Marzenie Jurka Nowaka

Jurka od bardzo wczesnych lat wychowywał jedynie ojciec po niewyjaśnionej śmierci matki. Ich relacje definitywnie nie wyglądały nigdy jak z podręcznika do wychowania do życia w rodzinie. Wszystkie swoje cierpienia i nadzieje Jurek przelał na fizykę, która – jak wskazywały teksty popularnonaukowe, w których zaczytywał się w młodości – umożliwiała dokonanie tego, co stało się nadrzędnym celem życia mężczyzny. Ten tok myślenia zaprowadził go na obce, angielskie ziemie, z którymi średnio się utożsamiał. Angielski uniwersytet dawał mu jednak szansę rozwoju i prowadzenia badań, których – zdawałoby się – nijak nie mógłby przeprowadzić w Polsce. Jednak poprzez kilka sprzężonych ze sobą incydentów, losy Jurka wracają go na rodzinne ziemie, gdzie w pragnieniu rozwiązania jednej tajemnicy z przeszłości – natrafia na inne. Gdy po żmudnym procesie dochodzenia do prawdy ma już w ręku wszystkie odpowiedzi, ma także swojego rodzaju władzę nad decydowaniem o losie ludzi mu najbliższych. Ale czy w równaniu: pozwolić komuś umrzeć, czy nie dać się urodzić jest jakieś właściwe rozwiązanie?

Informacje dodatkowe o Marzenie Jurka Nowaka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2013-11-27

Kup książkę Marzenie Jurka Nowaka

Marzenie Jurka Nowaka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-01-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,

CZAS..na nim opiera się wszystko i to on odmierza każdą Naszą myśl, decyzję, czynność.., Od  niego zależy to kim jesteśmy i jak wygląda Nasz każdy kolejny dzień, miesiąc, rok, gdyż to on pozwala, lub też nie, na to byśmy spełniali swoje marzenia, postanowienia, plany, korzystali z podarowanych Nam okazji i szans..I wbrew wszystkiemu to nie My decydujemy o tym jak wygląda Nasze życie, a robi to za Nas właśnie ten nie ubłaganie pędzący czas, który czasami daje Nam tę jeszcze jedną chwilę na to, byśmy mogli znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej sekundzie, zaś innym razem zabiera Nam ów moment, byśmy mogli tam zdążyć..O takiej chwili w życiu człowieka, o wpływie czasu na jego życie i próbie pokonania jego nieubłaganego pędu do przodu bez oglądania się wstecz.., opowiada niezwykła  powieść Amadeusza Putzlachera pt. "Marzenie Jurka Nowaka".

Głównym bohaterem książki jest tytułowy Jerzy Nowak - Polak mieszkający i pracujący w Anglii na jednym z tamtejszych Uniwersytetów. Od dzieciństwa zafascynowany fizyką i podróżami w czasie, którym poświęca całą swoją karierę zawodową. Na wskutek pewnych nieprzyjemnych wydarzeń z romansem z jedną ze studentek na czele, a także wdaniem się w bójkę z jednym z kolegów z pracy, traci zarówno posadę na uczelni jak i również ukochaną kobietę. Zdruzgotany i zrezygnowany, postanawia powrócić do Polski by tu  rozpocząć nowy rozdział swojego życiu. Niespodziewanie właśnie tu, w jego rodzinnej miejscowości,  kryje się największa tajemnica i szansa dla Jurka, by zmienić bieg czasu w swoim życiu..Ów tajemnica kryje się za ścianami pewnego starego i opuszczonego domu..

Książka Amadeusza Putzlachera to jedna z najbardziej niesamowitych, nieprzewidywalnych, metafizycznych i ekscytujących podróży literackich, jakie miałam okazje odbyć w przeciągu ostatnich miesięcy. Lektura tej książki jest tak bardzo niecodzienna, niezwykła i "inna" od większości spotkań ze współczesną literaturą, iż nie mogłabym określić tej pozycji innym słowem, aniżeli "fantastyczna". Otrzymujemy tutaj niezwykłe połączenie literatury obyczajowej, z gatunkiem fantasy, thrillera, a nawet horroru. I co najważniejsze, ta mieszanka wypada tutaj niezwykle realistycznie, płynnie, naturalnie, tak iż czytając tę opowieść nie możemy oprzeć się wrażeniu, że to autentyczna relacja, gawęda kogoś, kto od kogoś innego usłyszał o historii pewnego mężczyzny o imieniu Jurek..I nawet styl pisania autora, jego niecodzienne prowadzenie narracji jak i również same dialogi sprawiają, że opowieść tę czyta się jednym tchem, jak najlepszą relacją z tajemniczego i niepokojącego wydarzenia. To wielki plus tej książki i zarazem duży punkt uznania dla autora, który potrafił w taki sposób przedstawić swoją opowieść.

