Mój przyjaciel zdrajca

,,Chcesz mnie opisać jako zdrajcę, zrób to, chcesz przyznać rację mojej najbardziej dramatycznej decyzji życiowej, będę się tylko cieszył" - mówi podczas spotkania w 1999 roku Ryszard Kukliński. Stawia przy tym tylko jeden warunek: książka może się ukazać dopiero po jego śmierci.

Maria Nurowska uważnie słucha, pyta i patrzy na tego niewysokiego mężczyznę, którego życie było bardziej fascynujące niż jakakolwiek literacka fikcja. ,,Freedom Fighter" - jak nazwali go Amerykanie - lubił pracować w nocy. W Sztabie Generalnym panowała wtedy cisza i spokój, a on w mroku widział dalej i ostrzej. Chwilami czuł się jak Konrad na szczycie Mont Blanc, gdy z pełną jasnością uświadamiał sobie, że w przypadku inwazji wojsk radzieckich na Zachód, Polska będzie pierwszym miejscem, które NATO wyznaczy jako cel nuklearnego ataku. Dlatego w 1972 roku podjął próbę nawiązania kontaktu z przedstawicielami armii amerykańskiej i kilka miesięcy później rozpoczął z nimi współpracę. By chronić żonę, przeobraził się w amanta i uwodziciela. Wiedział, że kobiety zawsze stanowiły najlepsze alibi. Zanim jednak zaczął prowadzić tę niebezpieczną grę, w której ważyły się losy całego narodu, był zwykłym chłopcem, który wstąpił do szkoły oficerskiej, dostał we Wrocławiu mieszkanie tak duże, że można by po nim jeździć na wrotkach, zakochał się w chudej dziewczynce w niebieskiej sukience, która grała na rozstrojonym pianinie.

Kukliński opowiada też o swojej miłości do żeglarstwa, ulubionej pigwówce, dramatycznej ucieczce z PRL-u, nietypowej wojnie z myszami, stracie dwóch synów... Kukliński jest dziś jak pomnik. Jedni pod nim składają kwiaty, inni odwracają z niechęcią głowę. Za parę lat będą się o nim uczyły dzieci w szkołach. Ale mało, kto się zastanawia, kim był Ryszard Kukliński. Nie - czy był zdrajcą, czy bohaterem, ale kim był jako człowiek. O tym jest książka Marii Nurowskiej. ,,Newsweek"

Informacje dodatkowe o Mój przyjaciel zdrajca:

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2004 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Mój przyjaciel zdrajca

Mój przyjaciel zdrajca - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
O Ryszardzie Kuklińskim słyszy się opinie skrajne i nieodmiennie zabarwione emocjami. Dla jednych zdrajca, dla innych patriota, który umiał dostrzec pułapkę, w jakiej znalazła się Polska między krajami zachodnimi i wschodnimi. W powieści Nurowskiej przedstawia swoje życie, rozterki i motywacje, tłumaczy, jak i dlaczego robił to, co wielu uważa za zdradę. Powieść w dorobku Autorki odmienna, bo ukazuje wydarzenia prawdziwe z punktu widzenia bohatera-mężczyzny. Szczere wyznania, pełne rozterek przed podjęciem decyzji, ale i siły wypływającej z pewności siebie, z niepodważalnej słuszności oceny sytuacji. Bo trzeba być pewnym swoich racji, by uczynić krok mający wpływ nie tylko na najbliższych, ale i, w przekonaniu bohatera, na miliony innych ludzi. Nurowska nie narzuca swojego zdania, jedynie relacjonuje wysłuchane zwierzenia, pozostawiając czytelnikowi ocenę postępowania pułkownika Kuklińskiego. (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 ksiażki 2014,
Wspomnienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego dotyczące jego życia prywatnego, kariery wojskowej, młodości, miłości, o trudnych wyborach, o jego wielkiej pasji - żeglowaniu. Warto poznać punkt widzenia samego Kuklińskiego - ,,Ja nie byłem szpiegiem!!! Nawiązałem wojskową współpracę z Amerykanami dla dobra mojego narodu" - mówi. Książka napisana bardzo dobrze, szybko się czyta. ,,Dlaczego? Może dlatego, że nie chciałem być nawozem historii, że chciałem ją sam tworzyć" - mówi Kukliński o powodach rozpoczęcia współpracy z Amerykanami. Polecam wszystkim, nie tylko fanom historii współczesnej.
Avatar użytkownika - Betka
Betka
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku,
Maria Nurowska jest jedną z tych pisarek po której książki bardzo chętnie sięgam. Nigdy jeszcze nie zawiodłam się na jej powieściach i tak było tym razem. ,,Mój przyjaciel zdrajca" jest historią którą opowiedział Pani Nurowskiej Ryszard Kukliński. Postać jakże kontrowersyjna i wzbudzająca wiele emocji. Przez jednych uważany za zdrajcę a przez innych za bohatera. Powieść jest zapisem rozmów pisarki z pułkownikiem które przeprowadziła na przestrzeni kilku lat. Kukliński opowiedział o swojej służbie w wojsku, życiu prywatnym oraz ucieczce na Zachód. Każdy kto sięgnie po tę książkę sam musi wyrobić sobie zdanie na temat postępowania Ryszarda Kuklińskiego. Według mnie ocenianie jego postępowania jest bardzo trudne gdyż nie żyłam w tamtym okresie czasu i nie znam tamtych realiów politycznych.... Swoją wiedzę posiadam tylko z książek czasem przekazów ustnych. Moim zdaniem Pani Nurowska nie ocenia postepowania pułkownika ale rzetelnie relacjonuje czytelnikowi to co jej przekazał. Jak dla mnie jest to bardzo duży plus. Choć spotkałam się z opinią zarzucającą autorce stronniczość. Każdy ma swoje zdanie... Myślę iż teraz może nastąpić bum na to pozycję gdyż na jej podstawie została nakręcony film ,, Jack Strong" z Marcinem Dorocińskim w roli głównej. Moja ocena 6/6
Avatar użytkownika - Kamulka84
Przeczytane:2011-11-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Tango dla trojga
Nurowska Maria0
Okładka ksiązki - Tango dla trojga

Ola jest młodą, utalentowaną aktorką. Jej życie zawodowe to pasmo sukcesów. Kiedy zakochuje się ze wzajemnością w Zygmuncie, wydaje się, że do szczęścia...

Dwie miłości
Nurowska Maria0
Okładka ksiązki - Dwie miłości

Trzeci tom cyklu powieściowego Marii Nurowskiej rozpoczętego przez "Imię twoje..." i "Powrót do Lwowa" to kontynuacja losów Elizabeth...