Milcząca siostra

Autorka licznych bestsellerów Diane Chamberlain napisała wielowymiarową opowieść o siostrach i mrocznych tajemnicach. Riley MacPherson przez całe życie sądziła, że jej starsza siostra Lisa we wczesnej młodości popełniła samobójstwo. Teraz, ponad dwadzieścia lat później, odnajduje dowody, że to nieprawda. Lisa żyje. Przybrała nową tożsamość. Dlaczego jednak przed laty postanowiła uciec z domu i jakich tajemnic strzeże do dziś? Poszukując prawdy, Riley musi zdecydować, co przeszłość oznacza dla jej obecnego życia. A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie… Co byś zrobiła? Czy chciałabyś poznać prawdę?

Informacje dodatkowe o Milcząca siostra:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-02-19
ISBN: 978-83-7961-167-6

Kup książkę Milcząca siostra

Milcząca siostra - opinie o książce

Kolejne bardzo udane spotkanie z powieścią Diane Chamberlain. „Milcząca siostra” to ciekawa i intrygująca historia, w której dochodzą do głosu skrywane przez lata sekrety z przeszłości. Niespodziewana śmierć ojca i jego zapis testamentowy porusza lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, w których uczestniczy dwudziestokilkuletnia Riley MacPherson – najmłodsza córka zmarłego. Jej starszy brat Danny nie jest zbyt pomocny i nie chce wracać do traumatycznej przeszłości.  Dlatego dziewczyna sama musi zająć się sprawami spadkowymi, uporządkować dokumenty, przygotować dom i zbędne wyposażenie na sprzedaż. Zupełnie niespodziewanie bohaterka trafia na ślad swojej starszej siostry Lisy, która przed laty została uznana za zmarłą. Dowiaduje się też prawdy o przykrym incydencie, jaki miał miejsce, kiedy Riley miała dwa latka. Ta przykra sprawa odcisnęła swoje piętno na całej rodzinie MacPhersonów, wpłynęła na ich losy i dalsze życie. Dziewczyna przekonuje się, że przez ponad dwadzieścia lat żyła w kłamstwie, a rodzice, postępując w taki właśnie sposób, chcieli ją chronić.

Co naprawdę wydarzyło się w przeszłości? Dlaczego Lisa zniknęła? Jakie informacje kryją rodzinne dokumenty?

Diane Chamberlain stworzyła kolejną wspaniałą powieść, od której nie sposób się oderwać. Retrospekcje, pierwszoosobowa narracja oraz akcja poprowadzona dwoma torami, aby jak najlepiej oddać opisywane wydarzenia – do tego już autorka zdążyła przyzwyczaić czytelnika w poprzednich powieściach. W „Milczącej siostrze” znajdziecie mroczną przeszłość, kryminalną zagadkę, tajemnice rodzinne, intrygę i wyraziste sylwetki bohaterów o silnych charakterach. Jest to moim zdaniem jedna z najlepszych powieści Pani Chamberlain. Wierni czytelnicy być może odgadną zamysł autorki i będą w stanie przewidzieć niektóre posunięcia, ale zapewniam, że elementu zaskoczenia oraz niespodziewanych zwrotów akcji nie zabraknie. Umiejętne budowanie napięcia, misterna intryga i zaskakujące rozwiązania sieją niepewność, wzbudzają wątpliwości i niedowierzanie. To wszystko sprawia,  że książkę czyta się lekko, szybko i z wypiekami na twarzy. To dobrze przemyślana, szczegółowo zaplanowana i świetnie napisana powieść obyczajowa, która dostarczy mnóstwa emocji.

Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2018-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Książka, która znalazła się u mnie przypadkowo, a zdecydowanie pozostanie w mojej pamięci na długo!
Po nią sięgnęłam podczas ostatniego wyjazdu i zdecydowanie nie mogłam się od niej oderwać. Jak przeszłam już przez jej środek to stwierdziłam, że muszę skończyć ją czytać tego samego dnia i w końcu dowiedzieć się jak było naprawdę. Jest to historia Riley, której siostra w dzieciństwie popełniła samobójstwo. Jak jednak było naprawdę? Czy rzeczywiście jej siostra nie żyje?
Czytając kolejne kartki tej książki coraz bardziej nie byłam pewna tego kto, co i jak. Uwielbiam książki, które potrafią nas tak mocno zaciekawić i autorów, którzy tak świetnie potrafią zbudować niepewność oraz tą cudowną atmosferę tajemniczości. Końcówka? WOW!
Od przeczytania tej książki jestem zakochana w twórczości Diane Chamberlain i właśnie jestem w trakcie pochłaniania jej kolejnej książki! Zdecydowanie sięgnę po wszystkie!

Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2017-04-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,
Diane Chamberlain to autorka, która w swoich książkach, za każdym razem porusza bardzo trudne, kontrowersyjne tematy, związane z życiem rodzinnym. Nie inaczej jest tym razem. ,,Milcząca siostra" to wielowymiarowa opowieść o siostrach i mrocznych tajemnicach. Riley MacPherson jest młodą panią psycholog, której dawno temu zmarła matka, a niedawno ojciec. Przyjeżdża do rodzinnego domu, aby uporządkować sprawy spadkowe. Riley przez całe życie sądziła, że jej strarsza siostra Lisa mając siedemnaście lat, popełniła samobójstwo z powodu ciężkiej depresji. Teraz, ponad dwadzieścia lat później, kobieta odnajduje dowody, że to nieprawda. Lisa żyje, ale przybrała nową tożsamość. Pozostaje jednak pytanie - dlaczego przed laty postanowiła uciec z domu i jakiś tajemnic strzeże do dziś? Riley poszukując prawdy musi zdecydować, co przeszłość oznacza dla jej obecnego życia... o raz kolejny Diane Chamberlain oczarowała mnie swoją książką. Historia, którą przedstawia jest naprawdę ciekawa, intrygująca i dająca do myślenia. Czytając powieści tej autorki, za każdym razem zadaję sobie pytanie Co ja bym zrobiła na miejscu. I muszę się przyznać, że nigdy nie znam odpowiedzi na to pytanie. Autorka w swoich książkach stawia bohaterów w tak trudnych sytuacjach, że podjęcie jakiejkolwiek decyzji wymaga od bohatera sporego zastanowienia. W książce możemy wyróżnić dwie płaszczyzny. Pierwsza to życie Riley i jej zmagania z poznaniem prawdy o siostrze. Druga to nowe życie Lisy oraz jej przeszłość. W pewnym momencie książki te dwie płaszczyzny się spotykają i życie bohaterów zostaje wywrócone do góry nogami. Jak każda książka Diane Chamberlain również i ta jest napisana lekkim i przyjemnym językiem. Po prostu uwielbiam pióro tej autorki. Jej książki czyta się bardzo szybko. Fabuła jest tak wciągająca, że nawet nie zauważam ilości przeczytanym stron. Podsumowując, ,,Milcząca siostra" to bardzo dobra powieść o tajemnicach, kłamstwach i dążeniu do prawdy. To intrygująca książka, napisana lekkim i przyjemnym językiem. Polecam!
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Riley myśli, że przed 25 urodzinami straciła prawie całą rodzinę oprócz starszego brata Danny'ego: matkę z powodu choroby, teraz niedawno ojca z powodu ataku serca, i starszą siostrę Lisę ponad dwadzieścia lat temu, która popełniła jako nastolatka samobójstwo. Jednakże bohaterka podczas porządkowania spraw spadkowych po ojcu odkrywa i dowiaduje się od innych niepokojących rzeczy. Tajemnic o jej rodzinie. ,,Nie pamiętam jej. Nigdy jej tak naprawdę nie poznałam. Ale teraz jest mi potrzebna." Bardzo lubię powieści Chamberlain: są doskonale wyważone między emocjami, ukazaniem przeszłości bohaterów i relacji międzyludzkich. Czytelnik może zrozumieć Riley, która czuje ciężar samotności, nie może dotrzeć do swojego brata, który trzyma ją na dystans. A chciałaby mieć zwyczajnego brata, z którym może porozmawiać o przeszłości, swojej rodzinie. Potem dowiaduje się, że być może jej siostra Lisa nie popełniła samobójstwa i żyje w ukryciu, z dala od niej. Dlaczego? Co się stało? To pytanie zadaje sobie Riley, bo jak ma wrócić do swojej codzienności, gdy nie wie co było prawdą a co kłamstwem? Ale czy warto znać prawdę za wszelką cenę? Riley wraca do przeszłości, której nie pamięta, bo czuje się samotna. Natomiast skryty i wybuchowy Danny nie chce wracać pamięcią do tamtych lat- pisarka ukazuje tutaj różne postawy bohaterów, różne motywacje. Zmienia się także stosunek Riley do Lisy, cudownego dziecka, osoby, która odeszła. ,,Chciałabym ją uściskać. Powiedzieć, że nie musi być idealna. Pewnego dnia, obiecałabym jej, wszystko będzie dobrze." Powieść obyczajowa ,,Milcząca siostra" to historia o tajemnicach z miłości, z pragnienia chronienia najbliższych, ze strachu; kłamstwach, które zniszczyły kruche relacje między bliskimi, skrzywdziły jej członków, spowodowały rany na duszy. Lektura nasuwa pytanie czy lepiej znać całą prawdę czy nie znać jej wcale oraz ukazuje, kiedy płaci się większą cenę. Czy niewygodne sprawy mogą zrobić miejsce dla przyszłości? Czy to o czym się nie mówi i tak może zabierać całą wolną przestrzeń? Lekturę serdecznie polecam sympatykom pełnych emocji życiowych historii rodzinnych. ,,Do głowy przyszło mi to odwieczne pytanie: Dlaczego nic nikomu nie powiedziała?"
Avatar użytkownika - asurowiec
asurowiec
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki,
Kolejna wspaniała książka wybitnej autorki. Po smierci ojca bohaterka porządkuje sprawy rodzinne. Odkrywa,że uznana za zmarłą siostra żyje, poświęciła swój wielki talent - grę na skrzypcach, gdyż zabiła swojego nauczyciela muzyki, który okazał się ojcem jej dziecka. Siostra jest jak się okazuje jej matką. Wątek homoseksualny, wzruszająca książka. Polecam
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
"Milcząca siostra" to pierwsza powieść Diane Chamberlain, z którą przyszło mi się zmierzyć. Słyszałam już wielokrotnie, iż to bardzo dobra proza, ale nie spodziewałam się, że już od pierwszych stron przepadnę z kretesem. Książka tak szalenie wciąga, że nie sposób się od niej oderwać. Piętrzące się wciąż tajemnice i kłamstwa sprawiają, że chciałoby się jak najszybciej poznać prawdę, dowiedzieć się, co właściwie stało się z siostrą bohaterki. Podziw wzbudza właśnie postawa Ridley, która robi wszystko, by rozszyfrować multum zagadek i nie daje się łatwo omamić oszukańczymi opowiastkami. Wzruszyło mnie szczególnie to, jak wiele można poświęcić dla własnej rodziny. I przeraziło to, jak jedno wydarzenie może zaważyć na naszym dalszym życiu, zburzyć nagle nasz poukładany świat.
Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2015-09-22, Przeczytałam,

Zabierając się za lekturę tej książki miałam bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Marzyłam, że zagłębię się w historię od pierwszych stron, dam się oczarować i do ostatniej nie będę mogła się oderwać. Gatunek, który wyłania się z tej książki jest mi bardzo bliski - powieść obyczajowa, rodzinne tajemnice, śmierć, poszukiwania i odkrycia, które wyciągają na światło dzienne niechciane tajemnice. Wszystko to, co autorka przedstawiła w tej książce lubię, a jednak po jej skończeniu nie miałam samych pozytywnych myśli. To nie jest zła książka, czytało mi się ją dobrze, pomysły autorki bardzo mi się podobają, a jednak cały czas coś zgrzytało. Po pewnym czasie od zakończenia lektury mogę stwierdzić, że winę za to ponosi główna bohaterka. Riley jest postacią, która mnie nudziła, nie miała w sobie życia i w gruncie rzeczy była mdła. Przypominała mi trochę małą dziewczynkę, która nie potrafi odnaleźć się w życiu. Oczywiście sytuacja w której się znalazła, opuszczenie przez najbliższych, słaby kontakt z bratem na pewno nie wpłynęły na nią pozytywne, pewnie powinna być skrzywdzona przez życie, ale powinna wywierać na mnie jako czytelniku jakieś reakcje - dobre, złe, cokolwiek. O wiele bardziej podobała mi się druga historia wpleciona w tę książkę, historia Lisy. Dziewczyna, którą poznajemy jest bardzo tajemnicza, skrzywdzona przez życie, musi uciekać, ukrywać się i walczyć o nowy początek. Wychodzi jej to różnie, pewnie gdyby nie życzliwi ludzie, nigdy nie stanęłaby ponownie na nogi, a jednak ta bohaterka mnie przyciągnęła. Z zainteresowaniem czytałam jej historię, chcąc dowiedzieć się, czy poradzi sobie dalej, jak potoczy się jej życie i co najważniejsze, czy zarzuty, jakie na niej ciążą są prawdziwe, czy jednak wydarzyło się coś innego.  Historia stworzona przez pisarkę wciąga tym głębiej, czym głębiej wejdzie się w tę historię. Początkowo jest dość nudna i nijaka, potem zaczyna wzbudzać zainteresowanie, żeby na końcu jak torpeda pokazać swoje prawdziwe oblicze. Połączenie tajemnic, wątków jest duże a jednak autorce udało się je tak ze sobą powiązać, że tworzą idealną kombinację. Gdy już myślałam, że wiem wszystko, autorce udało się mnie zaskoczyć kolejnym niesamowitym faktem, który przez chwile rozbijał moje założenie, że znam zakończenie tej historii.  Diane Chamberlain przedstawiła historię rodziny, która przez tajemnice bardzo dużo wycierpiała. Wraz z rozwojem wydarzeń, cofaniem się w przeszłość i poznawaniem tej historii z różnych źródeł widać, że żadne z członków nie wiodło normalnego życia, a po latach ich psychika wykazuje wyraźny wpływ zatajania prawdy. Zarówno Riley, która była paroletnim dzieckiem, kiedy wydarzyła się tragedia, jej starszy brat, któremu rodzice wmawiali, że to co widział po prostu sobie wymyślił, jak i Lisa, która nie mogła pogodzić się z porzuceniem rodziny ale także wcześniejszą traumą. Na pewno równie mocno cierpieli rodzice całej trójki, choć po ich śmierci nie jesteśmy w stanie tego wyczytać z tej historii. Wydarzenia, które miały miejsce były tragiczne, ale największym błędem było zatajanie prawdy i to na każdej płaszczyźnie, co autorka w tej książce bardzo wyraźnie pokazuje.
"Milcząca siostra" to historia, która daje dużo do myślenia i pokazuje, że prawda, nawet ta najbardziej bolesna, jest wielokrotnie o wiele ważniejsza niż najpiękniejsze kłamstwa. Widać, że autorka potrafi pisać świetne książki pokazujące istotne kwestie życiowe. Być może zaczęcie przygody z jej twórczością właśnie od tego tytułu nie było najlepszym wyjściem, choć nie mogę powiedzieć że ta lektura była zła. Wysoka poprzeczka, jaką postawiłam tej książce również robi swoje. Nie jest to z pewnością książka idealna, jednak w większości czytałam ją z zaciekawieniem i dużymi emocjami. Największym problemem jest główna bohaterka oraz początek, który nie brzmi ciekawie. Jeśli czytaliście ten tytuł z chęcią porównam nasze wrażenia, jeśli nie mieliście jeszcze okazji sięgnijcie, bo w gruncie rzeczy to bardzo ciekawa lektura. A jeśli nie znacie jeszcze twórczości Diane Chamberlain to może warto, żebyście sięgnęli po któryś z wcześniejszych tytułów pisarki.

Niesamowicie wciągająca powieść w której nie brakuje rodzinnych tajemnic. Autorka skłania do przemyśleń, czy lepiej znać dotychczasowe życie, które było oparte na kłamstwach lub poznać prawdę, która będzie gorsza niż by się mogło wydawać. Akcja toczy się z dwóch przestrzeni czasowych: teraźniejszości, gdzie narratorką jest główna bohaterka Riley i przeszłości, narracja prowadzona w trzeciej osobie z perspektywy Lisy/Jade. Stopniowo odkrywamy powody jej zniknięcia i śledzimy nowe życie po ucieczce. Przyznam, że pani Chamberlain lepiej sobie poradziła właśnie z narracją z punktu widzenia Lisy, wyczuwa się w retrospekcjach napięcie i niepokój ukrywającej się dziewczyny, w rozdziałach, gdzie narratorką jest Riley miałam wrażenie, że bohaterka momentami przynudza, łapie się wszystkich tematów, żeby tylko opowiadać. Jedyne co mi się nie podobało to wątek homoseksualny, trochę to niewiarygodne jak z telenowel brazylijskich, gdzie dziwnym zbiegiem okoliczności bohaterowie przedstawiają swoje nowe oblicze ;). Najbardziej poruszyła mnie postać Danne'go mężczyzny zranionego psychicznie z zachwianym zaufaniem , rannego w wojnie w Iraku. Żałowałam, że autorka tak pozwoliła cierpieć swojemu bohaterowi. Plus dla autorki, że nie domyśliłam się rozwiązania tajemnic, jednak nie jestem usatysfakcjonowana zakończeniem. W moim odczuciu jest zbyt optymistyczne, ale to jest tylko moja subiektywna opinia. "Milcząca siostra" to książka, która wzbudza wiele emocji i nie można się od niej oderwać. Rewelacyjne połączenie powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym , zmusza do zadania pytań czy ucieczka od problemów jest dobrym rozwiązaniem czy lepiej ponieść konsekwencje za swoje winy. Polecam osobom lubiącym tajemnicze historie, wielbicielom autorki oraz tym, którzy mają w planach jej pozycje. To lektura przy której nie można się nudzić.
Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2015-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015,
polecam gorąco wszystkim.bo książka doprawdy genialna,trzyma cały czas w napięciu i nie ma siły żeby się tak szybko od niej oderwać,przeczytałam już więcej tej autorki ale ta jest jak do tej pory najlepszą
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Wciągająca książka, którą pochłonęłam jednym tchem. Jednak czegoś mi w niej zabrakło. Może dlatego, że rozwiązanie całej tajemnicy nie było zbyt skomplikowane i szybko odkryłam, o co w całej historii chodzi. "Samobójstwo" Lisy zniszczyło rodzinę, ojciec ukrywał prawdę przed innymi, matka zmarła na raka, Danny ucierpiał w Iraku, a Riley skończyła jako psycholog szkolny. Historia przedstawiona z perspektywy Riley, która stopniowo dochodzi prawdy o własnym pochodzeniu i odkrywa kłamstwa ukrywane przez ojca oraz z perspektywy Jade (Lisy), zaraz po jej ucieczce i później, kiedy następuje spotkanie po latach. Główny motyw powieści pojawiał się już wiele razy w literaturze i odbiera książce tajemniczości i elementu zaskoczenia. Trochę nudne i przewidywalne szczęśliwe zakończenie, byłoby ciekawiej, gdyby Jade poniosła karę za swoje czyny, ale ogólnie zaliczam książkę na plus.
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 6, Przeczytałam, x 52 książki 2015,
Po raz kolejny Diane Chamberlain mnie nie zawiodła. Opowieść przede wszystkim o uczuciach, bezgranicznej miłości. Historia nieprawdopodobna, zaskakująca i niezwykle przejmująca o tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić w imię miłości. O strachu, uciekaniu przed sobą, przed odpowiedzialnością, o szukaniu swoich korzeni, odkrywaniu niewygodnej prawdy. Polecam!
Takie rzeczy to tylko w Ameryce. Odkrycie rodzinnej tajemnicy wiąże się z reguły z wywróceniem życia do góry nogami. Dlatego też tematy niewygodne i wstydliwe dla sprawcy oraz mogące krzywdzić jego potomków są ukrywane. Cóż dopiero, jeśli jedna odkryta tajemnica pociąga za sobą koleją, równie szokującą? Doświadczyła tego główna bohaterka ,,Milczącej siostry" autorstwa Diane Chamberlain. Riley MacPherson porządkując dom ojca po jego śmierci i rozmawiając z jego znajomymi trafia na ślad skrzętnie ukrywanego sekretu. Odkrycie go pociąga za sobą co raz to kolejne zagadki. Autorka stanowczo przesadziła z nagromadzeniem rodzinnych tajemnic. Przeciętnemu człowiekowi trudno uporać się z jedną szokującą informacją dotyczącą życia jego rodziny, a co dopiero z... dziewięcioma (licząc te ,,cięższego kalibru"). Książkę czyta się szybko, jednak nie jest to literatura wysokich lotów, a jedynie taka, która ma utrzymywać czytelnika w ciągłym zdumieniu nieprawdopodobną fabułą. Wadą są też sprzeczne zachowania bohaterki (notabene pani psycholog) w odniesieniu do ludzkich zachowań. Uważa na przykład za niemożliwe, a wręcz bulwersuje ją myśl, że jej ojciec będący wdowcem mógł interesować się pornografią, jakby nie był zdrowym fizycznie mężczyzną, ale już rodzinę homoseksualną z dwójką dzieci przyjmuje z pełnym zrozumieniem). Można przeczytać, jeśli nic lepszego nie ma pod ręką.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-03-29, 52 książki 2015,
A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie... Takie słowa widnieją na okładce najnowszej powieści pt. ,,Milcząca siostra" autorstwa uznanej amerykańskiej powieściopisarki Diane Chamberlain. Zdanie to, początkowo wzbudzające jedynie drobny niepokój, po zakończonej lekturze uderza w czytelnika ze zdwojoną siłą. Co byś zrobił, gdyby twoje spokojne, ułożone życie w ciągu chwili zmieniło się o 180 stopni? A ludzie, którym ufasz i których kochasz, tak naprawdę powinni odgrywać w twoim życiu zupełnie inną rolę, niż to było dotychczas? Co, jeśli cały twój świat, który tak misternie sobie budowałeś, od lat opiera się na fundamencie z kłamstw? Bez wątpienia jest to porażająca perspektywa, ale dokładnie taki scenariusz spotkał główną bohaterkę powieści Chamberlain, Riley MacPherson. Historia rozpoczyna się w jednym ze smutniejszych momentów życia Riley: chwilę po śmierci jej ojca. Pozostawił on po sobie całkiem pokaźny majątek, w tym dom rodzinny. Dziewczyna chce jak najszybciej uporać się z formalnościami dotyczącymi spadku oraz pozbyć się tego, czego nie chce zatrzymać. Jednocześnie usiłuje uporać się ze smutkiem po utracie ojca i nauczyć żyć ze świadomością, że oprócz brata nie ma żadnej rodziny. Matka zmarła już jakiś czas temu, a jej dużo starsza siostra Lisa lata temu popełniła samobójstwo na skutek ciężkiej depresji. Tak jej się przynajmniej wydawało do chwili obecnej. Dowody znalezione podczas sprzątania domu wskazują na pewne nieścisłości w kwestii rzekomej śmierci siostry. Osoby z bliskiego otoczenia Riley zdają się coś wiedzieć na ten temat, jednak niekoniecznie chcą o tym mówić. Jak więc wygląda prawda? Prawda jest dużo bardziej zagmatwana, niż mogłoby się wydawać. To, co kobieta brała do tej pory za pewnik, stało się wielką niewiadomą, nie tylko pod względem tajemniczych losów jej siostry, lecz także jej własnych. Może jej obecne życie było