Miasto Feniksa War*saw everything

Jednym z najciekawszych wydarzeń ubiegłorocznych obchodów 64 rocznicy Powstania Warszawskiego była niewątpliwie wystawa Miasto Feniksa War*saw everything. Jej popularność wynikała z prostego i jednocześnie bardzo wymownego pomysłu połączenia ze sobą zdjęć wykonanych podczas Powstania Warszawskiego z dzisiejszymi ujęciami tych samych miejsc. Tłumy oglądające wystawę na żywo, 200.000 odsłon strony internetowej i duże zainteresowanie mediów skłoniły nas - jej autorów - do rozwinięcia tej oryginalnej koncepcji. Album Miasto Feniksa War*saw everything jest bezpośrednią kontynuacją wystawy o tym samym tytule. Rozbudowany o 32 nowe fotomontaże materiał jeszcze szerzej i mocniej uświadamia jakim miastem jest Warszawa i jakimi ludźmi są Warszawiacy. Ze zbiorów Muzeum Powstania wybraliśmy zdjęcia przedstawiające nie tylko miasto, ale przede wszystkim ludzi. Codzienne dramaty uczestników Powstania połączyliśmy ze spokojnym (na ogół) życiem współczesnych mieszkańców naszego miasta. W ten sposób pragnęliśmy pokazać, że siłą Warszawy są właśnie jej mieszkańcy - niezwykli ludzie, których kreatywność i dynamika pozwoliły podnieść się miastu ze zniszczeń. Oprócz tego album zawiera zdjęcia budynków, zabytków i chwytających za serce ruin. Wybraliśmy zdjęcia miejsc, które znają wszyscy Warszawiacy, a jednocześnie takich, których wojenny wygląd jest zaskakująco różny od dzisiejszego - ma to pokazać przemianę Warszawy i uzmysłowić piętno, które Powstanie w niej odcisnęło. Każdy z fotomontaży opatrzony jest również zdjęciami źródłowymi, z których powstał oraz opisami w języku polskim i angielskim. Nadzór nad wysokim poziomem merytorycznym albumu sprawował varsavianista Jarosław Zieliński oraz historycy związani z Muzeum Powstania Warszawskiego. Honorowy patronat nad albumem objęła Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mamy nadzieję, że tak bogaty materiał pozwoli czytelnikom spojrzeć na Warszawę z nieznanej dotąd perspektywy. Chcieliśmy namalować obraz miasta nie tylko tragicznie dotkniętego przez historię. Zależało nam, aby Miasto Feniksa pokazywało przede wszystkim ogromną żywotność Warszawy - jej zdolność do podniesienia się z upadku i siłę potrzebną do ciągłego rozwoju. Wierzymy, że to się udało.

Informacje dodatkowe o Miasto Feniksa War*saw everything:

Wydawnictwo: Grupa Image