Opis ksiązki
Kup Teraz

Mój Auschwitz

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010-01-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-1415-6
Liczba stron: 249
Dodał/a książkę:Sunny
Niezwykle przejmujący opis realiów obozu w Auschwitz, a także tych w Oranienburgu, Mauthausen-Gusen, Dachau i Ravensbrucku. Scharakteryzowano je w przeszywający na wskroś serce sposób, uniemożliwiający czytelnikowi obojętne przejście obok tej pozycji. Książki tej nie da się przeczytać i odłożyć na półkę, spychając w najdalszy kąt naszego umysłu i serca przyswojone informacje o sposobie życia ludzi, postawionych przed potwornymi wyborami i zmuszonych do nieludzkich zachowań. Ludzi, których cierpienia nie da się pojąć siedząc na kanapie i nie martwiąc o to, co przyniesie jutro. Ludzi, którzy cierpieli i żyli naprawdę i o których pamięć zwyczajnie nie może zaginąć, aby nigdy nikt sprawił, że drugi człowiek zostanie w tak bestialski sposób upokorzony. Zebrane tu dzieła opowiadające o życiu osób, często niespodziewanie pozostawionych w skrajnie trudnych warunkach, a także przyjmowanych przez nich postawach i uświadamiają, iż świat nie jest czarno biały, a w jego szarościach niezwykle łatwo jest zbłądzić, gdy zgasną już światła nadziei.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,52 książki 2016,
Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego, podobnie jak i każda tego typu literatura porusza człowieka dogłębnie. Poza wywiadem w książce załączono również pierwsze z broszur dotyczących Auschwitz Haliny Krahelskiej - "Oświęcim. Pamiętnik więźnia", oraz Zofii Kossak - "W piekle". Znalazły się także opis najsłynniejszego z powodu czasu trwania apelu Jerzego Andrzejewskiego oraz broszura anonimowego autora pod pseudonimem O. Augustyn pod tytułem "Za drutami obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu". Załączono także zdjęcia więźniów, które przetrwały z Oświęcimia oraz obrazy poświęcone obozowi. Myślę, że każdy - nie tylko Polak - powinien przeczytać niekoniecznie tą książkę ale którąś z publikacji dotyczących Auschwitz.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 26 książek 2014,
Książka, która na zawsze zostanie w mojej pamięci i do której na pewno jeszcze powrócę, gdy tylko pozwolę się zwieść złudnym marzeniom o nieskazitelności ludzkich charakterów. Słowa o naszym narodzie w niej zawarte, głęboko mnie poruszyły i pozwoliły inaczej spojrzeć na rzeczywistość tamtych lat.
Nie wszystko na świecie jest czarno białe, nie każda postawa zdaje się oczywistą. W gruncie rzeczy nie możemy przewidzieć jak my sami zachowalibyśmy się w skrajnie trudnych warunkach, poddani nieustającemu zagrożeniu, szyderstwom i co najgorsze, będąc niepewnymi tego, czy będzie nam dane obejrzeć kolejny wschód słońca...Utwór ten pozwala z pokorą i nostalgią przyjrzeć się sylwetkom przeciętnych osób, które przeszły przez piekło nie pozwalając na ugięcie ich moralnego kręgosłupa, bądź ulegających presji i dramatowi tamtych lat, a także zmusza do zastanowienia się nad uśpionym bestialstwem drzemiącym w sercach niektórych ludzi i sposobami, które mogą ochronić przed jego wybudzeniem.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
talithakum Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów