Opis ksiązki
Kup Teraz

Mofongo

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2013-04-29
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362478873
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Mofongo

Dziesięcioletni Sebastian, syn mieszkających w Kalifornii imigrantów z Portoryko, jak wielu jego rówieśników marzy o tym, by zostać piłkarskim królem strzelców. Niestety, ma wrodzoną wadę serca i nie może biegać ani grać w piłkę. Jedynym ratunkiem dla chłopca może być kolejna ryzykowna operacja.

Wiedzą o tym nie tylko lekarze, ale i jego rodzice, którzy odkąd się urodził, drżą o życie syna. Rozdarty pomiędzy tym, czego pragnie, a troską najbliższych, często wyśmiewany przez kolegów z klasy, Sebastian znajduje schronienie w domku babci Loli, która po niedawnym wylewie przeszła swoistą przemianę. Babcia, kochająca wnuka i akceptująca go takim, jaki jest, wprowadza chłopca w tajniki portorykańskiej kuchni, okraszając każde danie ciekawymi rodzinnymi historiami. Sebastian z czasem odkrywa przyjemności, jakich dostarcza wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, zdobywa nowych przyjaciół i przybiera na wadze, a co najważniejsze: zaczyna wierzyć, że wszystko jest możliwe. Spotkania przy babcinym stole stają się też swoistą terapią nie tylko dla dziecka, ale i dla jego skłóconych rodziców.

Recenzja
secretelle Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Realizm magiczny, wplatanie w narrację powieści mnóstwa marzeń i wyobraźni, nawiązywanie w nich do mitów oraz ludowych wierzeń, to z całą pewnością niezwykle ciekawy zabieg, który jednak nie zawsze wychodzi na dobre książkom i ich autorom. Nietrudno bowiem o przesadę, kiedy elementy emocjonalne i kulturowe dominują nad realną osnową oraz biegiem zdarzeń, a czytelnik plącze się w nich i, zdezorientowany, łapie za głowę, nie wiedząc, co w powieści jest jawą, co snem
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
laurence plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Mofongo, sofrito, cabrito - to Portoryko w pigułce, ale to także nazwy potraw, które babcia Lola przyrządza razem ze swym wnukiem Sebastianem. Z powodu wady serca chłopiec nie może robić wielu rzeczy, na które ma ochotę i staje się obiektem drwin szkolnych kolegów. Na domiar wszystkiego zaczyna rozpadać się jego rodzina... Babcia Lola pomaga chłopcu uporać się z całym arsenałem uczuć: strachem, złością, smutkiem, ale też z pierwszym zauroczeniem i obawą przed wyśmianiem. A jej wielki stół staje się z czasem centrum życia dla całej, skłóconej od lat, rodziny.
To piękna opowieść o dojrzałej miłości, przyjaźni i uczuciach w ogóle. A także o duchach przodków, które, krążąc w naszych myślach wydają się obecne i zwracają uwagę na to, co w życiu najważniejsze...
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,FAVORI,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dallea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów