Okładka - Matka Królów. Jak być kochaną

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010
Kategoria: Duchowość, religia
Dodał/a książkę:Madaleno
"Matka Królów" to mikro-saga o warszawskiej rodzinie robotniczej. Autorowi udało się dotrzeć do "jądra ciemności" rodzącego się wówczas nowego systemu społecznego, który - jak w antycznej tragedii - najpierw doprowadza do upadku, a potem unicestwienia własne dzieci. W skondensowanej narracji śledzimy przedwojenne, wojenne oraz tuż powojenne dzieje Łucji Król oraz jej czterech synów, których los zetknął z prostolinijnym komunistą Wiktorem Lewenem. Opowieść doskonale oddaje aurę polityczną późnych lat 50. XX wieku - czasu zawiedzionych, lecz nie przekreślonych jeszcze nadziei. "Jak być kochaną" to poruszająca opowieść o tragicznej miłości z II wojną światową w tle. Gwiazda radiowego słuchowiska, aktorka, protoplastka dzisiejszych celebrytów, w samolocie do Paryża wspomina własne życie - niespełnioną miłość, nienagrodzone poświęcenie w latach wojny, wielką sławę zdobytą przez przypadek - próbuje niejako tym samym dociec odpowiedzi na tytułowe pytanie: jak być kochaną? "Jak być kochaną" w 1962 roku zekranizował Wojciech J. Has (nagroda za scenariusz i główną rolę kobiecą na festiwalu w San Francisco). Zagrali m.in. Zbigniew Cybulski i Barbara Krafftówna, której kreację uznano za jedną z najważniejszych w dziejach polskiego filmu. "Matkę Królów" zekranizował Janusz Zaorski w 1982 roku. Film zdobył aż 15 nagród (m.in. "Srebrnego Niedźwiedzia" w Berlinie). Zagrali m.in. Magda Teresa Wójcik, Zbigniew Zapasiewicz, Bogusław Linda i Adam Ferency.