Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-227-2629-7
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Monografia niniejsza jest prezentacją dziejów Polaków zamieszkujących wschodnią Białoruś, a w szczególności Mińsk, w latach 1905-1918. Przedstawia przemiany zachodzące w różnych dziedzinach ich życia, w tym i świadomości, wywołanych nasilającymi się procesami narodowotwórczymi, rozbijającymi dotychczasowe powiązania społeczne. Zapoznaje czytelnika z sytuacją, w której przyszło żyć i pracować Polakom białoruskim oraz pozwala lepiej zrozumieć czynniki decydujące o ich sukcesach i porażkach. Praca jest też próbą odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu Polacy potrafili wykorzystać możliwości wynikające z demokratyzacji życia w imperium rosyjskim, która niosła ze sobą nadzieję na poprawę ich losów, ale jednocześnie budziła niepokój o przyszłość.
Okładka - Między nadzieją a niepokojem. Działalność społeczno-kulturalna i polityczna Polaków na wschodniej Białorusi w latach 1905-1918 Z biografii Diego Baldassara
Gustaw Herling-Grudziński
Okładka - Między nadzieją a niepokojem. Działalność społeczno-kulturalna i polityczna Polaków na wschodniej Białorusi w latach 1905-1918 Armia, systemy obronne i ideologiczno-religijne aspekty wojny w imperium rzymskim
Redakcja: Kowalski Henryk, Madejski Paweł
Okładka - Między nadzieją a niepokojem. Działalność społeczno-kulturalna i polityczna Polaków na wschodniej Białorusi w latach 1905-1918 Rodzina a uzależnienia
Zbigniew Gaś
Okładka - Między nadzieją a niepokojem. Działalność społeczno-kulturalna i polityczna Polaków na wschodniej Białorusi w latach 1905-1918 Coco de Oro
Andrzej Bobkowski
Okładka - Między nadzieją a niepokojem. Działalność społeczno-kulturalna i polityczna Polaków na wschodniej Białorusi w latach 1905-1918 Wielość obszarów we współczenej pedagogice specjalnej
red. Zofia Palak, Dorota Chimicz, Agnieszka Pawlak