Mistrzowie prozy. We mgle czasów

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-03-05
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:elibri

Pod koniec października 1936 roku hiszpański architekt Ignacio Abel przybywa do Nowego Jorku, by rozpocząć ostatni etap swojej długiej podróży. Jej początkiem była ucieczka do Francji przez jeden z frontów wojny domowej, za którym pozostawił żonę i dzieci. Podróż wypełniają mu wspomnienia sekretnego romansu z kobietą, która była miłością jego życia, a także konfliktów i wstrząsów poprzedzających bratobójcze walki w Hiszpanii.

Największy współczesny pisarz hiszpański mierzy się w tej powieści z największą traumą swej ojczyzny - hiszpańskiej wojny domowej. Opowiada o latach 1933-1936, które doprowadziły do krwawego, bratobójczego konfliktu. W powieści przewijają się postaci realnie istniejące (Negrín, Moreno Villa, Bergamín...) i fikcyjne. Tworzą one kontekst życia głównego bohatera, a zarazem sieć wątków zamieniających powieść w symfonię obrazów i skojarzeń oddających klimat epoki. Wyszukany styl, wspaniała historia miłosna i wnikliwy obraz przemian, które nieubłaganie kształtują ludzkie życie i przeznaczenie - epicki rozmach jest tu doprawdy imponujący.

,,Dzieło wybitne, łączące w sobie historię miłosną z barwnym portretem trawionego wojną narodu" - Kirkus Review

,,Molina wreszcie zaczyna zdobywać międzynarodowy rozgłos, na który niewątpliwie zasługuje." - The Booklist

,,"Wojna i pokój" hiszpańskiej wojny domowej, opisująca czasy spokojnej rutyny i groteskowej brutalności" - Publishers Weekly

,,Nakreślony po mistrzowsku i z dbałością o najdrobniejszy szczegół portret Hiszpanii, łączący prawdziwą historię z literackim wyobrażeniem, pokazujący napięcie między poddaniem się miłości i sztywnymi regułami wojny. Powieść Moliny to jeden z najbardziej imponujących pomników hiszpańskiej wojny domowej w dziejach literatury." - The Washington Post

JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-11-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
Przeczytane:, Na półkach: 52 książki w 2014r,
Przeczytane:, Na półkach: Mam,