Miasto Popiołów

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2009-11-15
ISBN: 978-83-7480- 135-5
Dodał/a książkę:KasiaR
Recenzja - Miasto Popiołów
Zapierająca dech w piersiach kontynuacja "Miasta kości"!!!

Cassandra Clare jest cool. Jest uzależniona od plotkarskich blogów, podróży po świecie I do tego pisze całkiem fajne rozrywkowe książki! Jej pierwsza powieść "Miasto Kości" jest bestsellerem w Polscei na świecie! Trafiła przebojem na wszystkie listy bestsellerów w Polsce.

Clary Fray ma poważny problem. Jej najlepszy przyjaciel, Simon, zakochał się w niej, a walczący ze demonami Jace, może być jej bratem, jej mama leży w śpiączce w szpitalu - ach, a czy wspomnieliśmy już że zły facet Valentine wzywa armię demonów aby przejąć kontrolę nad światem? Wystarczy tego aby każda normalna dziewczyna zaczęła wrzeszczeć rozpaczy, ale Clary nie jest zwyczajną dziewczyną - jest Nocnym Łowcą , pogromczynią wampirów i w książce Cassandry Clare "Miasto Popiołów" jej życie staje się bardzo skomplikowane. Mimo magicznych elementów "Miasto Popiołów" nie jest z cała pewnością ani bajką ani książką fantasy. Autorska wizja współczesnego Manhattanu jest ostra i konsekwentna, wojownicy mają oczy podkreślone mieniącym się tuszem i noszą modne skórzane spodnie a wróżki urządzają odjazdowe imprezy. Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji wątek trzyma czytelnika w stałym napięciu i nieświadomości a opisy bohaterów są tak dokładne, że można sobiez łatwością ich wyobrazią. Co więcej, prawdziwym powodem, dla którego nie będziesz mógł odłożyć "Miasta Popiołów" to jego zadziwiające postaci. Dramat rozgrywający się między Clary i jej przyjaciółmi tak Cię wciągnie, że ledwie zauważysz że noszą miecze anielskie, jeżdżą na latających motorach i zmieniają się w wampiry.

Clary jest sprytna i zaradna - dokładnie taka jaką chciałbyś mieć u boku podczas ataku demona. Nie jest tylko walczącą z wampirami heroiną ale również nastolatką rozdartą pomiędzy romantycznym uczuciem do wampira, którym stał się jej przyjaciel Simon a miłością do Jace, fascynującego Nocnego Łowcy, pełnego uroku gościa, który być może jest jej bratem? Na pewno nie oprzesz się wspaniałemu Jace'owi. Miłosny trójkąt jest niesamowity ale autorka doskonale go rozwija.

Oczywiście nawet najzagorzalsi miłośnicy fantasy będą całkowicie usatysfakcjonowani szybkimisekwencjami walki. Ale uwaga, doskonałe przedstawienie przez Cassandrę Calre ciemnych siłwojsk Valentine'a może być przerażające i trochę odrażające.
Recenzja
slk Linia koment
Na półkach:

„Miasto popiołów” Cassandry Clare to doskonała kontynuacja poprzedniej powieści tej autorki – „Miasta kości”. To również środkowa część cyklu wywołującego sporo zamieszania na polskim rynku powieści fantasy dla młodzieży, których bohaterami są wilkołaki, wampiry oraz inne istoty należące do królestwa ciemności.

Gdy świat Clary Fray zawalił się po tym, jak dowiedziała się, że wszystko, czego o niej i jej rodzinie nauczyła ją matka, jest fikcją, gdy sama matka od pewnego czasu tkwi w śpiączce, gdy mężczyzna, którego kochała, okazał się jej bratem, dziewczyna za wszelką cenę pragnie wrócić do norma

EvilAngel16 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Część druga lepsza niż pierwsza! Arogancja Jace'a już mi tak bardzo nie przeszkadzała. Rozumiem jego uprzedzenie do Inkwizytorki Imogen, też bym się do niej tak odnosiła. Irytowało mnie jej uprzedzenie do Jaca'e. Dlaczego nie mogła go po prostu wysłuchać do końca, tylko od razu osądzić, że kłamie?! Fajnie, że Simon jest wampirem, przynajmniej teraz można go znieść. Ciekawa jestem, jak w filmie zrealizują scenę bitwy na statku. To był mój ulubiony moment:-) Nie mogę się doczekać filmu, na szczęście do jesieni nie pozostało wiele czasu...
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Zdecydowanie bardziej przepełniona akcją niż pierwsza część cyklu. Nie można było się przy niej nudzić! Trochę rozczarowała mnie końcówka, ale na szczęście są kolejne tomy. Jace zaczął mnie denerwować, bo stał się zbyt łagodnym i mało wyrazistym bohaterem, natomiast Clary, która nie przypadła mi do gustu już w pierwszej części, tutaj trochę zyskała. Nie mogę doczekać się przeczytania kolejnej części, ciekawi mnie co będzie z zakazaną miłością dwójki bohaterów.
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Kiedy zakończyłam przygodę z „Miastem kości cieszyłam się, że nie muszę z utęsknieniem wyczekiwać na kolejny tom, ponieważ „Miasto popiołów” było w zasięgu moich rąk. To chyba najprzyjemniejsze uczucie, kiedy nie trzeba walczyć z niedosytem i snuć domysłów, tylko nadal obcować z bohaterami poznając kolejne zawiłości ich losów.

Życie Clary weszło na nowe tory, dziewczyna nie tylko odkryła swoją tożsamość, ale poznała prawdę o otaczającym świecie, pełnym magii i nadnaturalnych stworzeń. Spotkała też prawdziwego ojca i dowiedziała się, że chłopak, któremu oddała serce jest jej bratem. Dziewczyna próbuje wszystko sobie poukładać i odnaleźć się w nowej sytuacji, ale kłopoty Jace sprawiają, że nastolatka własne sprawy musi odłożyć na dalszy plan. Pokrewieństwo chłopaka z Valentinem powoduje, że niektórzy tracą do niego zaufanie i posądzają o mało honorowe zachowanie. Jace może uratować tylko proces, ale to nie jedyne problem stojący przed Nocnymi Łowcami, gdyż w mieście ktoś zaczyna mordować mieszkańców Podziemnego Świata wysysając z nich krew. Podejrzenie pada na wampiry, ale czy rzeczywiście Nocne Dzieci mają z tym coś wspólnego?

Kolejny raz Cassandra Clare zabrała mnie w magiczną podróż i zamydliła oczy iluzją, żeby na koniec pozostawić mnie z mętlikiem w głowie i niedosytem. Wciągnęła mnie w swoją „grę” i sprawiła, że wraz z bohaterami dążyłam do rozwiązania kolejnych zagadek. Dała mi nawet przewagę zdradzając jedną z większych tajemnic, ale zaspokojona ciekawość wcale nie przyniosła mi ukojenia, tylko dodatkowo podsyciła napięcie. Oczekiwanie na moment, kiedy sami zainteresowani dowiedzą się prawdy nie było wcale łatwe, a kiedy czułam, że to już, autorka szybko rozwiewała moje nadzieje. Tak, podczas lektury nie ma czasu na wytchnienie, a konstrukcja fabuły sprawia, że czytelnik przez cały czas pozostaje w wirze wydarzeń i nie jest w stanie przewidzieć, jakie atrakcje czekają go na kolejnych kartach powieści.

Sami bohaterowie bardzo dobrze sprawdzili się w swoich rolach i wzbudzili moje uczucia. Wobec większości z nich nie potrafiłam pozostać obojętna. Postacie są dopracowane i wiarygodne. Bardzo podoba mi się, że w tej książce nie ma ideałów i nawet najczarniejszy charakter wzbudza pewne pozytywne odczucia w czytelniku. Przypadła mi do gustu kreacja Jace -  bezczelnego, pewnego siebie młodzieńca, mającego w sobie ten rodzaj uroku, który porusza kobiece serce. Zaskoczyła mnie Clary, która z przeciętnej nastolatki zmieniła się w dziewczynę twardo stąpającą  po ziemi, gotową poświęcić wiele dla większego dobra. Valentine - nie okazał się najlepszym przykładem ojca i choć nie zawsze podobało mi się jego zachowanie, to muszę przyznać, że podziwiam jego determinację, spryt i oddanie sprawie, w którą wierzy. Pojawiają się też nowe postacie, które dodają historii pikanterii i wzbudzają emocje czytelnika.

