Opis ksiązki
Kup Teraz

Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-08-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2110-9
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro

"Matka i córka" to nie tylko książka o relacjach słynnej pisarki i jej córki, ale przede wszystkim szczera i poruszająca rozmowa kobiet o roli matki.

Z rozmów wyłania się niezwykle ciekawa opowieść o matce i córce, ale także o wszystkich tych, którzy kształtowali ich charaktery i życiowe postawy. To książka o wspaniałych, silnych kobietach, którym pomimo przeciwności losu udało się znaleźć swoje miejsce i budować wyjątkowe relacje.

Marta Mizuro pisze we wstępie, o tym z jaką odwagą i szczerością jej rozmówczynie opowiadają „o swoim dzieciństwie, o wejściu w dojrzałe życie, o zmaganiu się z syndromem dorosłego dziecka alkoholika, o traumach i kompleksach. O sprawach bolesnych i wstydliwych, które dotykają milionów ludzi, niewielu jednak ma odwagę przyznać się do nich, choćby tylko przed sobą, albo szukać specjalistycznej pomocy”. To opowieść o sprawach bardzo trudnych, ale mamy nadzieję, że dzięki temu może ona stać się drogowskazem dla matek i córek, dodać im otuchy i pokazać, że nigdy nie jest za późno na to, by spróbować zmienić swoje życie.

Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Mądra miłość 

 

Więź łącząca matkę i córkę jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Niekiedy relacje pomiędzy kobietami są bolesne, niekiedy są one najlepszymi przyjaciółkami. Matka i córka. Córka i matka. Niegdyś jedno ciało, teraz niezależne jednostki, mające swoje marzenia, ale i oczekiwania względem siebie oraz tej drugiej osoby. Mające swoje plany na przyszłość, wybierające drogi, które czasami budzą obiekcje

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
madziusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Maria Nurowska to jedna z tych autorek, po których książki sięgam bardzo często. Wspominałam już kiedyś, że cenię ją za wielkie wyczucie, z jakim łączy w swoich powieściach fikcję literacką z prawdą historyczną. Chodź mogłoby się wydawać, że jej utwory to typowa literatura kobieca, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a sama autorka wzdryga się na dźwięk tego określenia. Nurowska porusza w swoich książkach tematy trudne, niejednokrotnie kontrowersyjne, tematy tabu. Jedni ją za to cenią, a inni niestety ganią. Chociaż nie wszystkie przeczytane do tej pory powieści Nurowskiej do mnie trafiły, to szczerze przyznaję, nie mogę się oprzeć kolejnym pojawiającym się na mojej drodze pozycjom.


Matka i córka, Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska. Jedna z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, której utwory przetłumaczono na szesnaście języków i pedagog szkolny z powołania. Te dwie kobiety zdecydowały się na niezwykle osobistą rozmowę z krytyczką literacką, Martą Mizuro. Opowiadają o swoim życiu, o towarzyszących im wzlotach i upadkach, trudnych wyborach i łączącej je relacji, która niestety nie należy do najłatwiejszych. Cofają się do przeszłości, roztrząsają bolesne dla nich momenty, wspominają dzieciństwo i młodość, a także osoby i sytuacje, które wywarły wpływ na ukształtowanie ich charakterów. Opowiadają o swoich wadach i zaletach, o tym co w sobie lubią i o tym, co najchętniej by w sobie zmieniły. Wspominają o pracy, ulubionych zajęciach, najbliższej rodzinie i planach na przyszłość.


Maria Nurowska nie ukrywa, że w swoim życiu przeszła wiele. Trudne dzieciństwo, kolejne przeprowadzki i nieudane związki. To wszystko miało wielki wpływ na jej teraźniejsze życie. Jest niezwykle krytyczną wobec siebie perfekcjonistką, ale też osobą dość chaotyczną, pełną skrajności. Swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem życiowym dzieli się z czytelnikami książek, którzy na kartach kolejnych jej powieści odnajdą sporo wątków biograficznych. Powieściopisarka długo poszukiwała swojego miejsca na ziemi i wydaje się, że wreszcie je odnalazła. Wybudowanie pensjonatu w Bukowinie Tatrzańskiej poza satysfakcją i uczuciem spełnienia, dało jej możliwość odpoczynku i pracy w upragnionej ciszy, w otoczeniu niecodziennych widoków.


O relacji łączącej obie panie więcej wspomina Tatiana, pieszczotliwie zwana przez Marię Tanią. Określa swoją matkę jako osobę wspaniałą, ale też trudną i niejednokrotnie męczącą. W oparciu o ich rozmowy sądzę, że więcej je dzieli niż łączy. Tatiana sprawia wrażenie osoby ciepłej, wyrozumiałej i troskliwej, całkowicie oddanej swojej pracy. W wielkim uczuciem mówi o swoich podopiecznych, stara się im za wszelką cenę pomóc i zrozumieć, ułatwić im wejście w dorosłe życie.


Książka jest swego rodzaju rozliczeniem się z przeszłością, zamknięciem pewnego rozdziału w życiu bohaterek. Ale nie tylko. To także opis trudnych relacji pomiędzy matką i córką, na przykładzie pań, ale odnoszących się do szerszego grona. To książka o miłości, przebaczeniu i zrozumieniu, tolerancji bez względu na okoliczności.


Paniom gratuluję przede wszystkim odwagi. Nie każdego bowiem stać na szczerą opowieść o życiu, o jego cieniach i blaskach. Wielka w tym zasługa Marty Mizuro, która bardzo umiejętnie dobierała pytania, nie pomijając również tych najtrudniejszych, dotyczących przeszłości Marii Nurowskiej. Książka jest prawdziwą kopalnią wiedzy o pisarce, dlatego polecam miłośnikom jej pióra i osobom ciekawskim.
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Przyznam, że mocno poruszyła mnie ta książka. Pada w niej wiele naprawdę szczerych wyznań, często bolesnych lub przykrych, można się wiele dowiedzieć o pani Marii Nurowskiej, o jej przeszłości, o jej nastawieniu do pisania, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Chodzi o zilustrowanie relacji matki i córki w bardzo złożony sposób. Marta Mizuro zadaje swoim rozmówczyniom pozornie proste pytania, które wydobywają z nich najgłębsze emocje i pozwalają zmierzyć się z trudnymi sprawami. Każdy wie, że kontakty z matką mogą być tak piękne, jak są trudne – to właśnie na swoim przykładzie przedstawiają Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska.
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Lucy22 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aggi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wusia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karpur Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów