Mendel Gdański. Miłosierdzie gminy. Wydanie z opracowaniem

Notatki na marginesie. Cytaty, które warto znać. Streszczenie.

Informacje dodatkowe o Mendel Gdański. Miłosierdzie gminy. Wydanie z opracowaniem:

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7327-283-6

Kup książkę Mendel Gdański. Miłosierdzie gminy. Wydanie z opracowaniem

Mendel Gdański. Miłosierdzie gminy. Wydanie z opracowaniem - opinie o książce

Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-05-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Dla wszystkich ,którzy chcieliby "pierwsi rzucić kamień" w grzesznicę. Opamiętanie przychodzi późno lecz szkody wyrządzone drugiemu człowiekowi pozostają jak niezaleczona rana, która się jątrzy. Lektura szkolna ale niewątpliwie daje do myślenia. Szkoda tylko, że kiedyś Polska słynęła z gościnności i tolerancji .... a dziś .... no cóż ....
Avatar użytkownika - asza
asza
Przeczytane:2013-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Mendel mówi, że wrósł w ziemię polską jak brzoza w glebę leśną. No tak, a jego skandalicznie niepoprawna mowa doskonale to ilustruje. Poza tym dobra książka. Z przesłaniem.
Jeśli chodzi o nowele, to nie jestem ich fanką, doceniam ich wartość moralizatorską, bo jestem za tolerancją, jednakże denerwował mnie sposób wypowiadania się chociażby Mendla, a całą historia była niesamowicie nudna.
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
Pokazuje rodzącą się w Polakach niechęć do Żydów,pomimo że Oni tak samo jak Polacy pracują tu, żyją, oddają życie za wolną Polskę.Postawę antysemicką w utworze przedstawia bez wątpienia zegarmistrz, Wprawdzie nie jest on w tłumie napastników, a nawet przychodzi ostrzec Mendla przed tym, jednak to z jego ust padają niemal wszystkie antyżydowskie stwierdzenia. Zegarmistrz wypowiada to, bo gdzieś tak usłyszał, tak sobie wymyślił. Odrębną postawę prezentuje Student, który własną piersią zasłania Mendla przed atakiem. Konopnickiej udało się mistrzowsko pokazać, że antysemityzm cechuje ludzi małych.
Avatar użytkownika - karcia03
karcia03
Przeczytane:2021-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Nowela jest bardzo smutna, ale niestety realistyczna. Ukazuje nienawiść do Żydów tylko dlatego, że są Żydami, co absolutnie nie jest ku temu argumentem. Książka napisana w sposób pozwalający dokładnie "zobaczyć" te wydarzenie (pogrom Żydów) i zrozumiały.

Podchodzilam do niej z dużym dystansem ale okazała się fajną nowelą. Bardzo wygodna do czytania.

Znów jak to w pozytywizmie - ładunek emocjonalny, przystępna fabuła, niewielka objętość... czyta się dobrze, a historia na swój sposób porusza. Polecam.

Obie nowele poruszają ważne problemy. O miłosierdziu gminy wypowiadałam się już wcześniej, więc tutaj chciałabym teraz bardziej skupić się na "Mendel Gdański". Chyba nigdy nie zrozumiem do końca dlaczego Żydzi byli tak tępieni i zabijani. To jakby zabijać przez stereotypu. A co jakby nas Polaków zabijali przez stereotyp, że Polacy to pijacy i złodzieje? Nawet sobie tego nie wyobrażam. Przecież to nie dzieci wina, że urodzili się Żydami, a byli tacy sami jak my. Mendel ma tutaj rację, że niczym nie różni się od innych ludzi. Zabijanie Żydów w tamtych czasach jest dla mnie niezrozumiane, nie pojmuje tego, jest dla mnie także wielką tragedią, bo oni byli ludźmi takimi samymi jakimi my jesteśmy dzisiaj. Byli tacy sami jak nasi przodkowie.

Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2013-01-24, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Mimo małej ilości stron nie jest to moja ulubiona lektura szkolna... Nie wiem, czy po prostu nie pasuje mi styl Konopnickiej, która czasem stosuje w zdaniu dziwny szyk przestawny, czy sam sposób przedstawienia Mendla jako człowieka nieugiętego i za wszelką cenę broniącego swoich praw (ja na jego miejscu zgodziłabym się już na krzyżyk w oknie, choćby po to, by uchronić małego Kubusia przed tą antyżydowską zgrają idiotów). Istnieją lepsze książki o tolerancji, ta jakoś mnie nie przekonała.
O czym ptaszek śpiewa
Maria Konopnicka0
Okładka ksiązki - O czym ptaszek śpiewa

Zbiór wierszy dla dzieci, przyporządkowanych do określonych tematów: -Cały nasz światek -- Zawitał nam dzionek -- Co się u nas wydarzyło...

O Janku Wędrowniczku
Maria Konopnicka0
Okładka ksiązki - O Janku Wędrowniczku

Wierszowana opowieść o małym chłopcu, który wędrował po polskiej wsi i opisywał otaczające go okolice....