Opis ksiązki
Kup Teraz

Mity i legendy Indian Ameryki Północnej, część I

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-11-01
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-934455-0-9
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:wkp

„Mity i legendy Indian Ameryki Północnej” to tłumaczenie wyboru opowieści Indian Ameryki Północnej z jednego z największych i najlepiej opracowanych przez naukowców zbiorów. Znajdują się tutaj mity i legendy plemion zamieszkujących różne tereny Ameryki Północnej, od Alaski i północnej Kanady, Wielkie Równiny aż po Południowy Wschód i Południowy Zachód. Dzieło to zostało dokonane przez uznanych badaczy kultur indiańskich, profesora antropologii Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Nowego Meksyku, Alfonso Ortiza (z pochodzenia Indianin San Juan Pueblo, Nowy Meksyk) oraz Richarda Erdoesa, Europejczyka, jednak przez większość życia mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, cenionego artystę i pisarza dokumentującego kultury tubylczych plemion Indian Ameryki Północnej. Książka po raz pierwszy została wydana w 1984 roku w USA i ciągle jest wznawiana stanowiąc klasykę antropologii i mitologii plemion indiańskich Ameryki Północnej. Przekładu na język polski dokonała dr Agata Świerzowska, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, redakcja naukowa i wstęp dokonane przez pracowników naukowych Zakładu Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii UJ, dr Radosława Palonkę i dr Michała Wasilewskiego oraz przez antropologa, dr Bartosza Hlebowicza.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
INDIAŃSKIE DZIEDZICTWO

Rdzenni Amerykanie i ich wierzenia to temat fascynujący i niezwykle obszerny. Temat rzeka, można by rzec. Prawdziwy ocean przekonań i wizji. Zmierzyć się z nim postanowili dwaj mężczyźni – pisarz zajmujący się tym tematem i antropolog, który sam wywodzi się z indiańskich korzeni. I z tego zdawałoby się niemożliwego zadania wyszli obronną ręką.

Co znajduje się na stronach książki, streszczać nie ma sensu. Już same legendy i mity to opowieści na tyle krótkie, nierozbudowane, że mówienie czegokolwiek o ich brzmieniu mija się z celem. To, co jednak zebrano w tej książce, a właściwie pierwszym tomie kompilacji tych opowieści, to przekrój przez najważniejsze z wierzeń rdzennych mieszkańców amerykańskiej ziemi. Jak powstał człowiek, jak powstał świat, skąd wzięły się niektóre rytuały, jaki jest świat duchów i jaki będzie koniec. Krok po kroku, legenda po legendzie, wędrujemy coraz dalej w niezwykły świat Indian. Ich codzienności, religii, niepowtarzalnych przekonań i tego, czym kierowali się w życiu. Bo legendy i mity nie stanowiły dla nich tylko snutych tu i tam, z pokolenia na pokolenie, historyjek, a nadawały rytmu i znaczenia.

Co jednak te opowieści mogą znaczyć dla nas, poza tym, że stanowią ciekawostkę i wgląd w temat dla jego fascynatów, a przynajmniej ludzi zainteresowanych? Jak się okazuje – bardzo wiele. Indiańskie dziedzictwo, które – kolokwialnie mówiąc – zostało zarżnięte przez kolonizatorów, poniekąd podstępem powróciło do ludzkiej świadomości, przesycając popkulturę. Książki czy kino, znane opowieści znajdują tu swoje odbicie. Oglądaliście Z archiwum X”, serial, który za sprawa zapowiedzi 10 sezonu, znów wrócił do łask i zainteresowania fanów? Albo największy hit wszechczasów, „Avatara”? To tylko dwa spośród wielu przykładów inspiracji, a nawet adaptacji indiańskich legend na nowe media i nowe czasy. Ale przykłady, które sprawiają, że tym bardziej chce się sięgnąć po niniejsze opracowanie.

A sięgnąć jest warto. Rzetelność, przystępność, w tomie nie pominięto także porcji grafik… Dlatego też polecam, jeśli jesteście choć trochę zainteresowani tematem, a myślę, że nie wielu znajdzie się takich, którzy byliby absolutnie nieczuli na treść i to, co można w niej odnaleźć. Wydawnictwu Alter zaś składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów