Okładka książki - Merida Waleczna

Merida Waleczna

Wydawnictwo: Ameet
Data wydania: 2012-11-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-253-1113-1
Liczba stron: 50
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Merida, choć urodziła się jako córka króla Fergusa i królowej Elinor, nie jest typową księżniczką. Jest dzielna, trochę zuchwała i nade wszystko ceni sobie wolność. Nie interesuje ją dworska etykieta, a jej ulubionymi zajęciami są strzelanie z łuku i przejażdżki na ukochanym koniu, Agnusie. Pewnego dnia okazuje się, że przeznaczeniem Meridy jest poślubić jednego z potomków największych klanów – tego, który zwycięży w turnieju. Dziewczyna jednak nie chce słyszeć o małżeństwie. Zbuntowana księżniczka niszczy rodzinną pamiątkę i ucieka do lasu, gdzie spotyka tajemniczą wiedźmę…. Wkrótce rudowłosa królewna będzie musiała zmierzyć się z niespodziewanymi konsekwencjami własnego wyboru…

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2012-12-23, Ocena: 6, Przeczytałem,

Królewna z charyzmą


Królewna powinna znać geografię swojego państwa. Królewnie nie wypada rechotać! Postępuje rozważnie… Wytwornie… Ostrożnie… Grzecznie… Królewna nie je jak prosię! – jeśli kiedykolwiek pojawiło się w Waszych głowach marzenie, by zostać księżniczką, to restrykcyjne wychowanie i pewien określony kanon zachowania godny przyszłej Królowej zmusza do zastanowienia się jeszcze nad tą ścieżką kariery. Wyobrażacie sobie, że jako starsza siostra, przyszła władczyni Królestwa DunBroch będziecie musiały zrezygnować z galopowania po lesie z rozwianymi włosami, odłożyć łuk i strzały, a co najgorsze… wyjść za mąż. Prawdziwa zgroza!


Niestety, właśnie taki los czekał Meridę, bohaterkę doskonalej bajki Merida Waleczna. Książka jest kolejną już pozycją z serii Czytaj i słuchaj. Dołączona do niej płyta CD, zawierająca dialogi z filmu, efekty dźwiękowe i piosenki, zwiększa jeszcze przyjemność płynącą z lektury oraz umożliwia śledzenie akcji tym dzieciom, które jeszcze nie potrafią same czytać. Przepiękne wydanie – zarówno twarda oprawa, jak i cudowne rysunki pozwalające wyobraźni zaszaleć, to kolejne zalety książki, którą warto zakupić nie tylko dla dziecka, ale podzielić się nią również z bliskimi. Przesłanie płynące z książki jest bowiem bezcenne – bądźcie sobą!


Zanim jednak Merida przekonała się, że nie można robić czegoś wbrew sobie, a – co więcej – nim udało jej się przekonać do tego rodzinę, nad Królestwem DunBroch zawisły czarne chmury.

 

Aby jednak zrozumieć, dlaczego zaklęcie rzucone przez starą wiedźmę na prośbę Meridy miało tak katastrofalne skutki, trzeba się cofnąć wiele, wiele lat wstecz (uwielbiam to baśniowe Dawno, dawno temu...), kiedy to ojciec Meridy, król Fergus, stracił nogę w starciu z potężnym niedźwiedziem-demonem o imieniu Mor`du. Poprzysiągł, że w odwecie na swoje kalectwo kiedyś zgładzi zwierzę, choć przez lata nie udało mu się wypełnić złożonej obietnicy.


Merida żyła sobie przez lata jako niespokojny duch – jej natura nie dawała się ujarzmić, a ona sama popadała wciąż w nowe kłopoty. Tym większym szokiem dla dziewczynki, która przyjemność czerpała z męskich zabaw i dzikiego pędu na swoim rumaku, była zakomunikowana przez matkę konieczność zamążpójścia. Oczywiście, jak to w bajkach o królewnach bywa, nie mogło się obejść bez turnieju rycerskiego. Mimo, że królewna wybrała tylko jedną konkurencję, której wynik miał świadczyć o tym, kto jest godzien pojąć ją za żonę – strzelanie z łuku, to co to za królewicze, z których żaden nie trafił prosto do celu? Nie można się zatem dziwić, że Merida ku oburzeniu matki sama stanęła w szranki i… wygrała bój o swoją rękę.


W odwecie na rozsierdzonej rodzicielce dziewczyna wymknęła się z zamku, choć nigdy nie przypuszczała, ze wizyta u starej wiedźmy i prośba o pomoc będą miały tak tragiczne konsekwencje. Otrzymane od czarownicy zaczarowane ciastko zmienia królową Elinor w ogromnego niedźwiedzia, a trzech łakomych braci Meridy - w małe niedźwiadki. Teraz zagrożone jest nie tylko bezpieczeństwo królestwa, bowiem odrzuceni rywale pragną odwetu, ale także życie matki – wszak ojciec od lat poluje na niedźwiedzie.


Co zrobi Merida w takiej sytuacji? Czy wygra walkę z czasem, czy też jej matka już na zawsze pozostanie niedźwiedziem? Czego to wszystko nauczy i dziewczynę i nas, czytelników? Odpowiedzi warto poszukać w książce Merida Waleczna, wyjątkowej pozycji dla tych, którzy skrycie marzą o zostaniu księżniczką i dla tych, którzy wolą – tak jak bohaterka bajki – galopować po lesie. Niezależnie od tego, kim jesteście, nie rezygnujcie z siebie!

Link do recenzji
Inne książki autora
Mój dom
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Mój dom

Książka za pomocą plastelinowego świata, w zabawny i przystępny sposób zaznajamia młodego czytelnika z otaczającym światem. A dołączone naklejki pozwalają...

Na wsi. Moje Pierwsze Ćwiczenia
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Na wsi. Moje Pierwsze Ćwiczenia

Ćwiczenia, które uzupełniają serię  Pierwsza Encyklopedia Seria książeczek typu activity dla najmłodszych. W każdej z nich dzieci znajdą zabawy...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy