OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Milczenie

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-01-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324043330
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:czytam
XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. Choć jeszcze przed kilkoma laty coraz liczniej przybywający z Zachodu misjonarze chrystianizowali ludność Kraju Kwitnącej Wiśni, teraz muszą mierzyć się z prześladowaniami i torturami. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa.

Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez ojca Ferreirę, prowincjała, który stanął na czele misji w czasie prześladowań, jezuita Sebastiao Rodrigues wyrusza jego śladem, by zaprzeczyć takim informacjom. To, co zobaczy, każe mu jednak zadać sobie pytanie o własną wiarę.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka Shusaku Endo to opowieść o Bogu patrzącym w milczeniu na ludzkie cierpienie i ludziach próbujących to milczenie zrozumieć.

Martin Scorsese, zafascynowany powieścią, chciał sfilmować tę historię już 25 lat temu. W końcu mu się to udało. 30 lat po Misji powstało kolejne filmowe arcydzieło mówiące o działalności jezuitów na krańcach świata.

Shusaku Endo (1923–1996) – jeden z najwybitniejszych pisarzy japońskich XX wieku. Milczenie jest najważniejszą książką w jego twórczości.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jagna1978 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
Autor opisuje prawdziwe zdarzenia.Głowni bohaterowie to dwaj misjonarze portugalscy Sebastian Rodrigo i Francisco Garupe ktorzy na wlasne zyczenie podejmuja sie trudnej misji i wyruszaja do Japonii. Ich głównym celem jest
odnalezienie kapłana Perreiry, ich nauczyciela z lizbońskiego klasztoru. Ksiazka ukazuje przesladoania chrzescijan ,cierpienia i wyrzeczenia ,ktore ponosza za wiare. Ciekawie opowiedziana historia momentami tak realistyczna ,ze mialam wrazenie ,ze jestem tam z tymi ludzmi. Zostawia niedosyt po przeczytaniu i mnostwo pytan na ktore sama musze znalesc odpowiedzi.
lucter plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,chcę zdobyć,
Powieść oparta na faktach.
XVII wiek - czasy religijnych prześladowań chrześcijan w Japonii. Zderzenie dwóch kultur.
Na wieść o odstąpieniu od wiary swojego dotąd niezłomnego w wierze mistrza, dwóch młodych jezuitów wyrusza by go odnaleźć. Pełnią posługę kapłanską ukrywani przez chłopów. Są gotowi ponieść męczeńską śmierć za wiarę, ale bycie świadkiem tortur i śmierci prostych ludzi rodzi pytania o milczenie Boga, o sens cierpienia. Czytelnik towarzyszy jednemu z braci w jego celi po uwięzieniu, widzi jego rozterki, wewnętrzną walkę, kryzys aż do finału.
Przejmująca lektura, która skłania do refleksji i do dyskusji, zwłaszcza wobec faktu, że konflikty religijne we współczesnym świecie się nasilają.
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Za tym złowrogim spokojem morza czuję milczenie Boga: wydaje mi się, że Bóg milczy z założonymi rękoma, słysząc ludzki lament."

Znakomicie ukazane gwałtowne i brutalne zderzenie dwóch cywilizacji i wypełniających je wartości religijnych. Książka niesamowicie wciąga, zapewnia intensywne przeżycia, skłania do wielowątkowych refleksji, pozostawia czytelnika z wciąż otwartym pytaniem o istnienie boga. Sugestywnie, przejmująco, dramatycznie, z dynamicznym rytmem prowadzącym po scenariuszu zdarzeń, przy czym dysponującym także sporo przestrzeni na pogłębione przemyślenia. Bezwzględna walka władz siedemnastowiecznej Japonii z chrześcijaństwem, polityka represji uzasadniona poczuciem zagrożenia wobec spójności kraju, szeroka skala stosowania okrutnych fizycznych i psychicznych tortur. Fakty, ówczesne wydarzenia leżące u źródeł opisywanej historii, ukazane z dbałością o spójność wyrazistych obrazów i przenikliwość emocjonalnego wydźwięku. Losy prawdziwych postaci poddane literackiemu przetworzeniu wywołują ogromne wrażenie, a psychologiczne portrety silnie przekonują. Podobało mi się zastosowanie różnych form prowadzenia narracji, co bardzo ubarwiło i zintensyfikowało odbiór fabuły. Wspaniała powieść, wymagająca, ale równocześnie pozostawiająca z poczuciem dużej satysfakcji czytelniczej.

Trzej portugalscy misjonarze dostają się potajemnie do Japonii w poszukiwaniu swojego mistrza i mentora, ojca Cristóvão Ferreira, który po dwudziestu latach oddanego tworzenia wspólnoty chrześcijańskiej rzekomo dokonał aktu apostazji. Z zaangażowaniem śledzimy silne wątpliwości, intensywne wahania i żywiołowe rozterki ogarniające jednego z jezuitów, Sebastião Rodriguesa, dla którego kapłaństwo w zasadniczym stopniu nadało sens życiu. Wystawiony na wyjątkową próbę wiary wpada w coraz większą niepewność, poczucie wstydu, wszechogarniające cierpienie. Narastający konflikt wewnętrzny, konieczność dokonywania trudnych wyborów, wydają się nieuchronnie wiązać z klęską i porzuceniem wyznawanych wartości. Jak długo zdoła opierać się niebezpiecznym podszeptom, potężnym naciskom, negatywnemu przykładowi niesionemu przez ceniony autorytet, utraconej ufności, okrutnego milczenia boga wobec ludzkiego cierpienia? Jak daleko odejdzie od wyśnionych marzeń związanych z poświęceniem i wytyczonej wymagającej ścieżki życia? Czy wciąż cieszyć się będzie szacunkiem w oczach swoich i innych? Czy wobec silnych represji pozostanie w zgodzie z sobą, a w tym wypadku gotów będzie zginąć śmiercią męczeńską? Czy też metodą kolejnych ustępstw powoli zacznie zbliżać się do nieuchronnej moralnej katastrofy, wyrzeczenia się istoty wiary, skorzystania z obietnicy swobodnego życia?

bookendorfina.pl
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2017,
Być albo nie być? Czy można zachować wartości pod niesamowitą presją i bez wsparcia? Pytanie bez oceniania.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Luxfan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2017,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów