Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi

Ta książka pomaga zrozumieć, czym tak naprawdę jest miłość i wyjaśnia, że jedynie pełne zdemaskowanie lęków przed samotnością i wolnością sprawi, że będziemy umieli godnie żyć obok drugiego człowieka i stworzyć naturalny, zdrowy związek. Autor przekonuje nas, że miłość jest najlepszym sposobem na osiągnięcie poczucia spełnienia. Niestety, potrzebę bycia z kimś, często wynikającą ze strachu przed samotnością, nagminnie mylimy z miłością. Osho mówi: BĄDŹ SOBĄ. Nieustannie poznawaj siebie, zaakceptuj siebie, kochaj siebie. Nie bądź niczyją kopią - nie kopiuj nawet samego Chrystusa. Masz własny, potężny i unikalny potencjał - nigdy wcześniej nie było takiego jak ty człowieka i nie będzie nigdy w przyszłości. Pokochaj siebie, abyś mógł prawdziwie kochać innych.

Informacje dodatkowe o Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi:

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-89763-98-2
Tytuł oryginału: Love, Freedom, Aloneness
Tłumaczenie: Bogusława Koziorowska-Jurkevich

Kup książkę Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi

Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ovieca
Ovieca
Przeczytane:2020-07-26,

Moją słabą stroną są książki właśnie takiego pokroju. Uważam, że każdy z nas indywidualnie nabywa doświadczenie życiowe i wykorzystuje w jakikolwiek sposób. Zaryzykowałam jednak z tą pozycją, pragnąć tylko by się nie zawieść. Okazuje się, że otwieranie się na nowe rodzaje literatury, może być bardzo mocno intrygującą sprawą.

Osho to powieść, która przedstawia zupełnie skrajne przykłady emocji, które pojawiają się między ludźmi. Jako, że nadal myślę, iż moje doświadczenia najwięcej mnie nauczyły, a raz popełnione błędy nie są powtarzane z przyjemnością oddałam się lekturze. Książki filozoficzne to dla mnie zupełnie czarna magia, jednakże chciałam sprawdzić czy dowiem się czegoś konkretnego.

Przewodnią drogą ma być wyjaśnienie czym jest miłość, że kwestia uwolnienia się od lęku przed samotnością pozwoli nam w pełni pokochać drugiego człowieka. Jeżeli ktoś szuka sztywnej definicji czym jest tytułowe uczucie – to wydaje mi się, że nie znajdzie odpowiedzi. Jednak jakaś część zainteresowanych może znaleźć tam trop na to by dojść do konsensusu samemu. Chodź nie tylko, możemy mieć też punkt zaczepienia do tego jak nie zazdrościć, albo jak odpuścić sobie właśnie obawy, które nie mają podstaw.

Przyjemnym aspektem owej lektury jest kwestia zaakceptowania i pokochania siebie samego. Taka motywacja, by nauczyć się BYĆ samemu ze sobą, bo wiadomo, że właśnie chyba to jest najtrudniejsze. Każdy ma kompleksy, a myśli z serii „nikt nigdy mnie nie pokocha” rzadko kogo omijają. Nie ukrywam, że autor ma bardzo skrajne poglądy i może być też tak, że część Czytelników po prostu nie przebrnie przez pewne zasady jakie wyznaje. Niemniej jednak podoba mi się ta swoboda i odwaga pisania tego co się myśli, bo to też wymaga zaparcia i obstawania przy swoim.

Może i nie dowiedziałam się za wiele nowego, jednakże dobrze było przeczytać książkę, która mogła podsunąć mi jakąś myśl. Nawet po jej przeczytaniu z wieloma teoriami autora się nie zgadzam, nadal uważam, że jest to dobra książka. Ciekawiła mnie, więc jeśli przyciągała do siebie kogoś tak opornego jak ma, to na pewno jest warta uwagi.

Avatar użytkownika - blondeside
blondeside
Przeczytane:2020-07-19,

Pomówmy o miłości! Czy wiecie czym jest prawdziwa miłość? W książce z pewnością znajdziecie na to odpowiedź.
Czy związek dwojga ludzi to już miłość? Nie. Miłość, to głębia, tworzenie jedności. Nie jest to uczucie do pięknej zewnętrznie osoby, a to, co czujemy do jej wewnętrznego piękna.
"To, co obecnie nazywasz miłością jest skierowane do kogoś, ograniczone do jednej osoby. A miłość nie jest czymś, co można ograniczać. Możesz ją trzymać w otwartych dłoniach, lecz nie w garści. Gdy zamkniesz dłonie, okaże się, że są one puste; gdy je otworzysz, cała egzystencja stanie do twojej dyspozycji".
Co więcej, pochodzący z Indii mistrz duchowy Osho opowie, czym w miłości jest zazdrość, o wolności i samotności - zarówno w związku jak i będąc samemu.
Głównym założeniem jest pokochanie siebie. Według nauki Osho, jest to warunek konieczny do poznania prawdziwej miłości, miłości do otaczającego świata, do innych ludzi.
Książka to swego rodzaju ukierunkowanie czytelnika na dobre tory w doszukiwaniu się sensu miłości, w poznawaniu tajemnicy zdrowego związku z drugim człowiekiem. Obfituje w bogate i mądre treści. Jest to zbiór pięknych cytatów, które bardzo mnie urzekły.
"Prawdziwej miłości nie da się zasmucić, ponieważ nie ma ona żadnych wymagań. W nieprawdziwej nigdy nie znajdziesz spełnienia, gdyż stawia ona tak wiele żądań, że cokolwiek uczynisz nigdy nie będzie dość. Oczekiwania są tak ogromne, że nikt nie można im sprostać. Toteż nieprawdziwa miłość, zawsze wywołuje frustrację, a prawdziwa daje spełnienie".
Zdecydowanie polecam książkę! Czytałam z uwagą, zdobyłam nową i niezwykle wartościową wiedzę.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

Avatar użytkownika - zuza30rebus
zuza30rebus
Przeczytane:2013-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Księga dzieci. Nie bój się być sobą
Osho0
Okładka ksiązki - Księga dzieci. Nie bój się być sobą

Dzieci są spontaniczne, zachowują się swobodnie. Są radosne i gotowe do zabawy, twórcze. Nasza kultura przejawia skłonność do patrzenia na dzieciństwo...

Medytacja sztuka ekstazy
Osho0
Okładka ksiązki - Medytacja sztuka ekstazy

Utylitarne życie jest konieczne, ale koszt jest ogromny - tracisz radość życia. Życie staje się radością, świętowaniem, gdy wszystkie potencjały zaczynają...