„Miasto popiołów” zaczarowało mnie swoim klimatem i niepowtarzalnymi wrażeniami towarzyszącymi mi podczas lektury. Autorka zadbała abym nie zdążyła się znudzić. Pozwoliła mi jeszcze bardziej wejść w wykreowaną rzeczywistość, przedstawiając kolejnych mieszkańców Podziemnego Świata. Odkryła przede mną emocje we wzajemnych relacjach bohaterów, którzy nie tylko musieli walczyć z dobrze znanym wrogiem, ale i własnymi uczuciami. Wydawać by się mogło, że trójkąt miłosny Jace-Clary-Simon nie powinien istnieć, ale wcale nie jest łatwo zmusić serca do poddania się argumentom rozumu.

W tej książce znajdziecie wszystko, co niezbędne do przeżycia fantastycznej przygody: ciekawą i opartą na solidnych fundamentach rzeczywistość, wiarygodnych i nieprzeciętych bohaterów, intrygi, tajemnice i walkę z twardym i zdecydowanym przeciwnikiem, który jeszcze nie odkrył wszystkich kart. Nie zabraknie też uczuć, magii, zaskakujących zwrotów akcji i powrotów do przeszłości. Jeżeli potrzebujecie całkowitego oderwania od rzeczywistości i macie ochotę zabrać swoją wyobraźnię na wspaniałą ucztę to ta lektura jest dla Was.

jagusia0309 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Po przeczytaniu pierwszej części ,,Darów Anioła", czyli ,,Miasto Kości" byłam bardzo zadowolona. Książka bardzo mi się spodobała i nie mogłam się doczekać, kiedy sięgnę po kolejną część. Książka ,,Miasto popiołów" bardzo szybko mnie wciągnęła. Byłam jej ciekawa, więc inaczej być nie mogło. Z wielką chęcią pochłaniałam wszelkie szczegóły nowych przygód bohaterów, które żywo mnie zainteresowały. ,,Miasto popiołów" jest po prostu świetne i nie da się go nie polubić. Zakończenie sprawiło, że zapragnęłam natychmiastowego zapoznania się z dalszą częścią. Nie mogę zrobić nic innego jak polecić czytanie tej serii.
Zetka_Siedlce plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Wypożyczone (2014),
Książkę czytało się bardzo dobrze, więc ciężko było się oderwać. Żałuję, że nie mam pod ręką kolejnego tomu, żeby móc zabrać się za czytanie i dowiedzieć się jak dalej potoczą się losy bohaterów.
kobra18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Kontynuacja serii o Nocnych Łowcach. Bardzo fajna, choć nie tak dobra jak 1 część. Pozytywnie zaskakuje i sprawia, że czytelnik z pewnością przeczyta kolejne części. Czyta się ją z przyjemnością i momentami z zapartym tchem.
dhampirka19 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Koffam
Koffam
Jest tutaj coś co było w poprzedniej części.
Akcja pędzi jak rozpędzony pociąg po czym robi tak nieoczekiwany zwrot, że aż dziw, że ten 'pociąg' się nie wykoleił. I to jest znakomite!
Perfekcyjnie się czyta chociaż...
Simon umiera by obudzić się jako wampir, potem Valentine go zabija, ale... i tutaj bym się nie spodziewała, że tak się zakończy ta sytuacja. Jace znajduje Simona, który o dziwo jeszcze żyje i... daje mu się napić swojej krwi żeby ten, nie umarł. Oczywiście, robi to dla Clary, która już wcześniej go prosiła żeby znalazł Simona i przyprowadził.
Następnym takim zaskoczeniem, a może nie? jest już sama końcówka książki.
Jace przyrzeka Clary,że będzie dla niej tylko bratem, a wcześniej Simon mówi, że nie będą razem; co prawda on ją kocha, ale Clary widocznie woli Jace'a od chłopaka, którego zna całe życie i jest jej najlepszym przyjacielem.
Simon zaczyna powoli 'zdrowieć' z choroby zwanej 'Clary', jako wampir zaczyna dostrzegać inną dziewczynę-wilkołaka, co prawda nie czuje do niej tego, co do Clary, ale myślę, że to może się zmienić.
Oczywiście lepiej by dla niego tak było, bo jeżeli to się nie stanie to Simon będzie dla Clary jak Luke dla matki dziewczyny.
Tu można powiedzieć, że historia lubi się powtarzać....
Ale z drugiej strony; po wysłuchaniu takich wypowiedzi z ust chłopaków, można powiedzieć, że faceci potrafią tylko łamać serca.
Clary, oczywiście nie może stać na drodze do przyszłej miłości Simona do wilkołaczycy, ale...
I tu przydałby się ktoś trzeci kto nie będzie ani bratem Clary ani jej najlepszym kumplem...

aa wracając do tytułu, to myślę, że chodzi tu po prostu o aluzję do zbrodni w mieście kości, o Cichych Braci. Masowe zbrodnie dokonane na Cichych Braciach, ich całkowite wytępienie; ciała zmienią się w proch, lub spalone,- w popiół.

Pożądamy tego, czego nie możemy mieć.
Ale czy to prawda? No, może nie do końca, bo w pewien sposób Jace i Clary mogli ze sobą być dopóki nie poznali prawdy o sobie. Ale czy to oznacza, że nie wykorzystali w pełni szansy danej im przez los?
Tutaj budzi to już pewien niesmak, -zakochane w sobie na zabój rodzeństwo. Trochę to już jakiś poziom, być może natury filozoficznej. Jak 'być albo nie być?', kochać albo nie, kochać czy nie? Przecież gdyby nie wiedzieli, że są rodzeństwem, mogliby tworzyć całkiem dobrą parę. A jednak tak już chyba nie będzie...
Niezależnie od tego, co będziemy o sobie myśleć, zawsze pozostaniemy ludźmi z krwią, z którą się urodziliśmy...

,,Usta miał miękkie, delikatniejsze niż Jace, a ręka spoczywająca na jej szyi była ciepła i delikatna." -I takie pocałunki są najlepsze, lekkie i delikatne jak skrzydła motyla, a uzależniające i budzące pożądanie, które ciężko odeprzeć.
Więc, z tego cytatu można wywnioskować, że Clary powinna być z Simonem, a Jace być 'tylko bratem'.
Ale czy dziewczyna stanie na przekór sobie i będzie z chłopakiem, który jest dal niej tylko przyjacielem?
Myślę, że nie. I tu historia się powtarza.
Jocelyn, matka Clary, wybrała Valentine'a, nie Luke'a, więc niewątpliwą rzeczą jest, że Clary również nie wybierze przyjaciela, czyli Simona.

Jednak szkoda chłopaka, jeżeli miałby żyć w cieniu i nigdy nie zaznać odwzajemnionej miłości...

To, że Simon jako człowiek nie miał najlepiej u boku Clary (zamiana w szczura), potem zabity i odrodzony jako wampir, -był na granicy 'kolejnej śmierci', -pokazuje, że człowiek ingerując w paranormalne rzeczy, nie zawsze musi wyjść z tego cało.

Istota ludzka 'wtrącając się' w sprawy natury zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie i wszystko się zaczyna 'psuć'. Może być to taka aluzja do realu, jak na przykład ingerencja człowieka, czyli na przykład, -więcej samochodów =więcej spalin =zaburzona równowaga =powiększanie się dziury ozonowej...
Może to być taka aluzja, ale nie musi. Być może to po prostu tak zostało napisane...

Jednak, gdy zaraz na początku 2cz. 'Darów anioła', czy końcówki 1cz., Clary trochę ślepo wierzy, że jeżeli Jace przyjdzie do jej mamy do szpitala, ta się obudzi;
pokazuje to, że ludzie czasami za bardzo wierzą w swoje możliwości lub siły innych...

Jace i Valentin; ojciec i syn. Pomimo tego, że Jace jest świadomy tego, że jego ojciec nie jest dobry, chłopak ma problem żeby w to uwierzyć, z powodu więzi, która ich łączyła. Pamięta, że będąc dzieckiem miał ojca, który dawał mu wszystko czego zapragnął, nauczył go też wszystkich zdolności, które teraz mu się przydają w życiu. Ale pamięta też jak dostał od ojca orła. Miał nauczyć ptaka posłuszeństwa, ale on nauczył go kochać, przez co Valentine skręcił orłowi kark...
Może to trochę za mało, żeby kochać bądź nie, ale gdy przybrani rodzice chłopca odwracają się od niego, Jace wyrusza na spotkanie z ojcem...

Tylko, że teraz będą musieli stanąć po przeciwnych stronach...

Walka dopiero się rozegra,..
w sercu...

I takie powinny być lektury, niby zwykłe, a nauczyciele mogliby z nich różne wątki 'powyciągać'...

Must read! Must have!
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kontynuacja serii Darów Anioła jest tak samo wspaniała jak pierwsza :-)
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Druga część "Darów Anioła" jest trochę bardziej nużąca od poprzedniej, ale i tak ma w sobie coś dzięki czemu potrafimy przeczytać ją w jeden wieczór. W tym tomie pojawia się wiele nowych postaci, w sumie dobrze, dzięki temu nie popadamy w nudę. Ale jeden wątek, na którym najbardziej mi zależy ciągle nie został wyjaśniony (chodź i tak podejrzewam jak się skończy, a w każdym razie mam nadzieję). Ciekawą postacią w tej części jest Inkwizytorka. Jest ona bardzo złożoną postacią, zarówno negatywną jak i pozytywną. Już nie mogę się doczekać aż sięgnę po kolejną część.
Malgorzata88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,Cassandra Clare - Dary anioła,
Clary i Jace nie najlepiej sobie radzą w roli rodzeństwa.
Jace oczywiście umie sobie dobrać porę na uwięzienie w cechach Cichego Miasta, bo szlabany bez zabójstw w tle są dla niego za nudne...
A wizyta w Jasnym Dworze... uwięzienie lub pocałunek od tego kogo pragnie, może uwolnić Clary. Simon biedny załamany pierwsze co robi leci do wampirów... i co następuje jego przemiana, a on mi tak nie pasuje na wampira.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Ulubione,
Wow - powiem, że wszystko się rozkręca, przeczytałam w ciągu jednego dnia i jestm pod wrażeniem. Tyle się dzieję, że czasem cięzko nadążyć. Clarisa ma naprawdę zakręcone życie, i mieszaninę uczuciową. Z dziewczynki staje się silną kobietą -prawdziwym Nocnym Łowcą Natychmiast zabieram się za następną część i mam nadziję, że kolejny tom będzie na podobnym poziomie:)
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
,,Miasto popiołów" zaczarowało mnie swoim klimatem i niepowtarzalnymi wrażeniami towarzyszącymi mi podczas lektury. Autorka zadbała abym nie zdążyła się znudzić. Pozwoliła mi jeszcze bardziej wejść w wykreowaną rzeczywistość, przedstawiając kolejnych mieszkańców Podziemnego Świata. Odkryła przede mną emocje we wzajemnych relacjach bohaterów, którzy nie tylko musieli walczyć z dobrze znanym wrogiem, ale i własnymi uczuciami. Wydawać by się mogło, że trójkąt miłosny Jace-Clary-Simon nie powinien istnieć, ale wcale nie jest łatwo zmusić serca do poddania się argumentom rozumu.

karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
Miasto Popiołów ... kontynuacja bestselerowych Darów Anioła, którą skończyłam w dwa dni. Nie jest źle!
Książka ponownie mnie wciągnęła, a w świat Nocnych Łowców. W fabule było dużo akcji, w końcu opowiada ona o bitwie. Jednak było również za dużo Simona a za mało Jace'a. Ja osobiście jestem fanką blondyna, a w książce, no cóż pojawiał się bardzo rzadko, a ze względu na jego rzekome pokrewieństwo z Clary nie było tam żadnych scen, na które ja tak czekałam. Żadnego przekomarzania, i kłótni, które kończyły się pocałunkami. No może jedna ale to się nie liczyło, wkońcu byli rodzeństwem. Nie wyjaśniła się w tej części sprawa ich więzów rodzinnych, jednak ja w nie absolutnie nie wierzę. Cassandra Clare nie napisałaby sześciotomowego cyklu o rodzeństwie. Mam przynajmniej taką nadzieję.
W tej części jednak bardzo szkoda mi było Simona. Chłopak dwa razy prawie umarł, no i to co widział w Jasnym Dworze ... ja bym nie wytrzymała.
Podsumowując książka była naprawdę dobra, a ja już zabieram się z jej kontynuację. Polecam !
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Trzeba tej książce przyznać trzy rzeczy: czyta się ja jednym tchem, ma tak przerażająco dużo wad że człowiek zaczyna się zastanawiać po co to czyta, sprawia że każdy czuje się jak nastolatek. Chyba ta trzecia rzecz najbardziej mnie urzeka i przyciąga, dzięki tej książce czuje się jakbym znowu miała 16 lat. Niestety tyle nie mam więc do książki nie mogę podejść bezkrytycznie, szczególnie jeżeli niektóre rzeczy tak bardzo rzucają się w oczy. Najbardziej dotknął mnie fakt, że autorka czasami sama się gubi np. opisuje wydarzenia które według narracji wydarzyły się 'parę tygodni temu' jednak jedna z bohaterek opisuje je jako coś co wydarzyło się wczoraj. Czytelnicy z dużym doświadczeniem niestety wyłapią takie nieścisłości, jednak mimo wszystko... czytanie tej książki sprawiło mi przyjemność dlatego mam zamiar kontynuować serię.
Tala_1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Do recenzji,Mam,Ulubione,
Nic już nie będzie takie jak dawniej...

Co zrobić gdy mamy wrażenie, że całe nasze życie legło w gruzach? Gdy zostaliśmy boleśnie uświadomieni, iż osoba którą obdarzyliśmy uczuciem jest z pewnego punktu widzenia, nieodpowiednia? Wypadałoby zapomnieć i żyć dalej. Ale tak się nie da. Nie wtedy gdy matka leży w szpitalu w śpiączce, a my dowiadujemy się prawdy o swoich talentach i pochodzeniu. Właśnie z taką sytuacją musi borykać się Clary Fray, bohaterka serii Dary Anioła. Miasto popiołów jest drugim tomem cyklu, którego autorką jest Cassandra Clare.

Clary chciałaby, aby jej życie z powrotem stało się normalne. Wie jednak, że to nie możliwe ponieważ należy do rasy Nefilim - Nocnych Łowców, którzy stoją na straży ludzkości przed demonami oraz Prawa świata podziemnego. Gdyby tego było jeszcze mało, okazuje się, iż jest także córką człowieka, który pragnie obalenia Clave, który kilkanaście lat temu wywołał Powstanie w Idrisie (krainie zamieszkiwanej przez większość Nocnych Łówców). Wraz z tą wiadomością spada na dziewczynę kolejna, która rozbija jej serce na kawałki. Jace, chłopak którego obdarzyła miłością okazuje się być... jej bratem. Clary musi radzić sobie z tym uczuciem i ponownie stanąć oko w oko z Valentinem (własnym ojcem) w walce o kolejny z Darów Anioła. Kto wyjdzie z tego zwycięsko? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce Simona, najlepszego przyjaciela Clary, który jest w niej zakochany po uszy?

