Miasto Szkła

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2010-03-24
ISBN: 978-83-7480-162-1
Dodał/a książkę:KasiaR
W dwóch poprzednich tomach "Miasto Kości" i "Miasto popiołów", poznaliśmy główną bohaterkę bestsellerowej serii "Dary Anioła", Clary Fray - nastoletnią rudowłosą dziewczynę o skłonnościach do wpadania w tarapaty. Jej najlepszym i jedynym przyjacielem jest chłopak, matka jest roztrzepaną artystką, a miejscem rozrywki są ulice Manhattanu i nocne kluby. Tutaj tez Clary przezywa szereg mrożacych krew w zyłach przygód, zyskuje nowych przyjaciół i nie tylko...

W kolejnym tomie "Miasto szkła", pośród chaosu wojny Nocni Łowcy będą musieli się zdecydować, czy podejmą walkę u boku wampirów, wilkołaków i innych Podziemnych… czy przeciwko nim. Również Jace i Clary muszą podjąć ważną decyzję: czy pozwolić sobie na zakazaną miłość?
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Nareszcie dostałam w swoje ręce tom rozstrzygający wojnę z Valentinem. Clave staje przed trudnym wyborem: musi zdecydować czy woli połączyć siły z Podziemnymi czy też poddać się okrutnemu Valentinowi. Ta część serii "Darów Anioła" wiele wyjaśnia. Dowiadujemy się jak zakończy się historia związana z Clary i Jacem i poznajemy dokładniej ich dzieciństwo. Perfekcyjnie zakończone wątki i świetne wprowadzenie nowych sprawiają, że ta część jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy ze zniecierpliwieniem oczekują tomu wyjaśniającego tajemnice rodziny Morgenstern. Niestety pozostawia pewny niedosyt i czegoś jej brakuje. Spodziewałam się czegoś lepszego. Ogólnie zarysowana akcja nie jest zła, ale mam nadzieje, że nie jest to wszystko co autorka miała do powiedzenia w temacie przeszłości głównych bohaterów, i że kolejne części okażą się lepsze.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Piękne zakończenie głównego wątku. Choć troszku domyślałam się takiego zakończenia. Chętnie sięgnę po dalsze tomy może mnie czymś zaskoczą ;). Ogólnie cała książka świetna i wciągająca, wszystko zostało ładnie wyjaśnione.Polecam!
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Fantastyka,Mam,
To było do przywidzenia, że w końcu bohaterowie będą musieli zmierzyć z największym złem w walce o swoją wolność (a wymagało to wielu wyrzeczeń - także z walką u boku potencjalnych wrogów). Cieszyło mnie też, że wiele wątków zostało wyjaśnionych (i to w sposób jakiego oczekiwałam od autorki) jak i to, że mimo dwóch tomów za mną, trzeci też obfitował w zaskoczenia. Nie ukrywam, że zadrżało mi serce o Jace'a i uroniłam kilka łez (dlaczego właśnie Max musiał zginąć?) ale też kibicowałam Alecowi i Magnusowi (oby w tym wytrwali). Można się też dowiedzieć, co znaczy potęga przyjaźni i zaufania wobec najgorszego a także, podejmowanie trudnych wyborów i późniejsze się z nimi zmaganie.
EvilAngel16 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Miasto Szkła" to zdecydowanie najlepszy tom "Darów Anioła". Wreszcie zrozumiałam, kto jest kto oraz kto z kim i dlaczego. Wszystko zostało dokładnie wytłumaczone jak dla blondynki (dlatego to wreszcie pojęłam; jestem blondynką;-)). Wiele się też zmieniło w życiu naszych bohaterów. (Trochę Wam pospoileruję.) Cieszę się, że Jace jednak nie jest bratem Clary. Cudowna z nich para. Alec odważył się i na oczach swojej rodziny oraz Clave całował się z Magnusem. A propos Clave, połączyli siły z Podziemnymi i razem walczyli przeciwko armii demonów Valentine'a. Ciekawa jestem, o co bym poprosiła Anioła, gdybym go spotkała... Clary wskrzesiła swojego ukochanego, a ja, no cóż, raczej nie, gdyż nie mam żadnego ukochanego, a poza tym jak na razie wszyscy moi przyjaciele żyją i mają się dobrze. Tak więc wiecie już, że Jace umrze i zmartwychwstanie. Simon odda się w ręce wampirów, ale nie zginie, bo... nie może! Nie ma to jak odpowiednie Znaki;-) Podobały mi się sceny walki. Chwilami chciałam się znaleźć tuż obok bohaterów i walczyć razem z nimi. Też tak czasami macie?
Przyznam się otwarcie: nie jestem wielką fanką Darów i nie rozumiem tego całego szumu wokół nich. Czytałam o wiele lepsze książki. Na całe szczęście "Miasto Szkła" wybiło się przed szereg poprzednich dwóch części i dołączyło do mojego grona "wybitnych".
