Mój wróg, moja miłość

Historia pełnej życia nastoletniej dziewczyny, która mimo okupacji niemieckiej czerpie z życia pełnymi garściami.

Znaleziony przypadkiem w antykwariacie na Krakowskim Przedmieściu przez varsavianistę i historyka Krzysztofa Jaszczyńskiego dziennik jest niezwykłym dokumentem czasów II wojny światowej. Wraz z reżyserem filmowym Krzysztofem Langiem odkrył on autorkę dziennika, poszukując dziewczyny wśród dawnych mieszkańców kamienicy na rogu Lwowskiej i Koszykowej w Warszawie.

Autorka zaczęła pisać pamiętnik 19 maja 1940 roku – wojna trwała wtedy dopiero od kilku miesięcy. Mieszkańcom Warszawy trudno było jeszcze przewidzieć, do czego będą zdolni okupanci. Wszyscy starali się żyć na tyle normalnie, na ile się da. Relacja nastolatki z tamtych dni znacznie różni się od znanych nam opisów lat późniejszych. Może to budzić zdziwienie.

Czytanie pamiętników Hanki Zach jest jak zajrzenie pod podszewkę historii. Znamy fakty, ich konsekwencje, najważniejsze wydarzenia, ludzi, którzy wywarli wpływ na historię. Ale znacznie rzadziej możemy dostać do ręki świadectwo zwykłego człowieka. A w tym przypadku - inteligentnej, zbuntowanej i trzpiotowatej nastolatki.

Informacje dodatkowe o Mój wróg, moja miłość:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2016-08-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Mój wróg, moja miłość

Mój wróg, moja miłość - opinie o książce

Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2017-09-18,
To ,ze autorka stwierdza:"wszystko mi jedno kto wygra te wojne, jestem mloda i chce sie bawic",to jedna kwestia-kazdy ma prawo do swoich pogladow.Skusilem sie na ten "dziennik",chcac zobaczyc,jak zyla nastolatka niezaangazowana w konspiracje.Ale czytac prawie wylacznie o:ciaglych wyprawach rowerowych,wizytach w kawiarniach,oraz spotkaniach z Niemcami-w dodatku nie wiadomo czy prawdziwych,czy zmyslonych (jak pisze sam wydawca tego "pamietnika")-to inna sprawa.W dodatku sa to bardzo infantylne wpisy.Totalna porazka.Dawno nie czytalem tak slabej ksiazki.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-11-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Mam dylemat jak odnieść się do tej książki. Pamiętnik rozpieszczonej nastoletniej panny, która nie zdaje sobie sprawy z grozy wojny i okupacji. Mieszkając w mieście, w którym nazistowski terror był jednym z najcięższych w dziejach całej okupowanej Europy, bieda i głód były na porządku dziennym a widmo Pawiaka i alei Szucha było najgorszym z możliwych koszmarów głównym problemem panny był brak pogody i padający deszcz. Oraz to, że niemiecki lotnik nie przyszedł na randkę . Czytając ten pamiętnik można odnieść wrażenie, że wojna i okupacja były w tym wszystkim niewielką igraszką.