"Marzenie Jurka Nowaka" wykorzystują znany i wielokrotnie sprawdzony już motyw wielkiej tajemnicy i miejsca (w tym przypadku starego domu), które ją skrywa. Ważne jest przy tym to, iż ów tajemnica nie zostaje rozwikłana do ostatnich stron książki i przez całą lekturę trzyma w napięciu, niewiedzy i oczekiwaniu, na to jak zakończy się ów niezwykła historia. Autorowi udało się w pełni wykorzystać potencjał swojego pomysłu, który oparty na prostym założeniu, potrafił przykuć uwagę czytelnika w tak wielkim stopniu, iż po pewnym czasie zapominamy o całym realnym świecie, zatapiając się w pełni w tym literackim świecie Jurka Nowaka. I tylko szkoda, że książka ta liczy zaledwie 117 stron, które dosłownie "połykamy" w ciągu 2 godzin.., a apetyt na więcej wcale nie gaśnie wraz z ostatnią kropką w tekście..Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kolejne książki Amadeusza Putzlachera będą nieco bardziej obszerne, stwarzając tym samym szansę na co najmniej kilkudniową przygodę z ich wnętrzem:)

Książka ta z pewnością nie była tak udana, gdyby nie postać głównego bohatera - Jurka Nowaka. To człowiek z "krwi i kości", któremu już od samego początku wierzymy, ufamy i z którym się identyfikujemy. Co więcej bardzo szybko go lubimy i kibicujemy my w jego poczynaniach, tak by ich finalny rezultat doprowadził go do miejsca, o którym marzy. Ważne jest także to, iż postać ta jest w gruncie rzeczy jak najbardziej zwyczajna, mogąca śmiało wtopić się w tłum przechodniów na ulicy, nie zwracając przy tym na siebie niczyjej uwagi. To zwykły chłopak, w zasadzie już mężczyzna, o nieprzeciętnej inteligencji i logicznym sposobie postępowania, który staje przed szansą na niezwykłe, prawie że magiczne, wydarzenie w swoim życiu, które może zakończyć się dla niego wspaniale, jak i również tragicznie..I przyznam szczerze, że właśnie taki typ bohatera, jak najbardziej bliski zwykłemu czytelnikowi, jest dla Mnie bardziej interesujący i właśnie o takim człowieku chcę czytać jak najwięcej..:)

Jeśli chodzi o stronę techniczną warsztatu pisarskiego autora, to pomimo iż mamy tu do czynienia z debiutem, stoi on na naprawdę solidnym i wysokim poziomie. Nie czuje się bynajmniej tego, iż to pierwsza poważna przygoda tego młodego człowieka z literaturą, w której dopiero uczyłby się pisarskiego rzemiosła. Oczywiście istnieją pewne słabsze punkty, jak chociażby zbyt pobieżne traktowanie i zakańczanie niektórych rozpoczętych wątków czy też nie zawsze potrzebne i uzasadnione nazbyt długie i rozbudowane zdania. Tak naprawdę jednak to są tylko drobiazgi, które nie odgrywają większego znaczenia podczas lektury książki, a atrakcyjność fabuły i stopień napięcia, w pełni je rekompensują. Najważniejsze kwestie,  takie jak realizm i naturalność dialogów, odpowiednio umiejscowione zwroty akcji, inteligentne prowadzenie narracji, interesujące sylwetki bohaterów, poprawność językowa i odpowiednio dostosowany styl wypowiedzi do miejsca i realiów tej historii - zdają egzamin i jak najbardziej należy uznać je za wypełnione w 100%:).

"Marzenie Jurka Nowaka" to naprawdę niezwykła i zaskakująca powieść, którą warto poznać i przeczytać. Nie często zdarzają się takie książki w wydaniu polskich pisarzy, które w tak umiejętny sposób korzystają z potencjału i wzorców największych i najlepszych pozycji literackich na świecie. Amadeusz Putzlacher właśnie tak uczynił, dorzucając przy tym pokaźną dawkę słowiańskiej wyobraźni i swoistego mistycyzmu polskiej prowincji..Polecam i zachęcam do sięgnięcia po tę z pozoru niewielką i nie pozorną książkę, która kryje w sobie znacznie więcej, niż mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka..:)

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201