Mężczyzna w białych butach

Dalej niż kryminał, głębiej niż dokument Rok 1991. Na poznańskim blokowisku niepozornie wyglądający mężczyzna zaczepia idącego do szkoły nastolatka. Wymyśla pretekst, żeby dostać się do jego mieszkania. Chłopiec początkowo nie podejrzewa niebezpieczeństwa…

„Mężczyzna w białych butach” trzyma w napięciu mocniej niż jakikolwiek kryminał i wciąga bardziej niż najlepsze reportaże! To powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które na początku lat 90. wstrząsnęły Polską. Wychodząc poza ramy gatunku, autorzy przedstawiają historię głośnych zbrodni seryjnego mordercy.

Bohaterowie z krwi i kości, tajemnica psychiki „Dusiciela” oraz brawurowo poprowadzona fabuła sprawiają, że emocje buzują jak podczas oglądania magazynu kryminalnego „997”. Nawet na krok nie odstępujemy mordercy i depczących mu po piętach policjantów, ale czy uda się wygrać wyścig z czasem i uratować chociaż jedno niewinne życie?

Informacje dodatkowe o Mężczyzna w białych butach:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2016-08-03
ISBN: 978-83-7976-464-8

Kup książkę Mężczyzna w białych butach

Mężczyzna w białych butach - opinie o książce

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Wstrząsająca historia o potworze, który miał sumienie. Smutna, prawdziwa historia, która wciąga jak najlepsze kryminały. Waldemar Ciszak i Michał Larek podjęli się opisania historii poszukiwania seryjnego mordercy, który w latach 90. siał postrach wśród blokowisk w całej Polsce. Wobec niedawnych kontrowersji wokół wyjścia na wolność Trynkiewicza, oczywistej zasadności kary śmierci dla morderców, kosztów utrzymania więźniów i późniejszego dozoru realizowanego bardzo doraźnie sprawa Dusiciela jest bardzo aktualna. Mężczyzna w mundurowej czapce, który gwałci i morduje chłopców - jego psychika i dzieje muszą być ściśle powiązane, a próby ujęcia niemal automatycznie podnoszą ciśnienie i przykuwają uwagę. Autorzy perfekcyjnie spletli reportaż przedstawiający chronologię wydarzeń, policyjne dochodzenie i wspomnienia oficera prowadzącego sprawę. W trakcie lektury można płynnie przejść od prób identyfikacji mordercy do jego działań i przeżyć, od bezpośredniego ujęcia do jego zeznań i wstrząsającego obrazu wykolejenia. Szczególnie szokująca jest dwoistość antybohatera - z jednej strony coś go pcha do ohydnych czynów, potrafi później opowiadać o nich głosem wypranym z emocji, z drugiej - miewa przebłyski sumienia, świadomości potworności czynów, załamania podczas przesłuchania. Bardzo dynamiczne tempo akcji sprawia, że porównania do programu 997 Fajbusiewicza są jak najbardziej na miejscu (zresztą pojawia się on również w książce). Nawet same zakończenia rozdziałów czy ich części, przerwania fabuły w odpowiednich miejscach sprawiają, że odczuwamy niejaką telewizyjność podczas lektury - ale nie jest to z pewnością sucha lektura scenariusza. Poza emocjami wokół działań policji wnikamy też w psychikę potwora, którym stał się człowiek, który w innych okolicznościach mógłby być normalnym członkiem społeczeństwa. Nieprzypadkowo sięgnąłem po tę książkę zaraz po horrorach - i niezawodnie udowodniła, że największa groza kryje się w człowieku. Pozycja obowiązkowa zarówno dla miłośników kryminałów, jak i badaczy ludzkiej psychiki.

Nietypowy reportaż o nietypowych zbrodniach. Nietypowych, bo dokonywanych w zasadzie bez powodu na przypadkowych osobach - młodych chłopcach. Zbrodniach, które zabijały nie tylko dzieci, ale także ich rodziny, a których sprawcą okazał się "facet z sąsiedztwa". Typowy, nijaki, łatwo stapiający się z tłumem, strachliwy i panicznie bojący się bólu. Ktoś, kto potrafił mordować z zimną krwią najbardziej niwinne istoty, a jednocześnie trząsł się o każdy włos na swojej głowie.

Książka ukazuje mordercę z dwóch stron, z jednej jako osobę, która o dokonanych zabójstwach potrafi opowiadać z fotograficzną dokładnością, bez mrugnięcia okiem, a z drugiej jako skruszonego, bojaźliwego człowieka, któremu wstyd nie pozwala opisać pozostałych czynów, tj. pedofilii. Interesujący w tym wypadku jest fakt, że zbrodniarz wstydzi się opowiadać o czymś, czego nie wstydził się dokonać w rzeczywistości - w dodatku wielokrotnie. Najgorszym pozostaje jednak fakt, że książka nie jest zwykłą fikcją literacką, a opisem najprawdziwszych wydarzeń i tragedii wielu polskich rodzin, które już nigdy nie znajdą odpowiedzi na pytanie "dlaczego?".

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981