Mistrzowie prozy. Zb³ocona

Ocena: 0 (0 g³osów)

Nowa powie¶æ jednej z najwybitniejszych amerykañskich pisarek opowiada o wysokiej cenie sukcesu, o pierwszej w historii kobiecie na stanowisku rektora elitarnego uniwersytetu, któr± dopadaj± demony przesz³o¶ci.

Matka porzuca dziecko w b³otnistym zalewisku rzeki. Zrz±dzeniem losu dziewczynka prze¿ywa. Pe³ne dobrych chêci ma³¿eñstwo, które j± adoptuje, stara siê ukryæ zatruwaj±c± jej duszê historiê za pozornie szczelnym murem systemu warto¶ci klasy ¶redniej. Murem, który zadziwiaj±co ³atwo kruszy siê pod naporem przesz³o¶ci... Wybitna powie¶æ psychologiczna, zaliczana do najwiêkszych osi±gniêæ autorki, w której odwa¿nie i w przejmuj±cy sposób opowiada o napiêciu miêdzy dzieciñstwem a doros³o¶ci±, prawd± a wyobra¿eniem, sfer± publiczn± i prywatn±, czyli o ¿yciu wewnêtrznym wspó³czesnej kobiety.

,,Nie sposób pomyliæ prozê Joyce Carol Oates z czyj±kolwiek inn±. Rozpoznawalnymi czyni± j± nie tylko mistrzowskie prowadzenie narracji, lecz tak¿e aura zagro¿enia. Mistrzyni w budzeniu grozy, dorównuj±ca pod tym wzglêdem Edgarowi Allanowi Poe. Nieustraszona eksperymentatorka, zmuszaj±c± czytelnika do brniêcia naprzód z no¿em przy³o¿onym do szyi." - The Los Angeles Times

,,W tej wyj±tkowo gêstej, przejmuj±cej, refleksyjnej powie¶ci mro¿±ce krew w ¿y³ach archetypowe tajemnice ¶cieraj± siê z p³omiennym potêpieniem wojny, akademickich i korporacyjnych nadu¿yæ oraz degradacji ¶rodowiska. Po mistrzowsku przeplataj±c koszmary senne z rzeczywisto¶ci±, Oates stworzy³a ¶mia³y, przenikliwy dramat o g³êbokim przywi±zaniu do miejsca, uporczywym trwaniu przesz³o¶ci i wewnêtrznej walce. Wa¿na, kontrowersyjna powie¶æ autorstwa proteuszowo zmiennej Oates." - The Booklist

Joyce Carol Oates zaliczana jest go grona najwiêkszych pisarek amerykañskich XX wieku, od lat wymieniana jest w¶ród faworytów do Nagrody Nobla. W swej ojczy¼nie otrzyma³a wiele presti¿owych wyró¿nieñ literackich, w tym National Book Award, National Book Critics Circle Award, National Medal of Humanities oraz PEN Club/Malamud Award for Excellence in Short Fiction, trzykrotnie nominowana by³a do Nagrody Pulitzera. W 2003 roku wyró¿niono j± Commonwealth Award za zas³ugi w dziedzinie literatury, a w roku 2006 nagrod± Chicago Tribune za ca³okszta³t twórczo¶ci. W jej bogatym dorobku prozatorskim s± takie bestsellery, jak ,,We Were the Mulvaneys", ,,Moja siostra, moja mi³o¶æ", ,,Blondynka" i ,,Wodospad", za który zdoby³a w 2005 roku Prix Femina. Jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Princetown, a od 1978 roku cz³onkini± Amerykañskiej Akademii Literatury i Sztuki.

Informacje dodatkowe o Mistrzowie prozy. Zb³ocona:

Wydawnictwo: ¦wiat Ksi±¿ki
Data wydania: 2014-03-19
Kategoria: Literatura piêkna

wiêcej

Kup ksi±¿kê Mistrzowie prozy. Zb³ocona

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Mistrzowie prozy. Zb³ocona - opinie o ksi±¿ce

Inne ksi±¿ki autora
Przeklêci
Joyce Carol Oates0
Ok³adka ksi±zki - Przeklêci

Nowe dzie³o autorki od lat typowanej do Literackiej Nagrody Nobla, przez Stephena Kinga okre¶lone pierwsz± postmodernistyczn± powie¶ci± gotyck±, jednocze¶nie...

Czarna dziewczyna, Bia³a dziewczyna
Joyce Carol Oates0
Ok³adka ksi±zki - Czarna dziewczyna, Bia³a dziewczyna

Powie¶æ ¶wiatowej s³awy pisarki amerykañskiej. Akcja ksi±¿ki rozgrywa siê w Stanach Zjednoczonych w pierwszej po³owie lat siedemdziesi±tych ubieg³ego stulecia...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;