy jak najbardziej zwyczajna, mogąca śmiało wtopić się w tłum przechodniów na ulicy, nie zwracając przy tym na siebie niczyjej uwagi. To zwykły chłopak, w zasadzie już mężczyzna, o nieprzeciętnej inteligencji i logicznym sposobie postępowania, który staje przed szansą na niezwykłe, prawie że magiczne, wydarzenie w swoim życiu, które może zakończyć się dla niego wspaniale, jak i również tragicznie..I przyznam szczerze, że właśnie taki typ bohatera, jak najbardziej bliski zwykłemu czytelnikowi, jest dla Mnie bardziej interesujący i właśnie o takim człowieku chcę czytać jak najwięcej..:)


 


 Jeśli chodzi o stronę techniczną warsztatu pisarskiego autora, to pomimo iż mamy tu do czynienia z debiutem, stoi on na naprawdę solidnym i wysokim poziomie. Nie czuje się bynajmniej tego, iż to pierwsza poważna przygoda tego młodego człowieka z literaturą, w której dopiero uczyłby się pisarskiego rzemiosła. Oczywiście istnieją pewne słabsze punkty, jak chociażby zbyt pobieżne traktowanie i zakańczanie niektórych rozpoczętych wątków czy też nie zawsze potrzebne i uzasadnione nazbyt długie i rozbudowane zdania. Tak naprawdę jednak to są tylko drobiazgi, które nie odgrywają większego znaczenia podczas lektury książki, a atrakcyjność fabuły i stopień napięcia, w pełni je rekompensują. Najważniejsze kwestie,  takie jak realizm i naturalność dialogów, odpowiednio umiejscowione zwroty akcji, inteligentne prowadzenie narracji, interesujące sylwetki bohaterów, poprawność językowa i odpowiednio dostosowany styl wypowiedzi do miejsca i realiów tej historii - zdają egzamin i jak najbardziej należy uznać je za wypełnione w 100%:).


 


 "Marzenie Jurka Nowaka" to naprawdę niezwykła i zaskakująca powieść, którą warto poznać i przeczytać. Nie często zdarzają się takie książki w wydaniu polskich pisarzy, które w tak umiejętny sposób korzystają z potencjału i wzorców największych i najlepszych pozycji literackich na świecie. Amadeusz Putzlacher właśnie tak uczynił, dorzucając przy tym pokaźną dawkę słowiańskiej wyobraźni i swoistego mistycyzmu polskiej prowincji..Polecam i zachęcam do sięgnięcia po tę z pozoru niewielką i nie pozorną książkę, która kryje w sobie znacznie więcej, niż mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka..:)

leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agnieszka3201 Linia koment
Przeczytane:2014-07-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Marzenie Jurka Nowaka Jerozolima. Miasto Boga
Ewelina Rubinstein
Okładka - Marzenie Jurka Nowaka Sekret Życia
Zerrafin
Okładka - Marzenie Jurka Nowaka Nowy Castro, stara Kuba
Joanna Masiubańska, Jarosław Masiubański we współpracy z Omarem Lopezem Montenegro
Okładka - Marzenie Jurka Nowaka Amfetamina
Stefania Jagielnicka-Kamieniecka
Okładka - Marzenie Jurka Nowaka Podróż na Operiona. Część I
Aneta Skarżyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów