OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne i samotność

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Data wydania: 2012-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-231-2777-2
Liczba stron: 289
Dodał/a książkę:nunachopin
Wznowiona w tym wydaniu biografia Mikołaja Kopernika, pióra wybitnego mediewisty prof. Karola Górskiego, choć od jej powstania minęło przeszło 40 lat - jest w Polsce ciągle jedyną biografią naukową naszego astronoma, patrona Uniwersytetu w Toruniu. Powstało w najnowszej historiografii polskiej wiele prac przyczynkarskich, monografii tematycznych i rozpraw problemowych, ale biografię spełniającą kryteria naukowości, w pełni opartą na źródłach, interpretującą ze znawstwem wszelkie fakty z życia uczonego, który „zatrzymał słońce i poruszył ziemię" - mamy tylko w opracowaniu Karola Górskiego. Książka - legenda. Zaczytana dawno w bibliotekach, trudno dostępna w antykwariatach jest pracą toruńskiego uczonego poświęconą toruńskiemu astronomowi, która na stałe wpisała się już w historię nauki. To nie tylko biografia uczona, ale i dysertacja napisana z literackim oddechem, przeznaczona również dla szerokiego grona odbiorców. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy ją ponownie wydać dla Państwa wraz z nowym wstępem prof. Janusza Małłka.* *Od Wydawcy
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nunachopin plusminus Linia koment
O Koperniku słyszeli niemal wszyscy, mało kto jednak wie o nim nieco ponad to, że był astronomem, "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię", bronił jakiegoś zamku przed Krzyżakami i że jego książka wylądowała na indeksie. Sama do niedawna miałam bardzo ogólne pojęcie o nim, toteż postanowiłam nieco nadrobić zaległości w temacie.

Książka Karola Górskiego jest ponoć najlepszą biografią Kopernika, powstała jednak dość dawno temu i zastanawiam się, czy od tamtej pory nie odkryto czegoś istotnego. W samej książce bowiem o Koperniku informacje nie są wyczerpujące, zapewne z racji utrudnień w badaniach tak odległych czasów. Astronom ginie gdzieś pomiędzy szczegółami sytuacji politycznej i społecznej ówczesnego świata, wśród wielości nazwisk i faktów. Wydaje się być jedynie pretekstem do opisu czasów, w których żył. I tu nie mogę się czepiać -- podtytuł częściowo tłumaczy treść.

Z niniejszej publikacji dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, na przykład o pochodzeniu nazwiska Kopernika i o jego rodzinie, przy innych -- przyznaję -- zdarzało mi się przysypiać, więc lekturę dozowałam sobie. Z pewnością jest to cenne źródło informacji historycznych -- doceniam, skorzystałam na tym. Brakowało mi w tym jednak samego Kopernika, jakiejś psychologicznej analizy, szczegółowego pochylenia się nad jego zmaganiami z nauką.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów