Mikael Karvajalka

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2004-05-05
ISBN: 83-7132-725-0
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

Mikael, nieprawny syn ubogiej kobiety, podczas najazdu Jutów na Finlandię traci całą rodzinę. Rannego chłopca przyjmuje pod swój dach miejscowa znachorka. Kilkanaście lat później Finalandię napadają Szwedzi i Mikael wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności musi uciekać z kraju. Wedruje przez Niemcy, Francję, Hiszpanię, Włochy, stając się świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń historycznych.

Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Ulubione,
"Mikael Karvajalka" opowiada o młodości tytułowego bohatera, dość przygnębiającej szczerze mówiąc. Życie młodego Fina rozgrywa się w niespokojnych czasach, początkach XVI wieku, gdy w Europie szaleją wojny i głód. Kilkuletni bohater traci rodzinę i szczęśliwym trafem trafia pod skrzydła znachorki, od której otrzymuje nazwisko Karvajalka. Wkrótce Mikael ucieka z Finlandii w pełną niebezpieczeństw podróż, od wojny do wojny...

Pierwszy tom o Mikaelu jest napisany z prawdziwym rozmachem. Tło historyczne tej powieści robi doprawdy ogromne wrażenie, opisy autora wielokrotnie zapierały mi dech w piersiach. Nigdy nie wyrzucę z pamięci sugestywnego plądrowania Rzymu, sadyzmu bezlitosnej Inkwizycji oraz okrucieństw wojny, które Mika Waltari wręcz namalował przed moimi oczami. Nie zapomnę też licznych bohaterów, historycznych władców i innych równie ważnych postaci, jak choćby Erazma z Rotterdamu, holenderskiego filologa i filozofa. Najbardziej przerażające jest to, że większość bohaterów nacechowana została negatywnymi wyróżnikami, chciwością i okrucieństwem, a Mikael wielokrotnie pozwala się omamić. Bardzo naiwny z niego chłopak, żaden heros, co wywoływało we mnie jednocześnie irytację i współczucie, gdyż przed przeczytaniem książki miałam w głowie zupełnie inny obraz głównego bohatera.
Ronja Linia koment
Przeczytane:2015-12-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,