Niby byłam przygotowana na to jak bardzo wciągają historie wychodzące spod palcy Cassandry Clare, ale szybko została wyprowadzona z tego błędnego założenia. Tego po prostu nie da się przewidzieć! Już sam prolog nie tylko stworzy odpowiednio mroczny klimat, ale także sprawił, że miałam wrażenie zamknięcia w klatce w której słowa stanowią jej solidne i nieprzeniknione pręty z jakich nie sposób się uwolnić. Jak już raz zaczęłam ją czytać to nie było mowy, aby skończyć od tak. Zawsze było, że to ostatnia strona lub rozdział. Nawet gdy sytuacja naprawdę wymagała całego mojego skupienia na tu i teraz, a nie na książkowej rzeczywistości, to i tak co kilka kilkanaście minut musiałam chociaż na chwilę zajrzeć do powieści aby przekonać się jak fabuła rozwija się dalej. Po prostu lektura Miasta popiołów sprawiła, że jeszcze bardziej pokochałam cykl, którego ta książka jest częścią.

Fabuła jak zawsze jest doskonale przemyślana i rozplanowana w taki sposób, aby nawet przez chwilę się nie nudzić. Wszystko dzięki ciągłym zwrotom oraz zupełnie nowym tajemnicom, co i rusz ,,wypływającym" na powierzchnię. Trzeba również przyznać, iż autorka Darów Anioła ma niebywałą wyobraźnie oraz ogromny talent uwidaczniający się przede wszystkim w naprawdę dokładnych i szczegółowych opisach, które mimo tego nie wprawiają w irytację swoją drobiazgowością, podczas czytania. Poza tym Clare doskonale wie jak stopniować napięcie, w dużej mierze po przez ciągłe zmiany tempa akcji, które raz pędziło do przodu jak szalone, aby na kolejnej stronie zwolnić porównywalnie do tempa dość leniwie płynącego strumyka.

Jedyne do czego mogłabym się czepnąć i co wynika tylko z moich osobistych przekonać, to dosyć rozwinięty wątek pomiędzy Clary i Simonem. Strasznie nie lubię gdy pomiędzy parę moich ulubionych bohaterów, a takimi właśnie są Jace i Clary, wpycha się z butami ktoś trzeci. Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że nie chodzi o motyw trójkąta miłosnego, a o zwyczajne przekonywanie, że on nie jest dla Ciebie. Przecież to niby jest jasne po pierwszy tomie, ale przecież nie da się uniknąć niewielkich spojlerów kiedy na rynku przemykają już kolejne tomy serii. To naturalne, że co niektórych rozwiązań można się domyślić tylko na podstawie blurbów dalszych części. Właśnie dlatego, iż mniej więcej wiem co i jak się dalej ułoży pomiędzy tą dwójką, to wkurzały mnie niektóre przemowy lub zachowania Simona.

Podsumowując. O fenomenie Miasta popiołów, jak i całej serii, mogłabym pisać jeszcze długo, ale jaki w tym sens? Tych, którzy znają i kochają twórczość Cassandry, nie trzeba przekonywać. Natomiast osoby, które jeszcze nie miały z nią przyjemności z lekturą któregokolwiek tomu Darów Anioła, powinny jak najszybciej to zmienić, a moja recenzja niech będzie leciutkim przedsmakiem tego czego mogą się spodziewać. Gorąco polecam!

Violy plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,
Zaraz po skończeniu "Miasta Kości", zabrałam się za czytanie kolejnej części bestsellerowej serii "Darów Anioła" Cassandry Clare. Zaliczam ją do tych, po której zostaje ogromna satysfakcja, ale także niedosyt. Są bowiem książki, które potrafią spędzać sen z powiek, a "Miasto Popiołów" z pewnością do nich należy. Czy tak jak ja jesteście ciekawi jak potoczyła się zakazana miłość Clary i Jace'a? No to zaczynamy...

Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nefilim, Nocnymi Łowcami. Pilnują oni praw nadanych im przez Razjela. Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Do tego świata wkracza Clary, młoda dziewczyna, która dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu. Aby uratować matkę, jednoczy się z Nocnymi Łowcami. Valentine po raz kolejny wciela w życie plan, który ma na celu zapewnienie mu władzy absolutnej. Z każdą godziną sprawy wyglądają coraz poważniej i nic nie wydaje się już takie jak wcześniej. Bohaterowie zostają wystawieni na poważną próbę i wszystko wskazuje na to, że wojna między nadprzyrodzonymi stworzeniami zbliża się w zawrotnym tempie.

Tak jak poprzednia część, tak i ta okazała się niebywale wciągająca. Przeczytałam ją jednym tchem. Z każdym kolejnym rozdziałem chciałam więcej i więcej. Z każdą stroną świat Nefilim intrygował mnie coraz bardziej (o ile to w ogóle możliwe). Ciekawa fabuła i szybka akcja, to tylko dwie z wielu zalet tej książki. Ani przez moment nie czułam nudy czy też monotonni. Wciąż poznawałam nowych bohaterów, którzy wdrażali aurę niezwykłości i tajemniczości. Rzadko czytam książki, które wywołują u mnie aż tyle emocji. W "Mieście Popiołów" dziej się więcej i bardziej. Cassandra Clare nie powiela schematów (choć wielu chętnie z tym polemizuje), tworzy nowy, indywidualny, wspaniały świat Nefilim, Nocnych Łowców. Autorka powołała do życia niezwykłą, niezachwianą przyjaźń, a także miłość taką, jaką czytelnicy najbardziej kochają: tajemniczą, intrygującą, ognistą, a zarazem zakazaną.

Podziwiam autorkę za sposób, w jaki wykreowała bohaterów. Są oni niezwykle wyraziści, dopracowani w każdym calu i plastyczni. Oczywiście "ponad wyżyny" wybija się Jace, ale inni nie pozostają w tyle. Autorka obdarzyła wszystkie postaci niezwykłymi osobowościami, które nie raz doprowadzały do łez albo śmiechu. Czytając utwór z łatwością mogłam przeniknąć uczucia danego bohatera (oprócz Jace'a) i je z nim/nią dzielić.

Cassandra Clare nieprzerwanie mnie zaskakuje i sprawia, że z każdą kolejną książką, zachwycam się nią coraz bardziej. "Miasta Popiołów", tak jak każdej innej książki spod pióra tejże autorki, nie jestem w stanie opisać odpowiednimi słowami. Za każdym razem, kiedy powracam do tego utworu (a robię to bardzo często), coś mnie zaskakuje i sprawia, że chcę więcej. Książka nieprzerwanie mnie zachwyca i wciąż zaczarowuje od nowa. Jestem pewna, że przypadnie do gustu wszystkim, którzy już rozpoczęli tą serię, ale także tym, którzy dopiero mają ją poznać.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Od znajomych,
Przyjemna i wciągająca jak tornado. Przeczytałam w jeden dzień i jestem pełna podziwu dla autorki. Warto czytać dzieła ludzi, którzy naprawdę potrafią pisać. I choć trafił mi się egzemplarz, w którym nie wydrukowano stron od 368 do 385, i straciłam nieco akcji, twierdzę iż jest to dzieło doskonałe na 6 z trzema minusami.
Dlaczego ci najwięksi twardziele, bohaterowie, czasem okazują się tacy nieprzewidująco przewidujący? To pytanie mogę zadać tylko autorce...
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach:
Ah, no niestety seria się nie poprawiła...
Cassidy95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Uwielbiam!
AnnaJo plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Równie dobra jak część pierwsza !
aniusiaczek92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Znów mnie ogarnia szaleństwo na punkcie tej serii :) Podobnie było w przypadku pierwszej części :P Po prostu KOCHAM :*
Cookiss plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Świetne. Polecam gorąco.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka dośc fajna... Czyta się szybko.... Fabuła powiedzmy znośna... trochę ciągnęło mi brazylijska telenowela :)
karolina_c Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52_Książki_2014,
adrianna9611 Linia koment
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Przeczytałam,
bitterlady Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Roseanne Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
goster Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,ebook,
justim Linia koment
WilceeQ Linia koment