naznaczone samotnością, ale cechowała je dobrze jej znana i bezpieczna stabilność. W jednej chwili straciła także to... Chamberlain stworzyła powieść wyjątkowo emocjonującą, gdzie czytelnik przeżywa losy bohaterki wraz z nią. Wszelkie negatywne odczucia, których ona doświadcza, spadają również na nasze barki. Na szczęście tak samo jak ona pragniemy rozwikłania całej tej zagadki związanej z przeszłością Riley i epilog nam to przynosi. Czy czułam się usatysfakcjonowana zakończeniem, które wybrała pisarka? Nie do końca. Idąc tropem całej powieści: brakło mi tu emocji i silnego zwrotu akcji. Można śmiało powiedzieć, że finisz jest przewidywalny. Cóż, oby tylko dla mnie. Książka poprowadzona jest prostym i charakterystycznym dla Chamberlain stylem. Jak zawsze w jej przypadku, liczy się tu akcja i jej zwroty - teraz też stoją one na wysokim poziomie. Jeśli ktoś preferuje pierwszoosobową narrację oraz liczne retrospekcje, to nie zawiedzie się, ponieważ i tym razem u Chamberlain tego nie zabrakło. Podziwiam jej talent do tak zgrabnego i płynnego łączenia jednego z drugim; widać tu jak na dłoni dobry warsztat autorki. Podsumowując: Diane Chamberlain kolejny raz mnie nie zawiodła. Znów stworzyła porywającą historię, która mocno chwyta za serce, i z uwagi na naprawdę dobry pomysł na fabułę powieści znów nie dała mi się nudzić. Czasem mam wrażenie, że wyobraźnia pisarki nie ma żadnych granic oraz że jest studnią bez dna, z której może czerpać wiadrami bez obawy, że kiedykolwiek wyschnie. Serdecznie polecam lekturę ,,Milczącej siostry" każdemu! Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2015/03/milczaca-siostra-diane-chamberlain.html
Avatar użytkownika - laurence
laurence
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Sięgając po kolejną powieść Diane Chamberlain wiedziałam mniej więcej czego się mogę spodziewać: trudnej, bolesnej i skomplikowanej historii, koniecznie z sensacyjnym wątkiem podkręcającym w którymś momencie całą akcję : ) Oraz powolnego rozwiązywania tajemnic z przeszłości na oczach czytelnika poprzez dwutorowy sposób narracji. Tak wygląda w wielkim skrócie sposób Chamberlain na udaną powieść. Trzeba przyznać, że ten schemat, choć chyba już dość oklepany, w jej wykonaniu przynosi znakomity efekt. Praktycznie od pierwszych stron powieści czytelnik zostaje wtajemniczony w rodzinną intrygę, a kolejne rozdziały odsłaniają po trosze motywy bohaterów i sploty okoliczności, które doprowadziły do tragedii. Muszę przyznać, że dość szybko zorientowałam się co tak naprawdę przydarzyło się nastoletniej Lisie, że posunęła się do tak drastycznych środków. Ale nie samo rozwiązanie zagadki było dla mnie najważniejsze. Dużo bardziej interesowało mnie jak sobie poradzi główna bohaterka, Riley postawiona w obliczu prawdy. I to chyba ona jest najciekawszą postacią "Milczącej siostry". Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli Diane Chamberlain! Dla fanów Jodi Picoult (bo to do jej książek porównuje się najczęściej prozę Chamberlain), która raczej skupia się psychologicznych watkach i wnikliwej analizie postaci, ta pozycja może wydać się nieco banalna... Nie umniejsza to faktu, że Chamberlain jest mistrzynią tworzenia zawikłanych historii rodzinnych. Jej bohaterowie posuwają się najczęściej do kontrowersyjnych metod, by "ujść z życiem". Ale ta mroczna przeszłość zazwyczaj upomina się w którymś momencie, by wyjść na światło dzienne, przynieść ukojenie i dać bohaterom szansę na normalne życie.

To moje kolejne spotkanie z twórczością Diane Chamberlain i póki co nadal jestem zachwycona jej twórczością."Milcząca siostra" to wciągająca,lekka i tajemnicza lektura,którą czyta się z ogromnym zaciekawieniem. To pasjonująca i porywająca historia, od której nie sposób się oderwać. Doskonała powieść obyczajowa ze świetnym wątkiem kryminalnym .
"Milcząca siostra" chwyta za serce od pierwszego rozdziału i nie puszcza aż do ostatniej strony, zanim nie poznamy zaskakującego zakończenia. Chamberlain jest bowiem mistrzynią w budowaniu napięcia. Idealnie potrafi kluczyć, kręcić, by na sam koniec wybrnąć w sposób przemyślany i niezwykle dojrzały. "Milcząca siostra" to zbiór również pięknych myśli i cytatów.,które warte są zapamiętania.
"Każdy nosi jakąś bliznę ...Jedni dlatego, że walczyli z ciężką chorobą. Inni, bo stracili dziecko lub zranił ich ktoś, kogo kochali. Niektórzy mają to nieszczęście, że nabawiają się blizn w wyniku utraty całej rodziny."

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2019-11-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Wypożyczone, 52 książki 2019,

To moje kolejne spotkanie z twórczością Diane Chamberlain i jestem zachwycona jej twórczością."Milcząca siostra" to wciągająca ,lekka i tajemnicza lektura,którą czyta się z ogromnym zaciekawieniem i pochłonęłam ja jednym tchem. To pasjonująca i porywająca historia, od której nie sposób się oderwać. Doskonała powieść obyczajowa ze świetnym wątkiem kryminalnym .
Jej powieść,zresztą nie tylko ta, wyróżnia się psychologicznym spojrzeniem na swoich bohaterów i ich problemy.I choć tajemnice zostają wyjaśnione,sekrety ujrzą światło dzienne to nie tak łatwo zamknąć książkę ,bo historia ma dalszy ciąg..

