Mitek

Głównym bohaterem bajeczki jest mały Kacperek, który zaprzyjaźnia się ze ślimakiem. Jak to w bajkach bywa, to małe zwierzątko potrafi mówić, co znacznie ułatwia ich relacje. Oboje spędzają ze sobą bardzo dużo czasu, a znajomość rozrasta się i przybiera na sile. Któregoś dnia podczas spaceru nad jezioro, ślimak oznajmia, że jest tu tak pięknie i chciałby zostać już tu na stałe. Kacperkowi zrobiło się bardzo przykro, że przyjaciel chce go zostawić, ale zrozumiał, że każdy szuka swojego miejsca na ziemi, w którym będzie szczęśliwy i zadowolony. Przyjaźń przetrwała – chłopiec ze ślimakiem spotykali się tak często, jak było to możliwe. Bajka uczy, że prawdziwa przyjaźń przetrwa zawsze i wszędzie, a żadna odległość nie jest w stanie zerwać tak silnych więzi.

Informacje dodatkowe o Mitek:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2017-01-21
ISBN: 978-83-7900-658-8
Ilustracje:Jolanta Barthel

Kup książkę Mitek

Mitek - opinie o książce

Nie od dziś wiadomo, że czytanie dzieciakom rozwija i potrafi zaowocować miłością do książek. Ja chyba nigdy nie wyrosłam z opowieści o magii, czarach, zwierzątkach i wielu innych fikcji literackich dla dzieciaków… I chwała za to Panu! Kocham, kocham i jeszcze raz kocham literaturę dla najmłodszych, bo mimo prostego, łatwego języka takie książeczki pozwalają ponownie zapaść się w historiach, które zabiorą nas daleko od teraźniejszości.

Poznajemy Kacperka, którego nowym przyjacielem zostaje Ślimaczek Mitek. Przygody jakie mają to świetna okazja na poznanie świata zwierząt 🙂 Bal, odwiedziny nad jeziorem i zabawa w deszczu nabiera innego brzmienia niżeli tylko smutku, bo kałuże czy też błoto 🙂 Całej opowieści o naszych bohaterach goszczą grafiki, które idealnie oddają sytuację, w której się znajdują przyjaciele 🙂

Zdecydowanie polecam młodszym jak i starszym czytelnikom 🙂 Mamom i dzieciakom 🙂 Każdemu – szczególnie, że wiosna za pasem i sami możemy spotkać takiego Mitka i jego rodzinę wraz z otoczeniem:)

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2017-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2017 r.,
,,Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi..." - pamiętacie ten wierszyk z dzieciństwa? Ślimaków nie musicie pamiętać, bo zaraz jednego z nich poznacie. To bohater książki dla dzieci Jolanty Barthel ,,Mitek". Wakacje lada moment, a pogoda nie rozpieszcza. Pada dużo deszczu. Jednak nawet dżdżysta pogoda może być dobra, gdy ma się kalosze...: naprawdę śliczne, niebieskie, w małe, drobne zwierzątka: żabki, rybki i ślimaczki. (s. 3) Ich właścicielem jest Kacperek, uczeń pierwszej klasy. Wypróbowuje swe nowe buty tuż po tym, gdy przestał padać deszcz. Razem z rodzicami pojechał do cioci Emmy na działkę. Po drodze chłopiec skakał od kałuży do kałuży, tupał po nich, aż woda rozpryskiwała się wokoło. Na brzegu jednej z nich Kacper zauważył małe i długie zwierzątko. Mama opowiedziała mu o dżdżownicach. U cioci Emmy na działce chłopiec odkrywa, że... sałata ma dziurki! Po jakimś czasie znalazł dziwne zwierzątko. To był ślimaczek, który nie mógł, nie chciał przywitać się z chłopcem. Tymczasem rodzice uzgodnili z ciocią, że tuż po zakończeniu roku szkolnego chłopiec spędzi kilka dni u cioci. Kacper nie za bardzo wie, co będzie robił w tym czasie, więc ciocia mu wyjaśnia: W dzień będziemy przychodzić na działkę. Tu jest dużo do odkrycia. Wiele ciekawych zwierzątek mieszka na działce. (s. 8) Kilka dni później zaczynają się wakacje i zaczyna się mała przygoda Kacpra w świecie owadów żyjących na działce jego cioci. Najważniejszy jest ślimaczek, który ma na imię Mitek i który potrafi mówić. To on odkrywa tajniki świata małych zwierząt przed chłopcem, przedstawia swoją rodzinę, zaprasza go na wielki bal małych księżniczek w wytwornych sukniach. Również ciocia Emma dzieli się z siostrzeńcem swoją wiedzą, choćby na temat obserwacji zwierząt i jadłospisu ślimaków. Akcja rozgrywa się w ciągu kilku, kilkunastu dni. Świat zwierząt z działki cioci Emmy odkrywa przed chłopcem swe tajemnice, a on przed młodym czytelnikiem swoje myśli. Są one typowe dla kilkuletniego dziecka, które chce po prostu wiedzieć więcej i więcej. Kacper jest wnikliwym obserwatorem i w krótkim czasie zostaje przyjacielem Mitka. Poznaje życie ślimaków. Nie wiem jak dzieci, ale ja czuję pewien niedosyt. Chciałabym po prostu wiedzieć jeszcze więcej o ślimakach, o balu i dlaczego w ostatniej scenie ciocia zachowała się tak, a nie inaczej. Mitek to niewielkich rozmiarów książeczka jest ładnie wydana. Dobrej jakości papier, lekko śliski, duża i wyraźna czcionka i do tego kilka kolorowych ilustracji autorstwa Jolanty Barthel. Prawdopodobnie ilustracje są wykonane pastelami. Żywe barwy przyciągają oko i nadają kolorów opisywanej historii. Autorka w przystępny sposób pokazuje dziecku, w jaki sposób obserwować przyrodę. Na co zwracać uwagę, gdy się jest na działce, jak spędzać wolny czas w czasie wakacji. Wątek fantastyczny w postaci mówiących zwierzątek to część życia małych dzieci, które mówią do swoich zabawek czy zwierzątek, a nawet prowadzą z nimi dialogi. Okazuje się, że chłopca i ślimaka może połączyć przyjaźń, choć z początku wydaje się być to nierealne. ,,Mitek" to książeczka, w której ciekawość świata dziecka została połączona z wiedzą przyrodniczą oraz sposobem spędzania wolnego czasu w wakacje, a przy tym okraszona barwnymi ilustracjami.
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;