OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Mikael Karvajalka

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2004-05-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7132-725-0
Liczba stron: 442
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

Mikael, nieprawny syn ubogiej kobiety, podczas najazdu Jutów na Finlandię traci całą rodzinę. Rannego chłopca przyjmuje pod swój dach miejscowa znachorka. Kilkanaście lat później Finalandię napadają Szwedzi i Mikael wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności musi uciekać z kraju. Wedruje przez Niemcy, Francję, Hiszpanię, Włochy, stając się świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń historycznych.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Ulubione,
"Mikael Karvajalka" opowiada o młodości tytułowego bohatera, dość przygnębiającej szczerze mówiąc. Życie młodego Fina rozgrywa się w niespokojnych czasach, początkach XVI wieku, gdy w Europie szaleją wojny i głód. Kilkuletni bohater traci rodzinę i szczęśliwym trafem trafia pod skrzydła znachorki, od której otrzymuje nazwisko Karvajalka. Wkrótce Mikael ucieka z Finlandii w pełną niebezpieczeństw podróż, od wojny do wojny...

Pierwszy tom o Mikaelu jest napisany z prawdziwym rozmachem. Tło historyczne tej powieści robi doprawdy ogromne wrażenie, opisy autora wielokrotnie zapierały mi dech w piersiach. Nigdy nie wyrzucę z pamięci sugestywnego plądrowania Rzymu, sadyzmu bezlitosnej Inkwizycji oraz okrucieństw wojny, które Mika Waltari wręcz namalował przed moimi oczami. Nie zapomnę też licznych bohaterów, historycznych władców i innych równie ważnych postaci, jak choćby Erazma z Rotterdamu, holenderskiego filologa i filozofa. Najbardziej przerażające jest to, że większość bohaterów nacechowana została negatywnymi wyróżnikami, chciwością i okrucieństwem, a Mikael wielokrotnie pozwala się omamić. Bardzo naiwny z niego chłopak, żaden heros, co wywoływało we mnie jednocześnie irytację i współczucie, gdyż przed przeczytaniem książki miałam w głowie zupełnie inny obraz głównego bohatera.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2015-12-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów