Opis ksiązki
Kup Teraz

Miasto i psy

Ocena ( 6 osób )
4.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-1202-2
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Pierwsze polskie nieocenzurowane wydanie debiutanckiej powieści Mario Vargasa Llosy! Ukazaniu się Miasta i psów w 1962 roku towarzyszyła atmosfera skandalu. Pisarza oskarżono o stworzenie fałszywego wizerunku szkoły wojskowej Leoncio Prado w Limie, a książkę publicznie palono. Mimo to Miasto i psy stały się jednym z najgłośniejszych debiutów, zapoczątkowując zainteresowanie literaturą iberoamerykańską na świecie. Kadeci o wdzięcznych imionach Jaguar, Boa, Poeta, Cava umilają sobie internatowe życie, rżnąc w karty, wykradając nauczycielowi testy, przemycając papierosy, prowadząc rozwiązłe życie seksualne, opowiadając sobie o dziewczynach oraz upijając się w melinie pewnego cwaniaka. Ale jeden z chłopców, zwany Niewolnikiem, nie będzie mógł się dostosować i stanie się ofiarą kolegów. Miasto i psy to bezlitosne obnażenie prawdy o instytucji wojska, wynikające z bolesnych doświadczeń autora. Opowieść o fali, rygorze, hierarchii oraz buncie młodych kadetów, tworzących w ramach odwetu własne, równie drastyczne prawa i zasady. Konflikty rozgrywające się za murami elitarnej szkoły ukazują anachronizm społeczeństwa, stanowią bezlitosną krytykę kastowości, tyranii i demaskują mit brutalnego macho. W książkę zostały wpisane wątki autobiograficzne, dotyczące nie tylko traumatycznych przeżyć szkolnych, ale także nieznanego ojca, roli matki, przeprowadzki do Limy, poczucia obcości i pierwszych miłości pisarza.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,hiszpańskie,
#kadeci #brudny realizm #trudy życia #Ameryka Łacińska
Narracja jest co najmniej dziwna, żeby nie powiedzieć trudna. Wśród kilku bohaterów - kadetów szkoły wojskowej - głos zabiera co raz inny z nich. Nie jest to jednak w żaden sposób zaznaczone i muszę przyznać, że przez pierwszą 1/3 książki byłam dosyć zagubiona.
Kiedy już przyzwyczaiłam się do sposobu pisania mogłam skupić się na treści. I zdziwiłam się jak bardzo realia brutalnej szkoły wojskowej i ślepa dyscyplina i hierarchia dają się porównać do rzeczywistości studiowania w Polsce. Nie dosłownie oczywiście, u nas nikt po pysku nie dostanie... A jednak sposób traktowania przez "wyższych rangą" czy ignorancja jest dokładnie taka sama.
Nie jest to utwór łatwy i przyjemny, w zasadzie trzeba się przez niego przedzierać wszystkimi siłami, ale na pewno wart jest tych wysiłków.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Od pierwszych stron książki "Miasto i psy" wyraźnie daje się zauważyć, że nie będzie to łatwa lektura. Jednak lubię tego typu wyzwania.
Narracja w książce prowadzona jest dwojako: częściowo przez narratora zewnętrznego, a częściowo przez któregoś z uczestników wydarzeń. Niemal każdy narrator relacjonuje wydarzenia w innym stylu. Często tylko po tym można domyśleć się, kto właśnie nam opowiada historię. Dlatego też trzeba być bardzo skupionym i czujnym, by zrozumieć tekst, ponieważ znaki interpunkcyjne oraz długość zdań powodują pewną destabilizację treści.
W "Mieście i psach" Mario Vargas Llosa opisuje koszary i relacje kadetów - wpółtowarzyszy niedoli. Ci młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym (!) potrafią kierować się tak płytkimi pobudkami, że ich zachowanie szokuje, wywołuje odrazę i obrzydzenie. Jednocześnie pragną ustabilizowanego życia rodzinnego. Ogólnie wojsko nie jest przedstawione w pozytywnym świetle. Pomimo tego, iż jest to literatura o mężczyznach, to z jej stron możemy dowiedzieć się również o sytuacji kobiet w Peru w latach sześćdziesiątych.
"Miasto i psy" jest lekturą wytrawną. Przypomina smak wina, oliwek czy yerba mate. Skosztowane po raz pierwszy nie wywołują endorfin, a jednak coś do nich przyciąga, aby spróbować ponownie i kolejny raz ... aż człowiek zaczyna się delektować. Czyta się tę książkę powoli, delektując się właśnie.
Pomimo tego, iż był to powieściowy debiut Llosy, z kart książki wyłania się nam pisarz doświadczony. Literackie i pokojowe nagrody Nobla często przyznawane są ze względu na politykę, jednak w tym przypadku mamy całokształt: człowieka, który zajmuje się polityką i jednocześnie wybitnie włada piórem.
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Jedna z najwspanialszych książek, które czytałam.
Wstrząsająca. Mocna. Na długo pozostaje w pamięci.
Na pewno jeszcze po nią sięgnę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ejasio Linia koment
Przeczytane:2014-09-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lady_foe Linia koment
Przeczytane:2014-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów