OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-10-20
ISBN: 978-83-7392-610-3
Dodał/a książkę:edytka222
Olivier Rolin często bywał w Rosji. Pewnego razu natrafił na archiwalne dokumenty, złożone głównie z rysunków. Ich autorem był Aleksiej Wangengheim (o dalekich korzeniach holenderskich), zesłany na daleką północ - podobnie jak miliony innych osób za Stalina, i jak setki tysięcy innych – rozstrzelany. Naukowiec, twórca i pierwszy dyrektor służb meteorologicznych Związku Radzieckiego (w 1929 r.). Podczas lat swojego uwięzienia na Sołowkach wysyłał rysunki i kolejne karty zielnika do swojej córki, która w chwili jego aresztowania miała cztery lata. Dzięki tej korespondencji i opowieści Rolina możemy obserwować od początku do końca, a nawet jeszcze post mortem, życie ofiary terroru stalinowskiego. Aleksiej Wangengheim został rozstrzelany w listopadzie 1937 r., w tym samym czasie co 1111 innych zesłanych. Jego rodzina oficjalne zawiadomienie o śmierci otrzymała dużo później, przez długi czas zadręczając się pytaniami o powód braku wiadomości od niego. I dopiero po 60 latach śledztwo pozwoliło ustalić fakty i odnaleźć miejsce egzekucji, trzymane w tamtym czasie w tajemnicy.
Okładka - Meteorolog Dwanaście koszy ułomków
ks. Stanisław Musiał
Okładka - Meteorolog Noc z czwartku na niedzielę
Gaja Grzegorzewska
Okładka - Meteorolog Szafa
Olga Tokarczuk
Okładka - Meteorolog Powiedzieć. Cokolwiek
Janusz Szuber
Okładka - Meteorolog Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej
Bohumil Hrabal, Jozef Skvorecky, Ivan Klima
Cień jabłoni