Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka

Jednym z ważniejszych odkryć naukowych naszych czasów związanych z ochroną zdrowia są szkodliwe skutki jedzenia mięsa. Niemal każdego dnia spływają do nas ostrzeżenia o negatywnym wpływie produkcji oraz konsumpcji mięsa na środowisko i organizm człowieka. Wielu z nas próbuje ograniczyć ilość spożywanego mięsa, wielu próbowało całkowicie z niego zrezygnować. Niełatwo jednak oprzeć się wędzonym, suszonym, grillowanym czy smażonym przysmakom, które nas kuszą. Co powoduje, że mamy tak nieprzepartą ochotę na zwierzęce białko i że nie potrafimy się od niego odzwyczaić? A skoro jedzenie mięsa rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu, to dlaczego ewolucja nie uczyniła nas po prostu wegetarianami?

Pisarka popularnonaukowa Marta Zaraska  rozwiązuje w Mięsoholikach, jak to sama określa, ,,mięsną łamigłówkę", wyjaśniając, dlaczego nasza miłość do mięsa trwa pomimo jego szkodliwego działania. Autorka zabiera nas w fascynującą podróż dookoła świata po różnych kulturach spożywania mięsa, pokazując niezwykłe restauracje mięsne w Indiach, składanie ofiar ze zwierząt w świątyniach w Beninie oraz laboratoria w Holandii, gdzie mięso hodowane jest w szalkach Petriego. Badając potężny wpływ ewolucji i działania mięsnego lobby, budowę genetyczną człowieka oraz tradycje naszych pramatek, Zaraska ujawnia oddziaływanie sił, które sprawiają, że wciąż trwamy w uzależnieniu od zwierzęcego białka.

Mięsoholicy to książka dla każdego, od zagorzałych mięsożerców po zdeklarowanych wegan. Opisuje jedną z najtrwalszych ludzkich tradycji, ostatecznie wyjaśniając, dlaczego w dającej się przewidzieć przyszłości konsumpcja mięsa wciąż będzie wpływać na nasze organizmy i otaczający nas świat.

MARTA ZARASKA to dziennikarka specjalizująca się w publikacjach naukowych. Jest również korespondentką zagraniczną, autorką artykułów publikowanych między innymi w The Washington Post, Scientific American, The Atlantic, The Los Angeles Times, National Geographic Traveler, The Boston Globe oraz w polskim tygodniku Polityka. Zaraska ukończyła  prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka we Francji z mężem, córką i dwoma wiekowymi psami.

Informacje dodatkowe o Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2017-02-15
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Meathooked: The History and Science of Our 2.5-Million-Year Obsession with Meat

Kup książkę Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka

Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka - opinie o książce

Książka zawiera dużo faktów, bogate źródła. Jest przedstawiona bardziej za nie jedzeniem mięsa, ale nie wywiera presji do odstawienia go.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Marta Zaraska0
Okładka ksiązki - Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat

Marta Zaraska, znana i lubiana dziennikarka specjalizująca się w publikacjach naukowych bierze na warsztat temat długowieczności i mitów związanych z...

Zawieszeni
Marta Zaraska0
Okładka ksiązki - Zawieszeni

Oniryczno-realistyczna historia o dojrzewaniu do miłości. Pełna magii opowieść o Ewie, która wyrusza do Kanady, by z dala od domu szukać spełnienia. Czy...