MERLIN 2: MERLIN KONTRA ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Drugi tom przygód czarodzieja Merlina oraz jego kumpli: knura Szynki i ogra Kanapki. Tym razem swarliwi bohaterowie, na skutek niewprawnych czarów małego Merlina, są świadkami osobliwej przemiany Świętego Mikołaja. Mikołaj opróżnia rodzinną wioskę Merlina z dzieci, co wydaje się bohaterom wyjątkowo niekorzystne. Ruszają w pościg za złym Mikołajem i dziećmi ukrytymi w wielkim worze. Tymczasem eliksir Merlina wpływa w całkowicie nieoczekiwany sposób na ogra Kanapkę... Komiks z wartką akcją, pełen gagów i odniesień do popkultury i polityki, ze swobodnymi rysunkami Munuery akcentującymi nagłe zmiany mimiki bohaterów i ich żywiołową gestykulację. Komiks dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych z poczuciem humoru.

Informacje dodatkowe o MERLIN 2: MERLIN KONTRA ŚWIĘTY MIKOŁAJ:

MERLIN 2: MERLIN KONTRA ŚWIĘTY MIKOŁAJ - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
KANAPKA Z SZYNKĄ, MERLINEM I MIKOŁAJEM Drugi tom udanej humorystycznej serii komiksowej. W sam raz na zimę dla starszych raczej dzieci. Taka trójka bohaterów nie zwiastuje niczego dobrego. Wyrwani wprost z arturiańskich mitów stanowią przeciwieństwo tego, co o nich wiemy. Merlin to dziecko, którego uczyć trzeba czarów, uczy go zaś świnia. A właściwie knur Szynka. A jeszcze dokładniej - czarodziej w ciele wieprzka, który stracił wiele ze swej pamięci. I jest jeszcze trzeci ich towarzysz, ogr Kanapka, którego imię wzięło się z zamiłowania do przekąsek z mięskiem dzieci. Teraz ogr od najmłodszych stroni, lęk budzi jednak nadal. I ta trójka bohaterów upolowuje pewnego dnia Mikołaja. Złapany w sidła Święty mdleje, ocucić ma go zupa, ale efekty przerastają oczekiwania przyjaciół. Mikołaj zmienia się w swoje przeciwieństwo, czyli ogra, porywa okoliczne dzieci i ucieka. Od teraz Merlin i jego ferajna wyruszają na zlot ogrów by odnaleźć Mikołaja i uratować sytuację... Scenarzysta ,,Kota Rabina" oferuje nam najlepszy z tomów serii o Merlinie. Nagrodzony zresztą album, w którym nie brak satyry czy filozofii nawet. Scenariuszowo efekt jest całkiem udany, bardzo przyjemny i lekki w odbiorze. Wprawdzie nie wszystkie rozważania bohaterów są tym, czemu bym hołdował, szczególnie w przypadku ogra po jego zmądrzeniu, nie mniej doceniam fakt, iż twórcy nie poszli w stronę łatwej, lekkiej i pustej opowiastki. Graficznie album to typowo europejskie dzieło - tak pod względem kreski, jak i kadrowania. Pomimo hiszpańskich korzeni rysownika, rzekłby że bardzo francuskie w swej stylistyce. Podobnie jest z kolorem, prostym, lekkim, o sporej pastelowej palecie, ale nastrojowym. Szczególne w stricte świątecznych scenach. I rozbrajającej mimice. To wszystko plus fajne wydanie i można komiks śmiało polecić starszym dzieciom. Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/12/14/merlin-2-merlin-kontra-swiety-mikolaj-joann-sfar-jose-louis-munuera/