POLECAM!!!!
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Trzecia część z sześciu. Okazało się, że jest lepsza od swojej poprzedniczki i na szczęście o kilka stron dłuższa, ku radości mego serca :D. Kilka bardzo istotnych szczegółów zostało w tej części wyjaśnionych, co mnie bardzo cieszy. Głównym wątkiem jest spotkanie Nocnych Łowców z siłami Valentine'a. Tak jak od poprzednich części, ciężko się od niej oderwać, polecam!
kobra18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Wiedziałam, że jednak nie są rodzeństwem! :)))
Akcja jest na prawdę porywająca, dzięki czemu książkę czyta się momentami aż na bezdechu ;). Nie mogłam się od niej oderwać, czytałam tak długo puki nie skończyłam. A kończąc czułam niedosyt i chęć uzyskania informacji CO BĘDZIE DALEJ?
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Super książka, tak jak pierwsze 2 :-)
Od początku wiedziałam Jace i Clary nie są rodzeństwem :-3
Malgorzata88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,Cassandra Clare - Dary anioła,
Nie ma jak rodzimy kraj Nocnych Łowców... Idris.
Bezpieczna ostoja, gdzie nie dostanie się żaden demon.
Wygląda na to, że są troszkę za bardzo aroganccy, skoro prawdziwy syn Valentine mając w sobie krew demonów, może otworzyć im wolą drogę...
Clary, nauczy ich troszkę pokory łącząc ich z Podziemnymi w bitwie.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Ulubione,
Stwierdziła, że z każdę kolejną częscią cała trylogia jest coraz bardziej wciągająca. Czytałam książkę z zapartym tchem i najlepiej by było, żeby historia się nie kończyła. Nie powiem, ale ulżyło mi kiedy sowiedziałąm się że Jace i Clary nie są rodzeństwem (łiiii :) Polecam gorąco i zabieram się za kolejny tom ;)
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
"Miasto szkła" zaczarowało mnie swoim klimatem i niepowtarzalnymi wrażeniami towarzyszącymi mi podczas lektury. W tej książce znalazłam wszystko, co niezbędne do przeżycia fantastycznej przygody: ciekawą i opartą na solidnych fundamentach rzeczywistość, wiarygodnych i nieprzeciętych bohaterów, intrygi, tajemnice i walkę z twardym i zdecydowanym przeciwnikiem. Nie zabrakło też uczuć, magii, zaskakujących zwrotów akcji i powrotów do przeszłości. Jeżeli potrzebujecie całkowitego oderwania od codzienności i macie ochotę zabrać swoją wyobraźnię na wspaniałą ucztę to ta lektura jest dla Was.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
Dary anioła, Dary anioła ...
Trzeba przyznać, że wokół tej serii było sporo szumu. Szczególnie, gdy autorka wydała rzekomo ostatni dom trylogii. Jak się okazało, książek będzie drugie tyle.
Dlatego właśnie, nie jestem pewna czy kolejne książki zostały napisane tylko dla pieniędzy, czy z powodu niewykorzystanych pomysłów. Cieszę się jednak, że autorka w trzeciej części wyjaśniła wszystkie szczegóły, które nas dręczyły. Wiemy już co się stało z Jocelind, kim Jace jest dla Clary, oraz co Alec czuje do wiadomej osoby.
W książce cały czas coś się dzieje. Właściwie fabuła to jedna wielka akcja. Ciągle jakieś bitwy i nieporozumienia. I dobrze. Lubię, kiedy w książkach coś się dzieje.
Jednak czegoś mi tutaj brakowało. A może po prostu ta książka miała w sobie o wiele więcej ukrytych emocji, niż jej poprzedniczki? Naprawdę nie wiem, jednak bez wątpienia, ta książka wśród Darów Anioła jest wyjątkowa, i każdy fan fantastyki powinien ją przeczytać.
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Tak jak poprzednie części ma tyle samo wad co zalet. W tej najbardziej irytujące jest to że z daru Clary powstało coś tak potężnego i z niegraniczną mocą... Jest to niestety tak bardzo naciągane, że kuje w oczy równie mocno co zawinięta rzęsa. Opis uczucia między dwoma bohaterami jednak wskoczył na wyższy poziom, co nadało im większej realności, to właśnie ten wątek w Mieście Szkła jest najmocniejszy. Nie da się też pominąć okropnie rozczarowującej końcówki, to właśnie przez nią miałam ochotę ocenić książkę na 3 jednak sentyment do naiwnych książek typowej nastolatki we mnie wygrał. Fajnie na chwilę znów się nią poczuć.
Tala_1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Do recenzji,Mam,Ulubione,
Ostateczna rozgrywka

Aby chronić osoby bliskie swojemu sercu, każdy człowiek poświęci wszystko nawet samego siebie. Przed podobną sytuacją stają bohaterowie Darów Anioła Cassandry Clare. Świat Nocnych Łowców jest zagrożony. Wojna z Valentinem właśnie na dobre się rozpoczęła, a Clary i Jace znaleźli się w samym środku oka tego cyklonu. Muszą znaleźć sposób aby ocalić wszystko co wiąże się z ich dziedzictwem, a także uporać się ze swoimi uczuciami (które w żadnym calu nie są takie jak powinny łączyć brata i siostrę). Jak potoczy się ich historia? Czy Valentine zatriumfuje?

To oczywiście pytania retoryczne, ponieważ wszyscy, którzy mają już za sobą zarówno ten tom jak i kolejne doskonale wiedzą jaki finał miała ta historia. W sumie nawet nie czytając serii łatwo się wszystkiego domyślić po blurbach. Ale nie o tym miałam... Miasto szła to trzeci tom serii Dary Anioła, które w początkowej fazie pomysłu miały być trylogią. Nic więc dziwnego, że jest to chyba najbardziej emocjonujący i trzymający w napięciu spośród całej pierwszej trójki. Chociaż muszę przyznać się szczerze, iż nie myślałam, że autorkę potrafi podnieść poziom swoich historii tak niebywale wysoko w porównaniu z Miastem popiołów. A tu takie zaskoczenie. Od książki wprost nie mogłam się oderwać.

Tym razem wszystkie wydarzenia rozgrywają się w Idrisie, a dokładniej w mieście zamieszkanym wyłącznie przez Nocnych łowców - Alicante, które jest jednocześnie tytułowym Miastem szkła. Właśnie po przez drobiazgowe i nad wyraz realistyczne opisy tego miejsca daje o sobie znać niebywała wyobraźnia autorki oraz jej ogromny talent do operowania słowem pisanym. Dzięki temu miałam wrażenie, że przechadzam się uliczkami Alicante wraz z bohaterami. Clare przeszła po prostu samą siebie i to do tego stopnia, że w najbardziej zaskakujących momentach byłam zła na siebie, że nie potrafię jeszcze szybciej czytać aby dowiedzieć się wreszcie jak to wszystko się potoczy.

Co można powiedzieć o bohaterach, żeby się nie powtarzać? Chyba tylko tyle, że możemy obserwować jak się rozwijają i w wyniku zaistniałych sytuacji przechodzą kurs szybkiego dorastania. Dzięki autorce, która zadbała o to aby każdy z nich był jak najbardziej realny, widzimy jak dochodzą do tego co jest ważne w życiu i o co warto walczyć do samego końca. Razem z nimi możemy nadal odkrywać prawdę o nich samych.

Tempo akcji jak zawsze jest bardzo dynamiczne, pełne niespodziewanych zwrotów i coraz to nowszych tajemnic, które w dużej mierze znajdują swoje rozwiązanie w samym zakończeniu Miasta szkła. Jednak nie to (jak dla mnie) jest największym atutem powieści, nie to trzymało mnie mocno o książce do tego stopnia, że nie mogłam myśleć o niczym innym dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania (a i wtedy jeszcze długo to rozpamiętywałam). Chodzi mi o niesamowity klimat jaki autorka stworzyła już od pierwszego zdania. Jego mroczny wydźwięki naładowany jest aż do granic możliwości niecierpliwym oczekiwaniem, które co jakiś czas wstrząsa czytelnikiem niczym grzmoty w czasie letniej burzy.

Podsumowując. Mam wrażenie, że recenzja wyszła mi naprawdę chaotyczna, ale nic nie poradzę, że ciężko jest zebrać myśli aby opisać wszystkie emocje jakie towarzyszyły mi w trakcie czytania tej powieści. Po prostu uwielbiam twórczość Cassandry Clare, Miasto szkła (jak na razie) najbardziej. Polecam ją każdemu! Oczywiście jeżeli zostały jeszcze osoby, które nie znają Darów Anioła.

esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Od znajomych,
Bardzo przyjemna podobnie jak poprzednie części. W tej książce wyjaśnia się wszystko, co zaplątało się gdzieś wcześniej. Szczerze polecam. :)

plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach:
Nie lubię rzucać serii pośrodku, więc czytam dalej, choć z bólem mi to przychodzi.
Cassidy95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kocham :)
aniusiaczek92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cudo nie książka :* Matko ! Normalnie kocham tę serie :* Gorąco polecam wszystkim Dary Anioła ! Nie mogę się już doczekać Miasta Upadłych Aniołów :))
Cookiss plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Świetne. Polecam gorąco.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Natrafiłam na taką opinię: Zdarza się, iż znajdziemy książkę, która zawładnie naszymi myślami na długo po jej odłożeniu. Zadajemy sobie wtedy pytanie: "Co się wydarzy dalej?". Niezwykle celne i dokładne spostrzeżenie. Nie sposób ubrać w słowa doświadczeń i emocji, których dostarczają nam bohaterowie niektórych lektur.

Tak właśnie odebrałam powieść pt. "Miasto szkła" Cassandry Clare. Będąc szczerą, nie miałam wielkich nadzieji co do treści cyklu. Wśród dzieł o tematyce fantastycznej można dziś wybierać do bólu, a krótki opis na okładce niejednego wprowadził już w błąd. Niemniej jednak jako fanka tego właśnie gatunku postanowiłam nabyć i "Miasto kości" - pierwszą część Darów Anioła, głównie ze względu na jej popularność. Już na samym początku lektury, odniosłam wrażenie, że być może będzie to coś nowego, świeżego. Nie wiedziałam jednak, czy rozwinięcie będzie na plus, czy być może mnie rozczaruje. Dziś, skłonna jestem napisać, iż zdecydowanie był to PLUS, PLUS, PLUS. Nie piszę tego często. Należę bowiem do osób dość krytycznych, które nie odpuszczają autorowi niedociągnięć w fabule czy też niespójności tekstu. Krótko - nie mogłam oderwać się od tej książki. Po zakończeniu czytania (w rekordowym tempie) doszłam do jednego, prostego wniosku - chcę więcej.

"Miasto szkła" to trzecia część cyklu pierwotnie zaplanowanego na trylogię. Dziś wiemy już, iż autorka podjęła decyzję o kontynuacji i rozpoczęła pracę nad czwartą powieścią, co powinno zadowolić osoby takie jak ja, które wciąż czują niedosyt.