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-09-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Po śmierci ojca, Riley odkrywa że jej siostra wcale nie popełniła samobójstwa, tylko pod zmienionym nazwiskiem żyje w innym stanie USA. Po tym jak Lisa zastrzeliła swojego nauczyciela gwałciciela, ojciec-szeryf pomogł jej w ucieczce. Minęło 24 lata i w koncu Riley odnajduje zaginioną, która jest nie jej siostrą, ale... matką! Przez swoje poszukiwania Riley narazila nie tylko Lisę/Jade, ale takze jej nową rodzinę: żonę oraz dzieci. Zadziwiające tylko, że przez tyle lat nikt nie odnalazł Lisy, bo przecież mimo obietnicy danej ojcu, że nie będzie tykac się instrumentów, ona gra na skrzypcach w słynnej kapeli! Gdyby nie Ingrid, która zaopiekowała się nią zaraz na samym początku, jestem pewna, że Lisa skończyłaby na ulicy jako prostytutka lub narkomanka.

To moja kolejna książka Diany Chamberlain, którą przeczytałam z przyjemnością. Książka obyczajowa z wątkiem kryminalnym poruszająca jednocześnie kilka spraw: molestowanie dzieci, gwałt, macierzyństwo nastolatek, tragiczne losy i trauma żołnierzy walczących w Iraku, tajemnice, sekrety, lesbijstwo, pasja i wiele innych. Mimo tylu poruszonych wątków pozycja świetnie się czyta i nie czuje się ich natłoku. I pytanie z którym zakończyłam czytanie. Czy na pewno należy ujawniać wszystkie odkryte tajemnice? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie po lekturze " Milczącej siostry". Polecam.

Avatar użytkownika - wiesia884
wiesia884
Przeczytane:2022-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,
Szansa na życie
Diane Chamberlain0
Okładka ksiązki - Szansa na życie

Ile jest w stanie zrobić matka, by ochronić własne dziecko? Jedynym marzeniem ośmioletniej Sophie Donohue jest być jak inne dziewczynki. Jej matka Janine...

Skradzione małżeństwo
Diane Chamberlain0
Okładka ksiązki - Skradzione małżeństwo

Jeden błąd, jedna pamiętna noc i życie Tess DeMello zmienia się na zawsze. Rok 1944. Młoda Tess DeMello niespodziewanie zrywa zaręczyny z ukochanym mężczyzną...