Clarissa od dziecka mieszkała z wychowującą ją samotnie matką. Dwójką innych ważnych w jej życiu ludzi był przyjaciel jej mamy (bynajmniej nie kochanek) oraz jej własny - Simon. O ojcu dziewczyna nie wie praktycznie nic, poza tym, że zginął, gdy była mała. Do pewnego momentu wszystko wydaje się być w porządku. Clary poznaje trójkę młodych Nocnych Łowców, tropicieli demonów; jej matka zaś zostaje porwana. Główna bohaterka trafia do Instytutu, czyli uświęconego miejsca zamieszkania Nefilim, a mianowicie wspomnianych Nocnych Łowców. Tak zaczyna się jej przygoda. Stopniowo odkrywa przerażające fakty ze swojego życia, o których nie miała pojęcia oraz wspólnie z Jacem (do którego pała uczuciem), Isabelle i Aleciem stawi czoła straszliwej intrydze.

W trzeciej odsłonie przygód Clary, rozwikłana zostaje zagadka spędzająca dziewczynie sen z powiek - czy Jace naprawdę jest jej bratem? Ze śpiączki zostaje wyrwana jej matka - jak wyjaśni córce swoje postępowanie? Rozgrywa się również ostateczna walka pomiędzy Valetinem a osobami broniącymi Alicante - tytułowego Miasta Szkła. Czy są zdolni do tego, by przyjąć pomoc od Podziemnych, którymi pogardzają i których się boją? Jaki plan ma w zanadrzu Valentine? Czy talent Clary zostanie ujawniony? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w lekturze.

Świat wykreowany przez Clare jest na swój sposób niepowtarzalny. Oprócz znanych nam wszystkim "tradycyjnych" postaci nadprzyrodzonych, czyli wampirów, wilkołaków czy fearie - wróżek, pojawiają się nowe - stworzone przez autorkę. Najważniejsi są oczywiście Nefilim. Ich zwyczaje, sposób życia, magiczne przedmioty, których używają.. Dodatkowym walorem są na pewno miejsca akcji. Wędrujemy wraz z bohaterami do tytułowego Miasta Szkła; poznajemy uroki Idrisu - cudownej krainy, ukochanej każdemu Nocnemu Łowcy.

Czytanie tejże powieści nie nudzi, przez bite pięćset stron dzieje się wiele; uzyskujemy zatajone przed laty informacje, czujemy frustrację i gniew bohaterów. Doświadczamy pierwszej miłości. Zastanawiamy się: co będzie dalej? Niesamowity klimat, zaskakujące zwroty akcji i takie samo zakończenie. Przedzieramy się przez karty lektury, by wraz z nimi stawić czoła niebezpieczeństwu i odkryć niebezpieczne tajemnice. Nie będę was zanudzać walorami estetycznymi książki, choć niewątpliwie autorka ma dopracowany warsztat i umie posługiwać się słowem.

Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że ilu jest ludzi, tyle opinii. Niemniej jednak uważam, że każdy fan fantasty (i nietylko ;-)) bez wahania powinien sięgnąć po tę pozycję. Lektura pięknie prezentuje się na półce (zasługa dobrego, polskiego wydania) i jest naprawdę godną polecenia książką. Jeśli zatem macie Państwo ochotę oderwać się na kilka godzin od nudnej, szarej rzeczywistości, koniecznie zastanówcie się nad nabyciem "Miasta szkła" oraz jej dwóch poprzedniczek.
rebellion plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Jeszcze nie przeczytałam tej części, ale 2 poprzednie podobały mi się, może nie zachwyciły ale podobały.
Alicja09 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Bardzo podoba mi się recenzja.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,
W końcu przeczytałam... tak smao dobra jak dwie poprzednie części.. Polecam na nudne wieczory ;)
natlokmysli Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
emka13 Linia koment
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Wypożyczone (2014),
karolina_c Linia koment
Okładka - Miasto Szkła Laguna
Nnedi Okorafor
Okładka - Miasto Szkła Słowa światłości
Brandon Sanderson
Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Pan Smrodek
Pierwszy bilans po apokalipsie